E-commerce: podstawowe elementy sklepu internetowego

Coraz większa liczba tradycyjnych sklepów i firm sprzedających w realu zakłada swoje serwisy e-commerce i oferuje sprzedaż online. Transakcje online to wygodna metoda zarówno dla sprzedawców jak i dla kupujących. W związku z rozwojem technologii i oprogramowania sklepów pojawiają się coraz to nowe możliwości dotyczące zarówno wyglądu sklepu, jak i jego funkcjonalności. Częściej i szybciej pojawiają się kolejne udoskonalenia i nowe narzędzia, które usprawniają nie tylko zakładanie, ale i obsługę sklepu internetowego.
2017-07-07 12:20
4 minuty czytania

Funkcje sklepów internetowych

Udogodnienia i dodatkowe rozszerzenia na stronach sklepów bezpośrednio wpływają na wygodę robienia zakupów w danym sklepie internetowym. Przedstawimy kilka podstawowych elementów, które posiadać powinien każdy sklep internetowy.

Płatności elektroniczne

Jedną z najistotniejszych funkcji w sklepie internetowym jest moduł płatności. Niegdyś sklepy oferowały wyłącznie możliwość skorzystania ze standardowych przelewów internetowych, bądź płatności przy odbiorze. W dzisiejszych czasach klienci nie wyobrażają sobie zakupów przez internet bez szybkich płatności. 

W skład nowoczesnych, zwiększających sprzedaż metod finansowania wchodzą m.in. raty. 

Sklep internetowy raty

Nowoczesne płatności

Obecnie w zasadzie wszystkie sklepy internetowe umożliwiają klientom płatności online, a te przodujące we wdrażaniu innowacji próbują wyprzedzić konkurencję oferująć proste i szybkie opłacanie zakupów płatnością typu Blik. Nie wymaga ona nawet logowania się do systemu transakcyjnego swojego banku - wystarczy jedynie użyć do tego aplikacji na telefon, która generuje jednorazowy kod. Każda operacja musi zostać zatwierdzona przez użytkownika w aplikacji. To wygodne i bezpieczne narzędzie, które zabezpiecza przede wszystkim hasła bankowe, bowiem jednorazowe kody nie pomogą w dostaniu się do konta, nawet hakerom, którzy zainstalowali na komputerze danej osoby szkodliwe oprogramowanie.

Tradycyjne, szybkie płatności internetowe

Ważne też, aby w sklepie internetowym była możliwość skorzystania z szybkich metod płatności jak PayU, czy PayPal, które nie tylko automatycznie wypełniają dane przelewu (klient nie musi martwić się o pomyłkę w numerze konta itd), ale również przesyłają informacje o dokonanej płatności w sposób natychmiastowy, co przyspiesza cały proces kupna.

Wyszukiwarka produktów

Istotne jest także, aby każdy sklep internetowy posiadał wyszukiwarkę, która umożliwia nie tylko znalezienie potrzebnych produktów po nazwie, ale także po innych cechach, parametrach produktu. Pomocne będzie zatem wprowadzenie filtrów, według których, klient może oznaczyć parametry konkretnej rzeczy, której szuka. Mogą być to np. filtry cenowe, wg. rozmiaru, koloru, wszystko zależy od działalności sklepu.

Wyszukiwarka w sklepie internetowym

Wygląd i podstrony sklepu internetowego

W wyglądzie sklepu internetowego duży nacisk kładzie się aktualnie na intuicyjność oraz przejrzystość serwisu.  Niezmiernie istotne jest również to, aby witryna internetowa miała wersję mobilną, pozwalającą na przeglądanie oferty z tabletu, czy telefonu. Ważne jest również to, aby wyświetlana lista produktów zawierała najistotniejsze informacje, po których klient może stwierdzić, czy zechce otworzyć cały opis konkretnego przedmiotu. Dlatego też na liście produktów powinny zostać umieszczone między innymi : cena, miniatura zdjęcia produktu, oraz kluczowe parametry, takie jak: rozmiar i dostępne kolory. Ważne, aby klient miał wpłynięcia na sposób wyświetlania się listy produktów. Służą do tego opcje sortowania w kolejności rosnącej lub malejącej wg. ceny, rozmiaru, ilości dostępnego towaru). Najbardziej przejrzystą, minimalistyczną i w efekcie prostą w obsłudze podstroną powinien być koszyk.  Niektóre sklepy internetowe posiadają także porównywarkę produktów.

