Strony miast wojewódzkich

Strony miast wojewódzkich

Były już strony województw, a teraz przyszedł czas na strony miast wojewódzkich. Są to największe i najważniejsze miasta na terenie województw, a co za tym idzie, także najbardziej rozpoznawalne. Jak się prezentują w Internecie? Zobaczmy co mają nam do zaoferowania.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Foto: www.pexels.com
www.pexels.com

To właśnie w miastach wojewódzkich mieszka najwięcej ludzi i to właśnie te miasta, przynajmniej w założeniu, powinny się najlepiej rozwijać pod każdym względem. W tym artykule przeanalizujemy jak rozwijają się pod względem projektowania swoich portali:)

 • Warszawa - http://www.um.warszawa.pl/

Jeżeli chodzi o podział treści, to strona Warszawy wykonana jest poprawnie. Posegregowane informacje od tych turystycznych, przez wiadomości dla mieszkańców, aż do informacji potrzebnych inwestorom. Szkoda tylko, że strona nie jest przystosowana do urządzeń dotykowych. Brak podziału na kafelki czy poziome segmenty oraz nieresponsywność są w obecnych czasach utrudnieniem dla użytkowników, którzy coraz to częściej korzystają z Internetu poprzez urządzenia mobilne.

zrzut portalu um.warszawa.pl

Zrzut ze strony: http://www.um.warszawa.pl/

 •  Kraków - http://www.krakow.pl/

Jeżeli mielibyśmy rozstrzygnąć odwieczny spór o to, które miasto jest lepsze (Kraków czy Warszawa) na podstawie strony internetowej, to zdecydowanie wygrałby Kraków.
Kolorowa strona Krakowa podzielona jest na “kafelki” i wykorzystuje piktogramy, dzięki czemu odpowiada na potrzeby użytkowników urządzeń mobilnych. Dodatkowo strona jest przejrzysta, a informacje na niej są odpowiednio posortowane. Brawo Kraków.

zrzut portalu krakow.pl

Zrzut ze strony: http://www.krakow.pl/

 •  Wrocław - http://www.wroclaw.pl/

Szczerze mówiąc, nie wiem co myśleć o tej stronie. Od strony technicznej wszystko jest w porządku - układ kafelkowy i responsywność pozwalają na swobodne przeglądanie strony na urządzeniach dotykowych. Na stronie są też wszystkie typowe dla portali miast funkcjonalności - jak pogoda czy wyszukiwarka. Trzeba natomiast pamiętać, że zaplecze techniczne to nie wszystko. Według mnie brakuje tu przede wszystkim elementów identyfikacji wizualnej (wchodząc na stronę, nie ma żadnego wyraźnego herbu miasta, ani logo), co osłabia “wizytówkową” warstwę strony.

zrzut portalu wroclaw.pl

Zrzut ze strony:  http://www.wroclaw.pl/

 •  Poznań - http://www.poznan.pl/

Strona startowa portalu Poznania może śmiało robić za przykład, jeżeli chodzi o techniczne i marketingowe aspekty projektowania strony. Wykorzystano tu technikę projektowania “płaskiego”, której nieodłącznymi elementami są piktogramy, zróżnicowane rozmiary czcionek, podział na poziome segmenty, w skład których wchodzą “kafelki”. Kolory niebieski i biały, są spójne wizualnie z logiem miasta Poznań. Nic dodać, nic ująć.

zrzut portalu poznan.pl

Zrzut ze strony: http://www.poznan.pl/

 •  Szczecin - http://www.szczecin.eu/

Nie daj się zwieść szczecińskiemu portalowi. Na pierwszy rzut oka wygląda na taki, który powinien dobrze działać na urządzeniach mobilnych (podzielony jest na kafelki). Gdy jednak pomniejszone zostanie okno przeglądarki, okazuje się, że strona nie jest responsywna. W tym przypadku nie ma to jednak znaczenia, gdyż na urządzenia dotykowe została przygotowana mobilna wersja portalu. W jednej, jak i drugiej formie, wiadomości są posegregowane pod kątem turystów, inwestorów, mieszkańców i przyszłych studentów szczecińskich uczelni.

