Wyszukiwarka e-commerce - wyszukiwarka w sklepie internetowym opartym o ICEberg CMS:

Wyszukiwarka jest ciągle najszybszym narzędziem do wyszukiwania odpowiednich treści na stronie internetowej. Potrzebna jest w większości serwisów e-commerce oraz w bardziej rozbudowanych witrynach - z większą ilością treści.
2020-05-20 15:44
5 minut czytania

Typy treści w ICEberg CMS

Poniżej wybrane, najczęściej spotykane 14 typów podstron, w których może wyszukiwać wyszukiwarka ICEberg CMS.

  1. Ogólne typy treści dostępne w wielu różnych typach serwisów - m.in.
    1. podstrony tekstowe,
    2. aktualności,
    3. wpisy blogowe,
    4. artykuły.
  2. Charakterystyczne dla stron firmowych:
    1. mapy dojazdu,
    2. formularze
  3. Charakterystyczne dla e-commerce
    1. produkty.
  4. Landing page
    (to jeden osobny typ podstrony, który zwykle spotykany jest jako osobne serwisy w osobnych domenach / subdomenach). W Iceberg CMS reprezentowany przez moduł o nazwie landing page. 
  5. Oraz inne typy treści - m.in.
    1. ankiety
    2. downloadery (materiały do pobrania),
    3. tematy (artykułów) - są osobnymi podstronami list artykułów automatycznie generowanymi przez system,
    4. tagi (artykułów) - jw. są osobnymi podstronami list artykułów automatycznie generowanymi przez system
    5. galerie,
    6. różne katalogi - wydarzeń, obiektów, itp.

wyszukiwarka e-commerce wyniki wyszukiwania

Interfejs wyszukiwarki

Pole wyszukiwarki

 

Pole wyszukiwarki umieścić można w dowolnym miejscu serwisu. Najczęściej spotykane są dwie lokalizacje: 

  1. Górny pasek - stała część każdej podstrony serwisu. Dodajemy tam pole wyszukiwarki lub tylko jej ikonę. W tym drugim przypadku kliknięcie ikony powoduje rozwinięcie / pokazanie się pola wyszukiwania. 
  2. Jedna z sekcji strony głównej - osobna sekcja dedykowana tylko wyszukiwarce lub jedna z istniejących sekcji np. pierwsza sekcja na tle zdjęcia lub slajdera.

Podpowiedzi w wyszukiwarce

Pole wyszukiwarki posiada funkcję podpowiadania. Podpowiedzi pokazują się po wpisaniu 3 znaków w polu wyszukiwarki. Podpowiedzi (sugester) to skuteczna metoda skracania drogi użytkownika do podstrony o co najmniej jedno kliknięcie i kilka do kilkudziesięciu sekund. Użytkownik może w ten sposób np. sukcesywnie wpisując kolejne frazy znaleźć właściwy element. Sugester podpowiada na podstawie stworzonego słownika. Nie jest to wyszukiwanie na żywo (byłoby to zbyt obciążające dla bazy, serwera) tylko przeszukiwanie pomocniczej listy indeksów nazw podstron. Brak podpowiedzi nie oznacza braku treści zawierających to słowo kluczowe. Sugester pracuje na nazwach treści. Wyniki wyszukiwania prezentują pełne odpowiedzi - tj. podstrony zawierające dane słowo nie tylko w nazwie, ale też w treści.

Strona wyników wyszukiwania

Strona wyników wyszukiwania grupuje odpowiedzi względem typu treści. W serwisach e-commerce zazwyczaj stosujemy kolejność horyzontalną według typu modułu tj. najpierw prezentujemy wszystkie produkty, które odpowiadają na dane zapytanie, następnie wpisy blogowe, a następnie inne typy treści. To bardzo uproszczona metoda. 

Da się także bardziej wyrafinowanie podejść do wyników wyszukiwania. 

Możliwe jest opracowanie modyfikacji wyszukiwarki, która prezentuje wszystkie wyniki na jednej liście. 

Problematyczne jest jednak rankingowanie wyników wyszukiwania tj. zaawansowane ocenianie i punktowanie dostosowania wyników wyszukiwania do zapytania. Sprawia trudności, także poprawianie błędów w składni zapytania.

