Mapa strony w ICEberg CMS

Mapa strony jest to moduł typu zawartość - czyli podstrona, który nie ma żadnych ustawień, natomiast powiązane są z nim bezpośrednio statusy, jakie możesz przydzielić konkretnej kategorii.
2016-11-10 09:34
2 minuty czytania

Struktura - ustawienia widoczności treści

Jeżeli ustawisz folder na status “niewidoczny”, to nie będzie on widoczny w mapie strony. Jeżeli ustawisz status na “dla zalogowanych” bądź “dla wylogowanych”, to w zależności od tego, czy ktoś jest zalogowany czy wylogowany będzie widział ten element w mapie strony. Jeżeli ustawisz natomiast zawartość na site mapie, to element ten nie będzie widoczny na podstronach gdzie widoczne są podkategorie, ale będzie widoczny w site mapie i będzie mógł być zaindeksowany jeżeli robot Googla trafi na tą daną podstronę.

Tworzenie mapy strony

Na Krakweb.pl mapa storny znajdujue się w tym miejscu w strukturze. Żeby ją dodać wybieramy “Typ” mapa strony, i nazywamy ją. Pamiętaj, że  można dodać tylko jedną mapę strony. Jak widać nie ma tutaj żadnych ustawień. Ten moduł generowany jest automatycznie i nie ma możliwości by wpłynąć na to, co się w nim wyświetla inaczej niż ustawiając właśnie te statusy w strukturze.

Mapa strony - widok od strony serwisu

Pokażę Ci teraz jak wygląda ta podstrona od strony uzytownika: na naszej stronie jest to takie drzewo - jak widać na mapie strony widoczne są tylko udostępnione kategorie. Nie pokażą się tu kategorię puste, czyli te, które nie mają żadnej zawartości i są dopiero przygotowane do publikacji. Pojawią się natomiast kategorie, które zawierają podkategorie.

Mapa strony, a mapa strony XML

Na podstawie tego drzewa struktury, jest właśnie tworzone drzewo mapy strony, z linkami do każdej z tych podstron. Mapa strony nie jest tym samym co mapa strony XML. Nasz system ma natomiast możliwość wygenerowania XML owej mapy strony, którą można następnie zgłosić do Google. Prezentrowana mapa strony jest tylko odwzorowaniem struktury, i pomaga w odnalezieniu jakiegoś działu, bądź również w zaindeksowaniu stron, natomiast nie zgłasza się jej do Google. Żeby szybko zaindeksować stronę razem z wszystkimi  jej podstronami, musisz zgłosić w Google Webmaster Tools XMLową mapę strony - czyli plik sitemap.xml. Jest to jednak coś innego od prezentowanej teraz przeze mnie mapy - podstrony serwisu. O sitemap.xml opowiem innym razem.

 

ICEberg CMS - Możesz!

Następny artykuł

ICEberg CMS - tutorial

ICEberg CMS - tutorial


Blog Artykuły
Ustawienia dostępności
Wysokość linii
Odległość między literami
Wyłącz animacje
Przewodnik czytania
Czytnik
Wyłącz obrazki
Skup się na zawartości
Większy kursor
Skróty klawiszowe