Serwis internetowy z Krakweb. ICEberg CMS i jego funkcje

Artykuł zaprezentuje Ci podstawowe informacje jakie przydadzą Ci się przy współpracy z agencją interaktywną i tworzeniu własnej strony internetowej. Tekst prezentuje nasz proces współpracy z klientami i możliwości naszego silnika - ICEberg CMS
2019-06-19 10:11
5 minut czytania

Silnik

ICEberg CMS to silnik do zarządzania treścią na stronach internetowych. Jest to nasze autorskie oprogramowanie, które powstało ponad 10 lat temu i jest ciągle aktualizowane. Po wdrożeniu zostawiamy Cię z naszym silnikiem i możesz swobodnie i edytować prawie wszystkie elementy na swojej stronie w łatwy sposób. Aby nie przynudzać o specyfikacji technicznej wymienie największe zalety naszego oprogramowania. Zaczynajmy:

  • ponad 100 modułów - jest to liczba, która ciągle rośnie. Jak powstają nowe moduły? Najczęściej powstają one dzięki współpracy dla nowych klientów. Nowy klient wymaga od nas nowej funkcjonalności na swojej stronie, a my mu ją zapewniamy poprzez stworzenie unikatowego modułu specjalnie dla niego - np. takim modułem była interaktywna galeria. Dzięki temu nasz edytor treści ciągle się rozwija.
  • nieograniczone możliwości zarządzania serwisem www - nasi klienci zwykle wykorzystują około 10-15% możliwości silnika,
  • optymalizacja SEO - strony tworzone w oparciu o ICEberg CMS wyjściowo dobrze się pozycjonują w wyszukiwarce. Również możliwość zmiany ustawień
  • kilka serwisów w jednym - serwis firmowy + landing page/strona produktowa, sklep internetowy, blog, strona firmowa/wizytówka firmy. Te wszystkie elementy mogą być na jednej domenie i są obsługiwane przez nasz edytor treści.
  • łatwość obsługi i edycji każdego typu treści w serwisie - m.in. tworzenie artykułów na bloga, galerii, nowych podstron, dodawania produktów, landing page, formularzy, edycja newsletterów, downloadery. Aby móc Ci umożliwić korzystanie z tych wszystkich narzędzi dostarczamy szereg materiałów pomocowych. Przede wszystkim jest to szkolenie 1-2 tygodnie przed wdrożeniem oraz dostępne instrukcje w dwóch formach - w formie tekstowej (instrukcje) oraz poradniki wideo. Również świadczymy w tym zakresie wsparcie. Polega to na tym, że jesteśmy “pod telefonem” dla naszych klientów, gdy mają problem ze znalezieniem jakieś funkcjonalności lub z obsługą któregoś z modułów.
  • wiązanie treści - ICEberg CMS pozwala na powiązania pomiędzy różnego rodzaju typami treści. Polega na tym, że gdy tworzysz artykuł, który zahacza tematyką o oferowane przez Ciebie produkty, możesz za pomocą kilku kliknięć dodać taki produkt do tego artykułu i użytkownik może łatwo do niego przejść. Jest to jest z form wspomagania sprzedaży.
  • darmowe moduły marketingowe - funkcje, które są dodatkowo płatne na innych edytorach pozwalających na zarządzanie treścią w ICEberg CMS są w cenie. Np. w Wordpressie za takie wtyczki płaci się opłatę abonamentową. My dajemy Ci takie moduły jak newsletter, popupy, które zbierają leady bez dodatkowych płatności.
  • możliwość wyboru tych modułów, których potrzebujesz. Istnieje również możliwość dodania nowej funkcjonalności/modułu na Twoje życzenie.

Projekt graficzny

Aspekt wizualny stron internetowych jest dla nas szczególnie ważny. Twoja strona www musi być czytelna, przejrzysta. Powinna być wykonana w koncepcji minimalistycznej z wyważoną ilością animacji, interakcji i ciekawych sposobów prezentacji. Strona z mniejszą ilością informacji zachowa się dłużej. Jak to zrobić?