Takie możliwości mają zaawansowane wyszukiwarki. Jedną z nich jest oczywiście Google, jednak zastosowanie Google dla wyszukiwania w serwisie internetowym jest bardzo kosztowne. Tańszą, ale wciąż kosztowną opcją jest wdrożenie jednej z wyszukiwarek NoSQL.

Wyszukiwanie w serwisach z kilkoma tysiącami / kilkunastoma tysiącami podstron nie jest wystarczającym uzasadnieniem dla wprowadzania tego typu rozwiązania. 

Może takim uzasadnieniem być konieczność poprawiania błędów (literówek) w zapytaniach i sugerowanie innych słów kluczowych. Są to jednak rozwiązania w mojej opinii niezbędne w dużych serwisach, ze względu na koszta wdrożenia.

Konfiguracja wyszukiwarki

W ICEberg CMS administrator może zdecydować w jakich modułach wyszukiwarka ma szukać oraz ustawić kolejność tych modułów. Prezentacja wyników wyszukiwania jest wykonywana na poziomie szablonu to znaczy deweloper wdrażając projekt graficzny koduje wygląd. Na ten moment jest to tylko jeden wygląd.

Planowane modyfikacje wyszukiwarki

W najbliższych tygodniach planujemy następujące modyfikacje wyszukiwarki:

  1. Możliwość określenia formy prezentacji wyników wyszukiwania z modułów produkty i artykuły. Czyli administrator decyduje czy na liście wyników wyszukiwania prezentujemy obok artykułu i produktu zdjęcie. 
  2. Możliwość prezentacji na liście wyników wyszukiwania nie tylko tytułu i zdjęcia, ale też krótkiego opisu produktu, wstępu do artykułów itp.

Wydajność wyszukiwarki

Mimo braku użycia dedykowanych rozwiązań do wyszukiwania nasza wyszukiwarka jest wystarczająco wydajna i precyzyjna do zastosowania w średnich serwisach internetowych. Jej możliwości można przetestować np. w - www.mdt.pl

Wyszukiwarka mieszkań

Moduł wyszukiwarka mieszkań połączony jest z katalogiem mieszkań w ICEberg CMS. Katalog mieszkań umożliwia opisanie mieszkań różnorodnymi parametrami wielu typów. Mamy parametry liczbowe, zdjęcia, pola opisowe, pola rozwijanych opcji. Daje to możliwość katalogowania, a następnie wyszukiwania mieszkań bo dużej liczbie różnorodnych parametrów.

Pola te to najczęściej: 

  1. metraż mieszkania, 
  2. powierzchnia balkonu, 
  3. cena, 
  4. liczba pokoi, 
  5. piętro, 
  6. zdjęcia, 
  7. obecność ogródka,

Można jednak przyjąć, że mogą to być niemal dowolne pola i może być ich w wyszukiwarce więcej niż kilka. Trzeba jednak wziąć pod uwagę użyteczność i zdroworozsądkowo ograniczyć liczbę pól.

Inne przykładowe parametry, które mogą opisywać mieszkanie - pola typu tak/nie:

  1. monitoring,
  2. domofon,
  3. telefon,
  4. internet,
  5. winda,
  6. teren ogrodzony,
  7. w pobliżu szkoła, 
  8. w pobliżu przedszkole,
  9. ochrona całodobowa,
  10. TV kablowa,
  11. recepcja,
  12. klimatyzacja,
  13. własna kotłownia,
  14. parking naziemny,
  15. parking podziemny,
  16. garaż,
  17. basen, 
  18. przystosowany dla osób niepełnosprawnych,
  19. w pobliżu bankomat,
  20. plac zabaw,
  21. fitness
  22. usługi,
  23. sklepy, 
  24. poczta, 
  25. restauracja,
  26. kawiarnia,
  27. tereny zielone, park,
  28. w pobliżu przystanek tramwajowy, 
  29. w pobliżu przystanek autobusowy, 
  30. w pobliżu stacja kolejowa,

Na karcie mieszkania - podstronie lub w wyskakującym okienku lub pasku informacje te mogą być prezentowane. W wyszukiwarce natomiast można umieścić pola zaznaczane (checkbox) w postaci kwadracików lub ikon, których wciśnięcie działa jak naciśnięcie przycisku - mają dwa stany - włączony / wyłączony. Czyli pól tych można użyć do katalogowania, opisywania mieszkań oraz ich wyszukiwania.

