ISSUU: platforma wydawnicza ery cyfrowej. Co można publikować w ISSUU? Korzyści z publikacji i alternatywy. Własna platforma wydawnicza

Pexels / Markus Winkler

2023-09-04 08:17
5 minut czytania

Co to jest ISSUU?

ISSUU to serwis internetowy, który jest cyfrową platformą wydawniczą umożliwiającą osobom i organizacjom tworzenie, udostępnianie i odkrywanie treści we wciągającej wizualnie i interaktywnej formie. ISSUU często określane jest mianem kiosku cyfrowego, w którym użytkownicy mogą uzyskać dostęp do szerokiej gamy publikacji cyfrowych, od magazynów i katalogów po broszury i e-booki.

Przewracane kartki. Jak wyglądają treści na ISSUU?

Treści na ISSUU dostępne są w postaci tzw. przewracanych kartek (Flip Pages). Jest to atrakcyjny wizualnie format, który daje odczucie przeglądania - przerzucania kolejnych kartek papierowej gazetki. ISSUU pozwala też linkować w publikacjach do stron internetowych, załączać w plikach filmy wideo, włączać do publikacji treści z Social Mediów czy artykułów. Pozwala to szybko tworzyć interaktywne, bogate materiały. Analityka zaś pomaga śledzić wyniki i wyciągać wnioski. 

Co można publikować na ISSUU?

… a raczej co publikują firmy i użytkownicy ISSUU? Bo publikować możesz każdy rodzaj treści, który masz w pliku PDF i chcesz go zamienić na interaktywny plik z przewracanymi kartkami.

Magazyny i periodyki

Wielu wydawców korzysta z ISSUU do tworzenia cyfrowych wersji drukowanych magazynów. Opublikowane na ISSUU magazyny zawierają animacje przewracania stron i elementy interaktywne. 

Jak opublikować magazyn na ISSUU?

Wgrywasz plik PDF wielostronicowy, a otrzymujesz animowany format interaktywny, w którym użytkownik przeglądający magazyn może klikać w kolejne kartki, nawigować strzałkami, pobierać magazyn oraz zapisywać publikacje na swoim koncie. Można więc powiedzieć, że ISSUU jest zarówno platformą Content Marketingową, jak i serwisem społecznościowym. Możesz polajkować opublikowane materiały i śledzić autora, żeby otrzymywać powiadomienia o kolejnych jego publikacjach. 

issuu platforma publikacji treści

Katalogi i broszury

Firmy często korzystają z ISSUU do prezentowania swoich produktów lub usług za pośrednictwem cyfrowych katalogów i broszur.

Co zyskujesz publikując katalog na ISSUU?

Dzięki publikowaniu na ISSUU swoich katalogów zyskujesz m.in. dodatkowy kanał dotarcia do klienta i zwiększania widoczności Twojej oferty. Katalogi opublikowane na ISSUU są automatycznie zamieniane na tekst i widoczne w wyszukiwarce Google, co ma wiele zalet, (w szczególności wtedy, gdy nie publikujesz ich w tej formie na stronie firmowej, a jeśli to robisz, skonsultuj to ze specjalistą SEO). 

e-booki i oficjalne dokumenty

Autorzy i organizacje publikują cyfrowe książki, raporty i oficjalne dokumenty w ISSUU.

Prezentacje i portfolio

Projektanci i profesjonaliści wykorzystują ISSUU do tworzenia i udostępniania portfolio oraz prezentacji szerokiemu gronu odbiorców.

Instrukcje i przewodniki użytkownika

Firmy często przesyłają instrukcje obsługi i przewodniki do ISSUU, aby ułatwić dostęp i udostępnianie.

Biuletyny i czasopisma

ISSUU służy jako platforma dla biuletynów i czasopism branżowych.

