Co to są makiety i makietowanie?

Co to są makiety i makietowanie?

Co to są makiety? Co to jest makietowanie? Jaka jest rola Projektanta UX w projekcie?

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Makietowanie - to pierwszy, wstępny etap projektowania, czyli stworzenie makiet serwisu.

UX Designer

UX Designer (projektant User Experience) to osoba, która stara się dobrze poznać potencjalnego odbiorcę usługi / produktu, zrozumieć jego/jej potrzeby, a następnie przygotować makietę kierowanej do niej strony internetowej czy też innego narzędzia lub komunikatu.

Badanie potrzeb użytkowników

Metody, którymi to się robi to np. badania, research, custormer jurney, anailiza konkurencji, badania potrzeb użytkowników - np. wywiad. Efekty wywiadu konfrontujemy z celami firmy i tworzymy koncepcję.

Makieta

Makieta jest to rysunek (szkic) - będący uproszczoną wizualizacją projektowanego produktu / usługi (np. w szczególności strony www czy też aplikacji).
Makiety występują w wielu odmianach - np. makety Lo-Fi / Hi-Fi.

Makieta Lo-Fi

Makiety Lo-Fi to zwykle szkic na kartce papieru w odcieniach szarości, prezentujący rozmieszczenie elementów, w przybliżonych rozmiarach. Pomaga przedstawić koncepcję. Nie wystarcza do przeprowadzenia badań na użytkownikach.
Ich główną zaletą jest szybkość realizacji i niski koszt.
Najprostszą makietą Lo-Fi jest odręczny szkic na kartce papieru.

Makieta Mid-Fi

To makieta stworzona w programie, w odcieniach szarości, pokazująca realne rozmiary elementów. Często na realnych tekstach.

Makieta Hi-Fi

Makiety Hi-Fi to  makiety klikalne utworzone w profesjonalnej aplikacji do makietowania takiej jak UXpin czy też Axure. Stosuje się w nich realne zdjęcia (produktów, osób) i treści (np. hasła, opisy, teksty). Są zwykle kolorowe i interaktywne. Odzwierciedlają precyzyjnie pomysł na serwis / narzędzie. Interaktywność polega na możliwości nawigacji po podstronach serwisu, ale często też odzwierciedla proponowane animacje interfejsu użytkownika. Są pracochłonne i drogie, ale pomagają zwiększyć jakość końcowego efektu projektowania zupełnie nowych serwisów.

Cel makietowania

Celem makietowania jest lepsze przygotowanie się do projektowania - w szczególności projektowania graficznego. Przedstawienie makiety jako koncepcji pozwala oszczędzić pracy projektantowi graficznemu i przyspiesza produkcję serwisu.

W Państwa projekcie można z tego zrezygnować biorąc pod uwagę, że wytyczne odnośnie grafiki są precyzyjne.

Poniższa kontunuacja już raczej dla zaawansowanych - rozpisałem się - będzie z tego artykuł :)

Wybór metody makietowania

W przypadku stron www często wystarcza makieta Lo-Fi (szkic odręczny na kartce papieru). Co więcej często wykonuje ją samodzielnie klient i przedstawia jako załącznik do wymagań na etapie wyceny lub po podpisaniu umowy przed etapem projektowania.
Makiety Hi-Fi są niezbędne dla niestandardowych projektów - portali o unikalnych, nowych funkcjach. Pozwalają chociażby dogłębniej zastanowić się nad funkcjonalnością, przeprowadzić testy na użytkownikach, czego efektem jest ograniczenie kosztów i skrócenie czasu wdrożenia.

Programy do makietowania

Wieloletnim liderem rynku makietowania jest firma Axure. My w Krakweb wykorzystujemy produkt polskiej firmy UxPin, który pozwala na łatwe tworzenie makiet klikalnych i udostępnianie ich oraz pracę zespołową nad nimi - m.in. komentowanie, wersjonowanie projektu. 

Zalety i możliwości UXpin

Wśród innych możliwości Uxpin wymienić można:

  • tworzenie makiet responsywnych - dostosowanych do różnorodnych urządzeń mobilnych
  • przeprowadzanie testów na użytkownikach dzięki makietom klikalnym i komentowaniu
  • współpracę z Photoshopem i innymi narzędziami
  • pracę grupową w zespole projektowym
Autor:

Przeczytaj również

Dyskusja

Zamknij

Jesteśmy poza biurem, zostaw telefon a oddzwonimy do Ciebie.

 

Krakweb Twój nr telefonu będzie wykorzystany tylko jednorazowo, jeżeli nie wyrazisz zgody to nie zadzwonimy więcej do Ciebie.

We will call you