Wyszukiwarka mieszkań (znajdź mieszkanie) to nowy moduł, przygotowany i po raz pierwszy wdrożony w serwisie SENTO. Moduł ten zastąpił poprzedni moduł wyszukiwarki stosowany w serwisach deweloperów, który tym samym nie będzie już rozwijany. 

Nowy moduł pozwala użytkownikowi wyszukiwać mieszkania we wszystkich inwestycjach, które są dodane do tego serwisu internetowego. We wszystkich mieszkaniach dodanych do katalogu mieszkań w tej stronie.

Wśród licznych drobnych ustawień i udoskonaleń można wymienić:

  1. podpowiadanie metrażu - automatycznie uzupełniana kwota na podstawie metrażu najmniejszego i największego mieszkania. 
  2. elementy graficzne wyszukiwarki - wybór budynku w wyszukiwarce możliwy jest nie tylko z pola rozwijanego, ale też kliknięciem w symbol budynku na grafice prezentującej plan osiedla
  3. różnorodne metody prezentacji w interfejsie strony - moduł ten może występować jako m.in.
    1. sekcja, 
    2. wyskakującego okienka popup, 
    3. podstrona
    4. pasek.

W Sento zaprezentowaliśmy go w postaci popupu, dzięki czemu jest szybko dostępny - łatwo go otworzyć i zamknąć. 

Wyszukiwać (filtrować bazę mieszkań) można w Sento.pl po:

  1. inwestycji, 
  2. piętrze,
  3. liczbie pokoi, 
  4. powierzchni 
  5. cenie. 

wyszukiwarka wyniki wyszukiwania mieszkań

Możliwe jest zastosowanie w tym miejscu suwaków, jednak biorąc pod uwagę fakt że ten element nawigacji jest kluczowy i musi być łatwy w obsłudze zdecydowaliśmy się na pola. 

Pola są połączeniem listy rozwijalnej z tzw. checkboxami - polami wyboru z możliwością zaznaczenia. Podpowiedzi w polach powierzchni i ceny prezentują wartości skrajne - minimalne i maksymalne z dostępnej oferty.

Wyniki wyszukiwania

Wynikiem wyszukiwania mieszkań o zadanych parametrach jest podstrona z wynikami wyszukiwania. W przypadku wyszukiwania na stronie konkretnej inwestycji nie jest to osobna podstrona tylko sekcja wewnątrz strony tej inwestycji do której jesteśmy automatycznie przenoszeni. 

Posiada ona uporządkowany tabelaryczny układ. Układ ten jest analogiczny we wszystkich widokach list mieszkań w serwisie. Ułatwia to użytkownikowi zgodnie z podstawowymi zasadami user experience nawigację po serwisie - jego zrozumienie i używanie. 

wyszukiwarka mieszkań w serwisie dewelopera

Wyniki wyszukiwania, ale też każdą listę mieszkań można następnie dalej filtrować za pomocą suwaków. Jeśli zadaliśmy pewne wartości brzegowe (np. metraż od do) to wartości te są przenoszone do filtrów nad wynikami wyszukiwania. 

Pozwala to użytkownikowi odczuć wizytę w serwisie jako spójną, przyjemną podróż od wejścia, poznania dewelopera i oferty, przez wyszukanie mieszkań spełniających kryteria, dalsze filtrowanie, podgląd i wybór konkretnych aż do kontaktu z deweloperem - pozostawienia swoich danych kontaktowych, wysyłki wiadomości, nawiązania połączenia lub rezerwacji mieszkania.


Blog Artykuły
Ustawienia dostępności
Wysokość linii
Odległość między literami
Wyłącz animacje
Przewodnik czytania
Czytnik
Wyłącz obrazki
Skup się na zawartości
Większy kursor
Skróty klawiszowe