Skąd wziąć zdjęcia do artykułów na stronę www?

Po co zamieszczać grafikę w artykule Nie jest żadną tajemnicą, że strona, na której oprócz tekstu pojawiają się elementy graficzne, jest przyjemniejsza dla oka i bardziej przykuwa uwagę od strony "gołej". Ponadto grafiki tematycznie związane z treścią artykułu sprawiają, że przekaz zawarty w tekście jest łatwiej przyswajalny dla czytelnika, a elementy perswazji, na przykład w tekstach sprzedażowych, są po prostu skuteczniejsze. Nie ulega zatem wątpliwości, że warto w artykułach zamieszczać elementy graficzne – zdjęcia, wykresy, grafy, czy nawet symboliczne obrazki powiązane z treścią tekstu. Pojawia się jednak pytanie, skąd brać zdjęcia i grafiki? Czy trzeba inwestować w dobrej jakości aparat i za każdym razem, przed napisaniem artykułu, iść w plener, robić sesję zdjęciową, wynajmować modeli? Oczywiście, że nie. W sieci internetowej grafiki jest dość, aby znaleźć ilustrację dla artykułu dowolnej treści.
2012-02-22 13:00
3 minuty czytania

Dlaczego nie powinno się korzystać z grafik Google

Najpopularniejszym sposobem wyszukiwania grafiki jest skorzystanie z wyszukiwarki Google. Wystarczy wejść na stronę www.google.pl, wpisać frazę, z którą ma być związana grafika, a następnie kliknąć enter lub nacisnąć przycisk "szukaj". Pojawi nam się klasyczny widok z listą stron. Widok ten fachowo nazywa się SERP – z języka angielskiego Search Engine Result Page, czyli po prostu strona z wynikami wyszukiwania. W kolumnie na lewo od listy stron internetowych związanych z wybraną frazą znajduje się lista opcji wyszukiwania. Między innymi możemy kliknąć w opcję "grafika". Po kliknięciu, naszym oczom powinna się ukazać galeria miniatur zdjęć związanych z wpisaną wcześniej frazą.

Dużo osób w ten sposób znajduje potrzebne im zdjęcia i grafiki, lecz nie jest to najlepszy sposób. Dlaczego? Otóż wyszukane w ten sposób grafiki często charakteryzują się po prostu niską jakością. Widać, że były powiększane lub nieproporcjonalnie rozciągane. Takie grafiki nie nadają się do umieszczania w artykułach, ponieważ może to przynieść skutki gorsze od zamierzonych. Kolejnym czynnikiem, który powoduje, że korzystanie z grafik z wyników wyszukiwania jest złym pomysłem, jest brak dokładnie określonej licencji danej grafiki. Brzmi trochę enigmatycznie? Otóż każde zdjęcie umieszczone w sieci, tak samo jak inne treści, ma swojego właściciela. Grafika może posiadać różne typy licencji, czyli w różnym stopniu może być rozpowszechniana. Teoretycznie autor powinien zamieścić informację, kto jest właścicielem danego zdjęcia, czy jego treści mogą być powielane, czy mogą być wykorzystywane w celach komercyjnych, czy powielając dane zdjęcie i publikując je u siebie mamy obowiązek podawać jego źródło etc. Jeśli jednak nie umieszczono takiej informacji (lub po prostu nie potrafimy jej znaleźć), to powinniśmy założyć, że rozpowszechnianie danej grafiki, po prostu nie jest dozwolone. Oczywiście jeśli wykorzystamy je do celów prywatnych, domowych, to można przymknąć oko. Jednak jeśli publikujemy daną grafikę na stronie firmowej i de facto wykorzystujemy ją w celach komercyjnych, to powinniśmy mieć pewność, czy mamy do tego prawo.

Gdzie szukać grafiki, którą można wykorzystać

Dużo lepszym źródłem grafiki (zdjęć, wykresów, map, obrazków) są zasoby popularnej Wikipedii. Zasobów graficznych możemy szukać pod adresem commons.wikimedia.org. Możemy być pewni, że każda wyszukan w ten sposób grafika ma określone warunki udostępniania. Zdecydowana większość posiada licencję umożliwiającą swobodne korzystanie.

wikimedia search

Ponadto dobrym źródłem grafiki są tak zwane stocki, czyli zbiory grafik przeznaczonych do rozpowszechniania. Dobrym przykładem jest zbiór Graphic Stock Exchange mieszczący się pod adresem www.sxc.hu. Na stronie znajdziemy wyszukiwarkę grafik dostępnych w bardzo dużych rozdzielczościach, co gwarantuje wysoką jakość. Wyniki wyszukiwania są przedstawiane w postaci mozaiki miniatur. Aby otworzyć daną grafikę w większej rozdzielczości i ją skopiować niezbędna jest rejestracja konta i zalogowanie się. Nie ma jednak obaw – zarówno rejestracja, jak i pobieranie zdjęć są darmowe. Po zalogowaniu mamy dostęp do ogromnej liczby grafik. Klikając na wybraną miniaturę naszym oczom ukazuje się widok z informacjami o typie licencji, z danymi grafiki itp. Po ponownym kliknięciu w miniaturę powinien nam się załadować obraz w dużej rozdzielczości (może to potrwać do kilku sekund jeśli nie dysponujemy dostatecznie szybkim łączem internetowym). Wystarczy kliknąć na niego prawym przyciskiem myszy i wybrać jedną z dwóch opcji: "kopiuj adres URL grafiki" lub "zapisz grafikę jako". Rekomendujemy drugi wariant, ponieważ zamieszczając na naszej stronie grafikę za pomocą podania adresu URL, ryzykujemy, że jeśli adres ten ulegnie zmianie lub grafika zostanie usunięta ze źródłowej lokalizacji, to na naszej stronie przestanie się ona wyświetlać.

Gdzie szukać najlepszych grafik

Może się okazać, że jedną z powyżej opisanych metod, nie uda nam się znaleźć grafiki, która by nas satysfakcjonowała. Wówczas pozostaje jeszcze opcja zakupu zdjęć. Przeszukując zasoby sxc.hu oprócz wyników w postaci darmowych grafik, mamy dostęp także do grafik płatnych (klika przykładowych wyświetla się czasem w rzędzie nad i pod mozaiką ze standardowymi wynikami). Mają one naniesiony wzór z nazwą bardzo popularnego, lecz płatnego serwisu iStockPhoto.com. Chronione są w ten sposób przed nieautoryzowanym wykorzystaniem. Po uiszczeniu opłaty i rejestracji na iStockPhoto możemy ściągać grafiki naprawdę dobrej jakości. Nie powinniśmy też mieć problemu ze znalezieniem zdjęcia obrazującego opisywany przez nas temat – wybór jest naprawdę obszerny.


Blog Artykuły
Ustawienia dostępności
Wysokość linii
Odległość między literami
Wyłącz animacje
Przewodnik czytania
Czytnik
Wyłącz obrazki
Skup się na zawartości
Większy kursor
Skróty klawiszowe