Korzyści z publikowania na ISSUU:

Globalny zasięg

ISSUU ma ogromną bazę użytkowników i ruch (ponad 100 milionów unikalnych odwiedzających miesięcznie), co zapewnia globalny zasięg dla Twoich treści. ISSUU zostało założone w 2006 roku w Danii, a w 2013 roku przeniosło swoją siedzibę do Palo Alto w Kalifornii. Co miesiąc ponad 1 milion użytkowników publikuje, konwertuje, monetyzuje i dzieli się treściami. Używają go marketerzy korporacji, indywidualni twórcy. Codziennie na ISSUU publikowanych jest ponad 300.000 stron treści. 

Treść interaktywna

Możesz wzbogacić swoje publikacje elementami multimedialnymi, takimi jak filmy, audio i hiperłącza, dzięki czemu będą bardziej wciągające. Pomaga to przekierowywać użytkowników do Twojej strony internetowej, produktów w Twoim sklepie i dostarczać konwersje oraz zwiększać sprzedaż.

Analityka

ISSUU oferuje narzędzia analityczne umożliwiające śledzenie interakcji czytelników z Twoimi treściami, dostarczając cennych informacji. Pomaga to w ocenie jakości treści, Twoich postępów, a także nośności tematów, o których piszesz.

Osadzanie treści na stronie internetowej (embedowanie) 

ISSUU pozwala na łatwe osadzanie opublikowanych w serwisie treści na Twojej stronie internetowej lub w mediach społecznościowych, zwiększając zasięg swoich treści. Osadzanie treści dzieje się poprzez skopiowanie i wklejenie gotowego, wygenerowanego przez platformę kawałka kodu. 

Uwaga: pamiętaj o tym, że ta forma publikowania plików na Twojej stronie może potencjalnie zwolnić Twój serwis internetowy (załączanie kodu zewnętrznego serwisu), a w efekcie pogorszyć doświadczenia użytkownika oraz ranking serwisu w wyszukiwarce Google. Jeśli dbasz o UX i SEO rozważ skorzystanie z natywnego modułu publikacji materiałów w formie “przewracanych kartek” zintegrowanego z systemem CMS użytym w Twoim serwisie internetowym lub wdrożenie systemu CMS, który posiada moduł Publikacji - przewracanych kartek. Systemem takim jest ICEberg CMS. Dowiedz się więcej - przeczytaj artykuł: … i zobacz przykład - Biuletyn TQ&M - https://tqmsoft.com/tq-m-ii-2023 

Przyjazny dla SEO

Publikacje na ISSUU są zoptymalizowane pod kątem wyszukiwarek, co potencjalnie zwiększa ich widoczność. Pozwala to zwiększać widoczność materiałów publikowanych na ISSUU. Google indeksuje podstrony serwisu i materiały na nich opublikowane i prezentuje użytkownikom w wynikach wyszukiwania. Pamiętaj jednak, żeby skonsultować strategię SEO z ekspertem SEO z agencji, z którą współpracujesz lub specjalistą ds. marketingu w Twoim zespole. Unikaj Duplicate Content, czyli niekontrolowanej publikacji tych samych treści w ISSUU i Twoim serwisie. W tym celu poprawnie zaplanuj kolejność publikacji treści w Twoim serwisie internetowym i w ISSUU. Najczęściej wystarczy wpierw opublikować materiał na stronie firmowej, a następnie na platformie publikacji. Drugą możliwością zamiast wykorzystania ISSUU jest użycie natywnego modułu wbudowanego w system CMS. W tej sytuacji unikasz duplicate content, treści są publikowane w pełni w Twoim medium i bez linków wychodzących. Dowiedz się więcej. 

Niskie koszty publikacji magazynów

ISSUU zapewnia opłacalny sposób publikowania treści cyfrowych, zmniejszając koszty drukowania i dystrybucji. Oczywiście dotyczy to porównania kosztu publikacji magazynu online vs. koszt wydruku. 