Zachęcamy każdego naszego klienta ze względu na powyższe, żeby witryna, którą razem będziemy realizować najprościej mówiąc “nie była taka jak w innych miejscach”. Unikatowość, nieregularność i niepowtarzalność to przymiotniki, które gdy będą opisem Twojej strony sprawią, że zachowa się ona na dłużej niż w przypadku nieoryginalnych stron www. Projekty graficzne najczęściej tworzymy w swoim zakresie, ale chętnie też współpracujemy z zewnętrznymi grafikami.

Tworzenie projektu graficznego

Kreacja tworzy wizerunek przedsiębiorstwa. Z naszej strony deklarujemy, że będzie ona na najwyższym poziomie. Jednak czasami zdarza się, że wizja klienta nie pokrywa się z tym, co dla niego zaprojektowaliśmy - zdarza się tak około 2 razy na 100 przypadków. Z tych dwóch przypadków jeden jest taki, że delikatnie się nie zrozumiemy, a drugi, że mocniej nie trafimy w wyobrażenie klienta. W takich sytuacjach bierzemy to na siebie i przygotowujemy kolejny projekt graficzny. Chcemy tego uniknąć, dlatego proces tworzenia grafiki układamy w taki sposób, aby uniknąć wszelkich niedomówień i nieporozumień.

Etapy projektu graficznego wyglądają następująco:

  1. Inspiracja - etap, w którym mówisz nam jak ma wyglądać Twój serwis internetowy. Rozmawiamy, również my staramy się podsuwać różne pomysły klientom. Mamy tablicę na pintereście, gdzie gromadzimy ciekawe inspiracje dla każdej z branż. Pomysły, które tam znajdziesz są bardzo różnorodne i może Cię zainspirują, a to pomoże później przy projekcie graficznym.
  2. Makietowanie - pierwszy etap tworzenia strony internetowej. Makieta jest to szkic strony internetowej, wstępny opis, który można stworzyć na zwykłej kartce papieru lub w programie do tworzenia makiet. Jeżeli klient posiada, tak precyzyjne wytyczne i może stworzyć makietę to jest to spore ułatwienie dla obu stron. Stworzenie makiety projektu nie jest konieczne. My również możemy się tym zająć w oparciu o 1-2 konsultacje z klientem. Grafik potem bazuje na makiecie i jego praca jest dużo efektywniejsza.
  3. Projekt - przygotowujemy w oparciu, o to co ustaliliśmy wcześniej. Projektujemy w różnym stylu, bo działamy w różnych branżach i ich specyfika tego wymaga. Serwisy, które tworzymy są przede wszystkim minimalistyczne, nowoczesne i posiadają animacje. Tworząc projekt graficzny wiele zależy od zdjęć jakie nam dostarczysz - one są najważniejsze w serwisie i na nich opieramy styl, kolorystykę witryny. Rozmawiamy z klientem jakie zdjęcia, jakich użyć i jakie wizualizację tworzyć. To zdjęcia przyczyniają się do tego, że klienci kupują Twoje produkty i usługi.
  4. Wdrożenie - kreacja, która zostanie przygotowana w oparciu o Twoje wytyczne będzie wyglądać, tak jak wyglądała na projekcie. Nie dopuszczamy nawet myśli, że projekt przygotowany przez grafików nie będzie odzwierciedleniem tego, co będziesz widział na swojej stronie internetowej po wdrożeniu. Naszym zadaniem jest odwzorowanie projektu graficznego i funkcjonalności, a następnie przeniesienie tego na stronę www.