Podstrona produktu

Promowanie strony oraz udogodnienia

Jest kilka podstawowych kwestii, które mają wpływ na sprzedaż w sklepie internetowym. Jest to: widoczność strony w wyszukiwaniu google, opinie o sklepie, ceny oraz zatrzymanie klienta. Warto zadbać z góry o optymalizację witryny sklepu pod kątem SEO, aby strona była wysoko w wyszukiwaniarce Google na popularne wśród internatuów hasła. Przyczyniają się do tego słowa kluczowe użyte na stronie, wykorzystanie odpowiednich wtyczek, dobrze dobrane znaczniki stron, opisy meta description i wiele innych.

Ważne aby silnik sklepu był w pełni zoptymalizowany pod SEO - czyli w szczególności umożliwiał indywidualne wypełnienie dla każdego produktu znaczników meta i ich zmianę, miał przyjazne adresy, automatycznie uzupełniał znacznik Title i H1 zgodnie z najlepszymi praktykami. Na widoczność strony w wyszukiwarce duże znaczenie będzie też miała szybkość strony i jej responsywność czyli stopień dostosowania do urządzeń mobilnych i użyteczność serwisu (user experience).

Oprogramowanie sklepu

Właściwy wybór silnika sklepu to jedna z najważniejszych kwestii mających wpływ na późniejsze korzystanie ze sklepu internetowego, możliwości jego rozbudowy oraz sposób zarządzania nim. Najpopularniejsze silniki to: Wordpress wraz z dodatkiem Woocommerce, Shopify, Big Commerce, Shoplo, Prestashop i Magento.

Napisz do nas

Wybierz plik

Sklep internetowy oparty o Wordpress

Osoby, które rozpoczynają swoją przygodę w handlu online często decydują się na postawienie sklepu na bazie Wordpress, ma łatwy panel administracyjny, umożliwia on łatwe dopasowanie szablonu oraz nie wymaga wiedzy z zakresu tworzenia stron internetowych. W WordPressie można także korzystać z wygodnych wtyczek(płatnych i darmowych) umożliwiających wprowadzanie ciekawych i wygodnych funkcjonalności na serwerze. Jedną z najpopularniejszych wtyczek jest Woocomerce. Jest darmowa, posiada jednak płatne rozszerzenia. O wiele mniej osób decyduje się na silniki sklepów internetowych instalowanych na własnych serwerze, wymaga to bowiem wykupienia serwera i minimalnej wiedzy na temat stron internetowych.

Blog, promowanie sklepu

Coraz częściej można spotkać się z blogiem zawierającym się w sklepie internetowym. Dzięki temu klient ma okazję nie tylko zapoznać się pobieżnie z produktem, ale także dowiedzieć się o nim czegoś więcej(artykuły testowe produktów), czy poszerzyć wiedzę o firmie, być na bieżąco jeśli chodzi o nowości, czy też promocje. Popularna staje się też współpraca z vlogerami, czy blogerami, którzy testują sprzęt, czy też prowadzą konkursy w porozumieniu z daną marką. Jest to dobrym sposobem na reklamę, przyciągnięcie i utrzymanie klienta.

newsletter - co może zrobić użytkownik (klient)

Newsletter sklepu

Niezbędnym elementem każdego sklepu jest Newsletter. To nic innego jak baza subskrybentów zapisanych na cykliczne wysyłki przez moduł newslettera, dzięki której sprzedawca informuje klientów o nowych promocjach, kolekcjach, zmianach, udogodnieniach. Sprawdzoną metodą pozyskiwania subskrybentów newslettera jest przekupywanie ich drobnymi korzyściami finansowymi - w szczególności popularne jest oferowanie im zniżki w niewielkiej kwocie 10-50zł lub 10-20% na pierwsze zakupy po zapisie do Newslettera.

Newsletterem poza wysyłkami informacyjnymi związanymi z nową ofertą wysyłamy klientom także indywidualne bony na zakupy, na przykład w czasie urodzin klienta, dnia kobiet, czy też świąt.

To tylko wybrane spośród potrzebnych w Twoim sklepie elementów. Żeby poznać kolejne zapisz się na nasz newsletter, a przyślemy Ci więcej wiedzy, pomysłów i inspiracji w zakresie webdesignu i e-commerce.


Blog Artykuły
Ustawienia dostępności
Wysokość linii
Odległość między literami
Wyłącz animacje
Przewodnik czytania
Czytnik
Wyłącz obrazki
Skup się na zawartości
Większy kursor
Skróty klawiszowe