Synchronizacja, synchronizacja danych, synchronizacja kontaktów

Synchronizacja danych to ważny proces w każdym większym przedsiębiorstwie.  W przypadku posiadania kilku systemów wykorzystujących te same dane - np. dane kontaktów synchronizacja jest niezbędna dla sprawnego funkcjonowania firmy. Jak może przebiegać i jakie aplikacje mogą ją zapewnić?
2017-02-20 09:58
5 minut czytania

Synchronizacja danych

Synchronizacja danych to proces polegający na stworzeniu ciągłości ich przekazu ze źródła, do docelowego miejsca ich przechowywania i odwrotnie. Zapewnia to nieprzerwane, zgrywanie się ze sobą różnych danych wraz z upływem czasu.

Synchronizacja kontaktów

Synchronizacja jest szczególnie istotna,  gdy przedsiębiorstwo korzysta z kilku systemów wykorzystujących takie same dane - dane klientów, pracowników, produktów lub usług, obsługi klienta, księgowości i tym podobnych.

Choć te systemy mogą mieć wprowadzone dane dotyczące tych samych rzeczy (np. dane klienta), to z racji róznych formatów zapisu, bądź specyfiki danego systemu, niektóre dane mogą się znajdować tylko w jednym z nich,  (np. historia zakupów ze sklepu internetowego potrzebna w CRMie). Jeżeli natomiast te specyficzne, zapisane w jednym programie dane będą potrzebne w innej bazie danych, wtedy pojawia się pytanie - “Jak efektywnie zmigorwać dane?” Odpowiedzia jest właśnie synchorniozacja danych.

Problemy wynikające z braku synchronizacji danych

W momencie kiedy w Twojej firmie, korzystasz z wielu baz danych, pewnie wiesz jak duże znaczenie ma ich synchronizacja. Brak ogniwa spajajacego ze sobą środowiska danych, jest w wielu przypadkach równoznanczy z chaosem, który osłabia efektywność pracy. Np. przechowując dane w kilku systemach, zwieksza sie szansa posiadania nieaktualnych, rozbieżnych danych, gdyz nie ma systemu łączącego dane z wielu źródeł, badź dochodzi do duplikacji, gdzie pojawiaja sie dwa rekordy z tymi samymi danymi. Takie sytuacje znaczaco utrudniaja pracę działów marketingu czy sprzedaży generujac zniekształcone wyniki efektywnosci.

Etapy synchronizacji

Proces synchronizacji składa się z 5 głównych faz. Duża ilość danych może znacznie wpływać na każdą z tych faz, dlatego synchronizacja musi zostać dokładnie przemyślana na etapie projektowania, tak aby nie doszło do przeciążenia w “godzinach szczytu”.

  1. Ekstrakcja danych z systemu będącego źródłem
  2. Transfer danych
  3. Transformacja danych
  4. Transfer danych
  5. Załadowanie danych do systemu docelowego

Integracja danych

Integracja danych to proces polegający na łączeniu danych z kilku różniących się między sobą źródeł. Dane te mogą być przechowywane w aplikacjach stworzonych w różnych technologiach. Wyzwaniem dla systemu synchronizujacego jest wiec przetwarzanie i praca na danych z chmur oblicznieowych, lokalnych baz danych itp. Integracja zapewnia ujednolicone widok na dane. W przypadku łączeniu aplikacji w przedsiębiorstwie, celem jest właśnie ujednolicony widok zasobów danych.

Nowoczesne systemy klasy EAI (Enterprise Application Integration) zapewniają synchronizację danych wraz z ich integracją. 

Oprogramowanie pośredniczące w synchronizacji

Oprogramowanie pośredniczące jest ogólnym określeniem na oprogramowanie, które służy do “sklejania” oddzielnych, często rozbudowanych i już istniejących programów. Niektóre elementy oprogramowania, które są często połączone z oprogramowaniem pośredniczącym, obejmują aplikacje przedsiębiorstw i usługi internetowe.

Na podstawowym poziomie, oprogramowanie pośredniczące dostarcza usługi wymagane do łączenia aplikacji razem, takie jak współbieżność, transakcję kierowniczą , wątkowanie i wysyłanie wiadomości.

 

Źródło: Opracowanie własne. Schemat przedstawiajacy działanie  oprogramowania pośredniczącego na przykładzie własnego narzedzia

Wyzwania synchronizacji i integracji

Przed synchronizacją i integracją danych stoją liczne wyzwania. Wraz z rozwojem przedsiębiorstwa często pojawia się potrzeba wdrożenia nowych systemów, co przy połączeniu point-to-point byłoby bardzo problematyczne. Co więcej, dane z różnych źródeł, mogą być zapisywane w różnych formatach, co bez oprogramowania pośredniczącego, może uniemożliwić zestawienie ze sobą, bądź wymianę informacji między dwoma, bądź więcej systemami.

Napisz do nas!

