Podstrona formularza (edycja) W ICEberg CMS

W systemie ICEberg CMS możesz stworzyć dwa rodzaje formularzy. Formularz może być treścią, czyli podstroną serwisu (zawartością) lub widgetem, czyli boksem wstawianym w dowolne miejsce w serwisie. W tym filmie opowiem Tobie o tym pierwszym typie formularza czyli formularzu-podstronie.
2016-11-14 00:00
4 minuty czytania

Formularz - podstrona

Formularz w tej formie staje się nową podstroną w serwisie, podobnie jak podstrona artykułu, z innymi jednak funkcjonalnościami.

Jeżeli będziesz mieć zamiar zastosować wiele tego typu formularzy w serwisie, warto stworzyć na nie oddzielną kategorię w strukturze strony - miejsce w którym będziesz je umieszczać. Ułatwi to Tobie w przyszłości nawigację w CMS.  

Żeby stworzyć formularz, na początek zacznij od tych samych czynności, które były potrzebne w momencie tworzenia innych podstron - np. artykułów, czy galerii.

Wejdź do kategorii, w której chcesz stworzyć formularz i w boksie “dodaj zawartość” wybierz typ treści - w tym przypadku, będzie to “formularz”. Jeżeli wcześniej w tej kategorii były już stworzone inne formularze, to ten typ podstawi się automatycznie.

Jeżeli masz już wybrany typ treści, teraz nadaj jej nazwę i kliknij przycisk “+Dodaj element”. Po zrobieniu tego lądujesz automatycznie wewnątrz edycji nowego formularza.

Pole formularza

Boks “Pole formularza” służy do konfigurowania treści formularza. To właśnie tutaj dodasz i nazwiesz nowe pola, które będą następnie w serwisie uzupełniać użytkownicy. Formularz umożliwia dodanie pól aż 12 rodzajów. Żeby dodać nowe pole w pierwszej zakładce musisz je nazwać i wybrać jeden z dwunastu typów, określających wartości, jakimi będzie można uzupełnić pole.

Rodzaje pól, spośród których możesz wybrać to:

  • e-mail
  • pole tekstowe
  • obszar tekstowy
  • lista rozwijana
  • pole opcji
  • statyczny tekst
  • upload pliku
  • pole wyboru
  • kalendarz
  • tytuł
  • pole liczbowe
  • telefon

 

Wybór typu pola, określa to jakie wartości będzie musiał podać użytkownik serwisu.

Po prawej stronie od “Typu pola”, możesz także zaznaczyć checkbox odpowiadający za to czy dane pole w formularzu będzie obowiązkowe, co oznzcza, że będzie musiało zostać wypełnione przez użytkownika serwisu obligatoryjnie. Można to zrobić podczas generowania danego pola zaznaczając checkbox w tym miejscu, bądź w momencie gdy zostało juz ono stworzone, zaznaczając checkbox przy danym polu. Gdy zmiany dokonujesz po stworzeniu pola, musisz jeszcze kliknąć przycisk “Zapisz”. Istnieją także pola, w których możesz dać użytkownikowi możliwość zaznaczenia jednej, bądź wileu odpowiedzi. Przy takich polach pojawia się przycisk “Opcje”. Po kliknięciu w ten przycisk, będziesz mógł wygenerować odpowiedzi, z pośród których użytkownik będzie mógł wybierać. Za każdym razem gdy stworzysz jedną z możliwości odpowiedzi, naciśnij poniżej przycisk “Wyślij”. Gdy już wykonasz wszystkie zmiany, za pomocą przycisku “pokaż edytowaną stronę” w prawym górnym rogu interfejsu ICEberg, możesz podgladnąć to, jak wygląda w tym momencie przygotowany przez Ciebie formularz.

Jeżeli kolejność wygenerowanych pól, z jakiegoś powodu nie jest taka jak powinna, w bardzo łatwy sposób możesz zamienić pola miejscami. Wystarczy, że przy danym polu, po lewej stronie od jego nazwy, klikniesz kursorem na jedną ze strzałek. Pola możesz przesuwać w góre i w dół.

