Co to jest RSS i jak go wykorzystać?

Co to jest RSS i jak go wykorzystać?

Obecnie ogrom informacji dostępnych w Internecie nie pozwala na łatwe i precyzyjne pozyskiwanie interesujących nas wiadomości. Pobieżne i szybkie przeglądanie nie daje pożądanych efektów, a na dogłębną analizę niewiele osób ma czas. System RSS rozwiązuje ten problem.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Foto: Jurgen Appelo
Jurgen Appelo

Definicja RSS

RSS wg definicji słownikowej to rodzina formatów sieciowych, przydatnych przy publikowaniu treści wymagających częstej aktualizacji.

Skrót RSS można rozwinąć i przetłumaczyć na dwa sposoby, jako Really Simple Syndication (Bardzo Prosta Syndykacja) lub Rich Site Summary, czyli Rozszerzony Spis Treści Serwisu. Jest to alternatywny sposób na śledzenie zmian zachodzących na interesujących nas serwisach internetowych.

Kanał RSS

Kanały RSS są oparte o technikę XML. Dokument RSS zawiera nagłówek bądź skróconą formę wiadomości pochodzącej z danego serwisu. Pozwala on na bieżąco informować użytkowników o nowozamieszczanych artykułach, nowinkach, czy ogłoszeniach pojawiających się na stronach WWW, bez konieczności odwiedzania poszczególnych witryn.

Aby przybliżyć wam bardziej, czym jest RSS można go porównać do zwykłego newslettera. Z tą jednak różnicą, że wiadomości, dzięki RSS, docierają każdorazowo natychmiast prosto do użytkownika, a nie raz na jakiś czas, w formie zebranych kilku lub kilkunastu informacji, jak w przypadku newslettera. Ponadto, dzięki niemu, można otrzymywać jednocześnie wiele nowych wiadomości o interesującej nas tematyce i zbierać je w jednym miejscu, bez ściągania zbędnych reklam, czy ogłoszeń. RSS przenosi na Twój komputer tylko interesującą Cię treść. Można też ściągać na swoją stronę tylko tzw. spis treści wybranych informacji.

Czytnik RSS

Aby móc odczytywać wiadomości przekazywane kanałami RSS, należy zainstalować na swoim komputerze specjalny program, tzw. czytnik RSS. Program ten jest zazwyczaj darmowy, dlatego nie musimy się martwić o dodatkowe koszty. Przypomina on program pocztowy lub czytnik grup dyskusyjnych, ale jest o wiele łatwiejszy w obsłudze. Można też spotkać czytniki instalowane jako „wtyczki” do przeglądarek internetowych, bądź programu pocztowego. W czytniku podajemy adres kanału RSS danej strony internetowej. Możemy go znaleźć na stronach internetowych pod ikoną RSS lub XML. Po kliknięciu w ikonę, pojawia się nam treść wiadomości, a u góry adres kanału RSS. Wyświetlony adres kopiujemy do czytnika. Wiadomości możemy odczytywać tak jak zwykłe maile.

Wybór czytników RSS

Dostępnych jest wiele różnorodnych czynników - takich jak np.:

  • Cafe News 4.1

  • RSS Bandit 1.3.0.42

  • NewsRaider 1.322

  • Feedreader 3.10

  • Active Web Reader 2.49

  • Snarfer 0.9

  • BlogBridge 2.16

  • RSS Builder 2.1.6

  • SharpReader 0.9.7.0

  • Tristana Reader 4.5

Autor:

Przeczytaj również

Dyskusja

Zamknij

Jesteśmy poza biurem, zostaw telefon a oddzwonimy do Ciebie.

 

Krakweb Twój nr telefonu będzie wykorzystany tylko jednorazowo, jeżeli nie wyrazisz zgody to nie zadzwonimy więcej do Ciebie.

We will call you