zrzut portalu szczecin.eu

Zrzut ze strony: http://www.szczecin.eu/

 •  Olsztyn - https://www.olsztyn.eu/

Portal Olsztyna został zdecydowanie zaprojektowany pod urządzenia mobilne - na małym ekranie jest o wiele bardziej czytelny. Wydaje mi się, że  na stronie znajduje się zbyt dużo tekstu, natomiast za mało kafelków, które mogłyby ułatwić korzystanie ze strony. Oprócz tego plusem jest użycie modnych w dobie flat designu piktogramów w zakładce multimedia.

zrzut portalu olsztyn.eu

Zrzut ze strony: https://www.olsztyn.eu/

 •  Kielce - http://www.um.kielce.pl/

Informacje na portalu są posegregowane, dzięki czemu inwestorzy, mieszkańcy czy turyści, mogą łatwo je znaleźć. Niestety podane są one w sposób nieatrakcyjny graficznie.
Strona nie jest przygotowana do sprawnego korzystania z niej na urządzeniach dotykowych, przez co traci na jakości.

zrzut portalu um.kielce.pl

Zrzut ze strony: http://www.um.kielce.pl/

 •  Katowice - https://www.katowice.eu/

Kreacja graficzna portalu wpasowuje się w trendy minimalistyczne, dzięki czemu  strona jest przejrzysta, a kolorystycznie odpowiada identyfikacji wizualnej miasta. Korzystanie z portalu jest  jak najbardziej możliwe i funkcjonalne na urządzeniach mobilnych, z racji responsywności. Przedsiębiorcy, mieszkańcy, oraz turyści znajdą tutaj wiele potrzebnych informacji i będą mogli skorzystać z takich udogodnień jak kalendarium czy wyszukiwarka.

zrzut portalu katowice.eu

Zrzut ze strony: https://www.katowice.eu/

 •  Gdańsk - http://www.gdansk.pl/

Górna część portalu z zakładkami została potraktowana nieco po macoszemu, przez co jest mało widoczna. Dalsza część strony jest już jednak przejrzysta i miła dla oka użytkownika. Strona dostosowana jest do urządzeń mobilnych. Jeżeli chodzi o content, to skierowany jest on głównie do mieszkańców.

zrzut portalu gdansk.pl

Zrzut ze strony: http://www.gdansk.pl/

 •  Białystok - http://www.bialystok.pl/

Na białostockim portalu wszystko wydaje się być na swoim miejscu. Widać, że architektura i design strony zostały dokładnie przemyślane. Informacje dotyczące turystyki, inwestycji i wiadomości lokalnych są dokładnie wydzielone. Kolorystyka na stronie odwołuje się do logo Białegostoku. Projekt wykonany “na płasko” podzielony jest na poziome segmenty, przez co łatwo i przyjemnie przegląda się stronę. Na stronie startowej znajdziemy piktografiki, które oprócz wartości informacyjnej, mają też wartość estetyczną i świadczą o byciu strony “na czasie”.

zrzut portalu bialystok.pl

Zrzut ze strony: http://www.bialystok.pl/

 •  Opole - http://www.opole.pl/

Prostota w połączeniu z nowymi trendami może przynieść całkiem dobre efekty, czego świadectwem jest opolski portal. Twórcy strony www.opole.pl dostosowali się do obecnie panujących trendów i zaprojektowali ją z wykorzystaniem flat designu. Responsywność i podział na wyraziste kafelki pozwala użytkownikowi na przyjemne korzystanie z portalu na smartfonach, tabletach i innych urządzeniach dotykowych. Segregacja tematów w górnej części strony oraz przy lewej krawędzi pozwala na łatwe wyszukiwanie tematów mieszkańcom, turystom i przedsiębiorcom.

zrzut portalu opole.pl

Zrzut ze strony: http://www.opole.pl/

 • Zielona Góra - http://www.zielona-gora.pl

Twórcy strony Zielonej Góry chcieli dobrze… ale niestety coś nie wyszło. A dokładnie, nie wyszła chęć wplecenia elementów flat design’owych do staro wyglądającej strony. Niby jest podział na kwadratowe i prostokątne segmenty, niby są piktogramy, i niby wszystko jest zachowane w konwencji minimalizmu. Niestety to wszystko to tylko pozory. Zwłaszcza minimalizm, który w tym wypadku nie wzbogaca strony estetycznie, sprzyjając jej przejrzystości, a wręcz przeciwnie, działając na jej niekorzyść, przez co strona wygląda na zubożałą graficznie. Dodatkowo strona nie jest dostosowana do urządzeń mobilnych. Zdecydowanie nie jest to dobra wizytówka miasta.