Proces współpracy z klientem

Proces, który ułożyliśmy ma minimalizować ilość pomyłek. Pierwszym etapem jest makietowanie - przed makietowaniem organizujemy konsultację, w trakcie i prezentujemy makietę. Tak samo postępujemy przed projektem graficznym - omawiamy to czym mamy się inspirować i Państwa i nasze nowe pomysły. Po dokładnym przeanalizowaniu Twoich potrzeb zabieramy się do tworzenia grafiki. Następnie wysyłamy projekt graficzny i nasi klienci albo nam wysyłają uwagi albo rozmawiamy osobiście. Gdy projekt graficzny zostanie zaakceptowany to spotykamy się dopiero pod koniec, czyli przy wdrożeniu. W tym czasie kodujemy/odwzorowujemy dokładnie wszystkie widoki, które są w projekcie graficznym przedstawione - nie jest to tylko strona główna.

Intensywniejsza komunikacja pod koniec polega na dostarczaniu nam treści, ale migracją tych treści my się zajmiemy. Przy finiszu odbywa się kilka rund poprawek, a na koniec - tydzień czy dwa tygodnie przeprowadzamy szkolenie, które nagrywamy, jeżeli się zgodzicie. Ona jest dla Was, będziecie mogli z niego później skorzystać. Poza tym, dostajecie od nas roczną gwarancję oraz wsparcie techniczne. Gdyby wystąpiły jakieś błędy to usuwamy je od razu. Natomiast jeżeli nie będziesz mógł czego znaleźć lub nie będziesz wiedział jak coś zrobić, to w takich sprawach też chętnie pomagamy.

Powyższy etap jest zawiera element spotkań osobistych, bo jest to opis najczęstszego modelu współpracy z klientami, jednak nie jest to koniecznie. Technologia umożliwia nam współpracę za pomocą konsultacji wirtualnych i realizowaliśmy, też takie projekty.  

Parametry techniczne

Każdy serwis www jaki realizujemy ma nałożone na siebie rygorystyczne wymogi techniczne. Zasady te sami sobie nałożyliśmy i wszystkie strony, które tworzymy cechują się:

  • zgodnością ze wszystkimi przeglądarkami,
  • responsywnością - nie tylko działają, ale są dostosowane do każdego urządzenia i do każdego ekranu,
  • szybkością strony wynosząca minimalnie 90%.

W trakcie podpisywania umowy zachęcamy do stawiania nam wysokich wymogów odnośnie pagespeed, nawet około 95%. Naszym zadaniem będzie dostosowanie się do tych wymagań. Jest to ważne z naszego punktu widzenia, bo w trakcie realizacji projektu będziemy szczególną uwagę przykładać do elementów, które mogą obciążać tę stronę jak np. zaawansowane animacje.

Co można zapisać w umowie?

W ramach wdrożenia w umowie będą umieszczone zobowiązania z naszej strony, że wszystkie aspekty techniczne, które nam wskażesz zostaną na odpowiednim poziomie zrealizowane. W umowie nie możemy zapisać, że Twoja strona ma wyglądać jak wskazana strona, ale możemy zapisać, że poszczególne parametry w niej występujące takie jak np.: wyszukiwarka, filtrowanie, jak działają poszczególne sekcje możemy w umowie wskazać i będzie to zrealizowane przynajmniej, tak jak na stronach, którymi się inspirujesz.

Ramy czasowe projektu

Projekt rozpoczynamy do tygodnia od podpisania umowy. Średni czas jaki potrzebujemy na zrealizowanie serwisu www to dwa miesiące.  

Czas realizacji zależy też od Twojego zaangażowania głównie w dostarczane nam materiałów, których mamy użyć w serwisie. Generalnie Twoje zaangażowanie będzie potrzebne na początku i na końcu projektu. Na początku, czyli przy makietowaniu, projektowaniu graficznym i na końcu przy weryfikacji wprowadzonej przez nas treści i dopracowywaniu szczegółów.


Blog Artykuły
Ustawienia dostępności
Wysokość linii
Odległość między literami
Wyłącz animacje
Przewodnik czytania
Czytnik
Wyłącz obrazki
Skup się na zawartości
Większy kursor
Skróty klawiszowe