Użyteczność danych pól

Różne typy pól, dają różne możliwości, i służą do pozyskiwania różnych informacji.
W polu tekstowym, możesz zapytać np. o Imię i naziwsko. Poniżej, w widocznym formularzu, jest wygenerowane pole e-mail, które słóży do pozyskiwanie adresów mailowych użytkowników Twojej strony internetowej. Dodatkowo, oprócz maila, możesz pozyskać także inne dane kontaktowe, jak na przykład nr. telefonu, za pomocą pola “Telefon”. Lista rozwijana, pole opcji i pole wyboru, pozwalają na wybranie odpowiedzi z wcześniej przygotowanej przez Ciebie kafeterii odpowiedzi. W pierwszych dówch przypadkach użytkownik będzie miał mozliwość wybrania tylko jednej opcji, natomiast w przypadku “Pola wyboru” użytkownik będzie mógł zaznaczyć ich kilka. Korzystając z “pola liczbowego”, możesz zapytać użytkownika np. o sugerowaną ilość towaru, tak jak na widocznym formularzu. W polu tym, mogą być umieszczone tylko cyfry. Kolejną z opcji jest “Upload pliku”, dzięki któremu możesz poprosić osobę wypełniającą o przesłanie jakiegoś pliku, np CV i listu motywacyjnego - w momencie gdy formularz dotyczy rekrutacji. Następnym rodzajem pola jakiego możesz użyć jest kalendarz. Chcąc uzupełnić to pole, użytkownikowi wyświetli się kalendarz, gdzie będzie mógł wybrać i zaznaczyć datę. To pole pozowli Tobie na zebranie informacji o np. proponowanej dacie spotkania. Jest także “Obszar tekstowy”, który jest podobny  w swym działaniu do “pola tekstowego”, natomiast pozwala użytkownikowi na wpisanie większej ilości znaków. W stworzonym przeze mnie formularzu, nadałem mu nazwę “Uwagi”. Na koniec zostały nam opcje “Statyczny tekst” i “ Tytuł”. Nie są to pola do uzupełniania przez użytkownika strony. Możesz wykorzystać te pola by oddzielić od siebie części formularza, lub by uściślić swoje oczekiwania względem wypełnianego pola.

Ustawienia formularza

W zakładce “ustawienia”, możesz skonfigurować dla edytowanego obecnie formularza parametry takie jak mail, na który mają przychodzić wiadomości, mail dodatkowy (czyli tzw. DW - do wiadomości), czy też temat wiadomości. Możesz tam także wybrać opcje zabezpieczenia formularza poprzez captche - czyli popularny rodzaj zabezpieczenia formularza przed robotami spamowymi.
Jest to zabezpieczenie używające technologii Google recaptcha.
By zapisac te zmiany, wciśnij przycisk “Wyślij”.

Uzupełnianie formularza od strony użytkownika

Gdy już stworzysz formularz w ICEberg CMS, to użytkownikom Twojej strony internetowej, będzie wyświetlał się on w ten oto sposób. Czerwona gwiazdka przy nazwie pola oznacza, że dane pole musi zostać uzupełnione. W innym przypadku, wysłanie formularza będzie niemożliwe. CMS sam przypomni użytkownikowi o uzupełnieniu obowiązkowego pola, w momencie gdy będzie ono puste, a użytkownik będzie chciał przesłać formularz. Jeżeli natomiast pole obowiązkowe zostanie poprawnie wypełnione, to użytkownik będzie mógł wysłać wypełniony formularz, klikając przycisk na dole strony. U nas nazywa się on “Wyślij zapytanie”

Po wysłaniu formularza

Gdy użytkownikowi, uda się wysłać formularz, wtedy na jego monitorze, domyślnie, wyświetli się ponownie podstrona z formularzem i dodatkowo pojawi się także podziękowanie: “Wiadomość została wysłana. Dziękujemy” informujące o akcji zakończonej sukcesem. Ty, możesz natomiast sprawić, by po wysłaniu formularza, użytkownik został przeniesiony na specjalnie stworzoną stronę sukcesu, bądź na jakąkolwiek inną stronę. Tych zamin, dokonać możesz w ICEberg CMS.
W momencie gdy formularz na Twojej stronie zostanie wypełniony, wtedy na podanej przez Ciebie skrzynce mailowej, pojawi się taka oto wiadomość, informująca o tym, że użytkownik Twojej strony internetowej przesłał Tobie wypełniony formularz.

ICEberg CMS  - Możesz!


Blog Artykuły
Ustawienia dostępności
Wysokość linii
Odległość między literami
Wyłącz animacje
Przewodnik czytania
Czytnik
Wyłącz obrazki
Skup się na zawartości
Większy kursor
Skróty klawiszowe