zrzut portalu zielona-gora.pl

Zrzut ze strony: http://www.zielona-gora.pl

 • Gorzów Wielkopolski - http://www.gorzow.pl/

Promocja internetowa nie jest chyba najmocniejszą stroną województwa lubuskiego. Portal dotyczący województwa, jak i ten dotyczący Zielonej Góry, nie zachęcają do spędzania na nich dłuższego czasu. Portal Gorzowa Wielkopolskiego zdaje się być trochę lepszy od poprzedników. Jest on poprawnie zbudowany, a graficznie przyjemny dla oka, które dostrzec też może użycie kolorów logo miasta na stronie. Użytkownik może tu znaleźć wiele interesujących informacji w zakresie wiadomości lokalnych. Mimo podziału strony na geometryczne segmenty i użytych w niektórych miejscach piktogramów, strona, tak jak i strona Zielonej Góry nie jest responsywna.

zrzut portalu gorzow.pl

Zrzut ze strony: http://www.gorzow.pl/

 • Lublin - http://www.lublin.eu/

Pierwsze co rzuciło mi się w oczy, wchodząc na portal Lublina, to kolory, które wykorzystane są w logo miasta, oraz na stronie. Jedna wielka kolorystyczna całość jest znakiem identyfikacji wizualnej marki, o którą jak widać, miasto dba. Oprócz tego strona jest przejrzysta, podzielona na wyraźne segmenty, co ułatwia użytkownikowi korzystanie z niej tak samo na urządzeniach stacjonarnych, jak i na mobilnych, gdyż strona jest responsywna. W dolnej części znajdują się zakładki wzbogacone piktogramami. W wielkim skrócie można powiedzieć o flat designie pełną gębą.  

zrzut portalu lublin.eu

Zrzut ze strony: http://www.lublin.eu/

 • Toruń - http://www.torun.pl/pl/

Jeżeli chodzi o przeglądanie portalu tego miasta na urządzeniach stacjonarnych, to jak najbardziej jest to czynność przyjemna. Widać tutaj zastosowanie technik w projektowaniu “płaskim”. Strona podzielona jest na przejrzyste prostokątne i kwadratowe moduły, co pozwala na sprawne poruszanie się po niej. Nawigację dodatkowo ułatwia fakt, że tematyka artykułów jest pogrupowana, co oznacza, że możemy wybrać tylko interesujące nas tematy. Niestety na urządzeniach mobilnych sytuacja rysuje się nieco inaczej - strona nie jest dostosowana do mniejszych wyświetlaczy. Niby tylko jeden mały szczegół… ale jest to szczegół, o którym nie powinno się zapominać, zwłaszcza w dobie urządzeń mobilnych.

zrzut portalu torun.pl

Zrzut ze strony: http://www.torun.pl/pl/

 • Bydgoszcz - http://www.bydgoszcz.pl/

Bydgoszcz wyszedł z sytuacji obronną ręką. Przeglądając jego portal na komputerze stacjonarnym, byłem przekonany, że mimo dobrego rozmieszczenia i zaprojektowania strony, nie będzie ona responsywna. Okazało się jednak, że portal ma swoją wersję mobilną, dostosowana do mniejszych ekranów. Rozwiązanie to jest godne pochwały z racji rozpoznania potrzeb użytkowników portalu, który kierowany jest do mieszkańców, turystów i inwestorów.

zrzut portalu bydgoszcz.pl

Zrzut ze strony: http://www.bydgoszcz.pl/

Podsumowanie

Tak właśnie prezentują się wizytówki miast wojewódzkich, jakimi są ich portale. Co o nich sądzicie? Podobają wam się? Znajdujecie na nich wszystkie potrzebne wam informacje dotyczące danego miasta?

Autor:

Przeczytaj również

Dyskusja

Zamknij

Jesteśmy poza biurem, zostaw telefon a oddzwonimy do Ciebie.

 

Krakweb Twój nr telefonu będzie wykorzystany tylko jednorazowo, jeżeli nie wyrazisz zgody to nie zadzwonimy więcej do Ciebie.

We will call you