Darmowa publikacja magazynów

ISSUU posiada wersję darmową, w ramach której możesz opublikować 5 dokumentów o objętości nie większej niż 50 stron i wielkości pliku wgrywanego nie więcej niż 50MB. W praktyce pozwala to opublikować 5 standardowych materiałów. Na start raczej nie potrzebujesz więcej. Jeśli planujesz jednak publikować więcej materiałów lub materiały, które publikujesz mają większą objętość lub chcesz embedować treści na swojej stronie www - musisz zapłacić abonament, który zaczyna się od 19USD (ok 80zł) miesięcznie, w pakiecie rocznym. Co daje koszt blisko 1000zł rocznie. Całkiem spory koszt, prawda? A może lepiej wdrożyć natywną funkcjonalność - posiadać własną platformę publikacji (owned media). Ponosisz jednorazowy koszt i publikujesz nieograniczoną liczbę prezentacji. Najkorzystniejsza cenowo będzie opcja wdrożenia serwisu firmowego + pakietu modułów marketingowych, z których jednym będzie czytelnia magazynów online. Dowiedz się więcej. Umów się z ekspertem na konsultację. 

Udostępnianie społecznościowe

Czytelnicy mogą udostępniać publikacje na różnych platformach mediów społecznościowych, zwiększając widoczność Twoich treści. 

 

SIłą ISSUU jest więc wielość funkcji związanych z publikacją, edycją treści i działań wokół nich. Rozważ jednak własną platformę publikacji. Koszty ponosisz jednorazowo, a platforma może działać i zdobywać widoczność i zasięgi przez wiele lat. Dowiedz się więcej. 

Alternatywy ISSUU:

Calameo

Podobnie jak ISSUU, Calameo oferuje możliwości publikowania i udostępniania w formie cyfrowej.

issuu platforma publikacji treści

Flipsnack

Platforma ta koncentruje się na tworzeniu interaktywnych publikacji cyfrowych, w tym flipbooków, magazynów i katalogów.

Flipsnack - platforma publikacji treści

Joomag 

Joomag oferuje szeroką gamę narzędzi wydawniczych, w tym magazyny cyfrowe i tworzenie treści interaktywnych.

joomag platforma publikacji treści

Yumpu

Yumpu specjalizuje się w przekształcaniu plików PDF w interaktywne publikacje online.

yumpu platforma publikacji treści

Scribd

Chociaż Scribd jest bardziej usługą subskrypcji e-booków i audiobooków, umożliwia także użytkownikom publikowanie i udostępnianie dokumentów i książek.

scribd platforma publikacji treści

Podsumowanie

ISSUU to wszechstronna platforma, która otwiera drzwi do publikacji cyfrowych dla osób prywatnych i organizacji. Jednak wybór platformy powinien być dostosowany do Twoich konkretnych potrzeb wydawniczych, rodzaju treści i docelowych odbiorców. Zapoznaj się z funkcjami i cenami różnych platform, aby znaleźć tę, która najlepiej odpowiada Twoim celom. Rozważ też wdrożenie własnej platformy publikacji treści będącej częścią Twojego serwisu internetowego dla długofalowych korzyści wizerunkowych, marketingowych oraz optymalizacji kosztów. 

 

Platforma publikacji treści oparta o ICEberg CMS

ICEberg CMS 5 umożliwia stworzenie i prowadzenie firmowej platformy publikacji treści. Przykładowe zastosowania to: 

  1. Biuletyn Online - dział serwisu, w którym publikujemy magazyn firmowy
  2. Platforma knowledge-sharing - serwis wiedzowy, w którym członkowie Twojego zespołu będą dzielić się materiałami wiedzowymi - prezentacjami, dokumentami, wzorami ofert, whitepaper’ai i innymi watościowymi treściami.
  3. Baza instrukcji i materiałów wsparcia klienta. Będąc dystrybutorem wielu produktów możesz stworzyć dedykowane miejsce w Twoim serwisie, do którego użytkownicy zaglądać będą w celu przeglądnięcia instrukcji do sprzedawanego przez Ciebie sprzętu.

 

Dowiedz się więcej - umów się na bezpłatną konsultację z ekspertem.


Blog Artykuły
Ustawienia dostępności
Wysokość linii
Odległość między literami
Wyłącz animacje
Przewodnik czytania
Czytnik
Wyłącz obrazki
Skup się na zawartości
Większy kursor
Skróty klawiszowe