Wybierz plik

Innym wyzwaniem stojącym przed synchronizacją danych jest przetwarzanie danych w real-time’ie. Klienci zostali przyzwyczajeni do tego i oczekują, że na bieżąco będą mogli monitorować np. ich zamówienie w sklepie internetowym. Dlatego w firmie, różne działy muszą otrzymywać różne informacje o jednym zamówieniu: zaksięgowanie wpłaty, nadanie paczki, informacje o jej wysyłce, by później móc informować klienta o statusie jego przesyłki. To tylko jeden z przykładów tego, że przepływ informacji w czasie rzeczywistym, jest istotny i musi się odbywać płynnie. Za płynny przekaz informacji odpowiada kolejkowanie komunikatów.

Głównym wyzwaniem związanym z synchronizacją danych w real-time jest moment, w którym jedna z aplikacji, nie udostępnia danych przez API. Jest to sytuacja, która może doprowadzić do sparaliżowania całego przebiegu informacji.

Kwestia  bezpieczeństwa

Gdy synchronizacja przebiega pomiędzy więcej niż dwoma systemami i nie za pomocą połączenia point-to-point, a z wykorzystaniem centralnej bazy gromadzącej najaktualniejsze wersje danych, niezwykle istotne są kwestie bezpieczeństwa. W centralnej bazie znajdują się najcenniejsze z punktu widzenia firmy dane, np. dane kontaktów, których wyciek mógłby być przyczyną wielu problemów dla firmy.  Dlatego konieczne jest zastosowanie polityk prywatności i haseł, a także specjalnych zabezpieczeń, które uniemożliwiają dostęp osobom niepożądanym.  Istotne jest również zadbanie o bezpieczeństwo systemów zewnętrznych synchronizujących dane z główną bazą. Nawet jeśli główna baza będzie bezpieczna, systemy do których mają trafić dane muszą również być dobrze zabezpieczone, aby zapobiec ich przechwyceniu.

Źródło: własne

Enterprise application integration

EAI to klasa oprogramowania zapewniająca integrację systemów  w przedsiębiorstwie. Z pomocą takiego software’u firmy oszczędzaja na czasie i pieniądzach. Wynika z tego, że tego typu narzędzia są opłacalne i ergonomiczne dla działalnosci. Zwiekszają efektywnośc pracy.  

Systemy klasy EAI dzięki nowoczesnym rozwiązaniom mogą połączyć systemy CRM i ERP z główną bazą danych za pomocą konektorów, umożliwiając automatyczną synchronizację pomiędzy nimi. Pozwala to na dostęp do wszystkich danych z jednego miejsca, oraz na aktualizacje danych we wszystkich systemach na raz.

Źródło: Własne. Schemat przedstawiajacy działanie  aplikacji EAI na przykładzie własnego narzedzia

Aplikacje do synchronizacji danych

Umów się na prezentację on-line naszego systemu

Możesz zacząć się zastanawiać czy synchronizacja danych jest w Twojej firmie potrzebna. W tym celu musisz zastanowić się,  jakie problemy napotykasz Ty lub Twoi pracownicy w codziennej pracy. Czy musicie przemieszczać dane pomiędzy aplikacjami? Czy rozwój Twojej firmy sprawia, że w codziennej pracy wykorzystujecie coraz więcej aplikacji? Czy myślisz, że Twoja firma dalej będzie się rozwijać? Czy zmiany w Twojej ofercie powodują konieczność wprowadzania zmian w różnych aplikacjach i czy konieczne jest szybka implementacja tych zmian? Jeśli czytając te pytania  przy większości z nich pomyślałeś “tak”, to znaczy, że potrzebujesz aplikacji, która zadba o integrację systemów  i synchronizację danych. Spisz problemy, z którymi się spotykasz w codziennej pracy z kontaktami oraz swoje oczekiwania w stosunku do stanu docelowego i wyślij je do nas.

Integracja systemów IT (ERP / CRM) ze stroną internetową

Powyżej zaprezentowane przykłady integracji i synchronizacji to tylko jeden ze sposobów, na które wykonujemy integracje. 

Integrujemy systemy informatyczne z tworzonymi przez nas stronami firmowymi, sklepami internetowymi, portalami i innymi serwisami również bezpośrednio, bez wdrożenia aplikacji do synchronizacji. Przykładem integracji jest serwis firmy TQMsoft, w ramach wdrożenia którego zintegrowaliśmy ICEberg CMS z systemem CRM opartym o Microsoft Dynamics. 

Dowiedz się więcej - napisz do nas. Umów się na darmową konsultację. 

Porozmawiajmy o Twoich wyzwaniach w integracji systemów IT i synchronizacji danych. 

 


Blog Artykuły
Ustawienia dostępności
Wysokość linii
Odległość między literami
Wyłącz animacje
Przewodnik czytania
Czytnik
Wyłącz obrazki
Skup się na zawartości
Większy kursor
Skróty klawiszowe