Opcje: Redaktorzy ICEberg CMS

Dodaj nowego redaktora, dowiedz się na czym polegają uprawnienia grupowe i jak je ustanowić z poziomu Twoich uprawnień. Skorzystaj z naszego tutorialu aby sprawnie poruszać się między opcjami redaktorów systemu ICEberg CMS .
2016-06-28 14:00
2 minuty czytania

Opcje - Redaktorzy

Aby wejść do sekcji Opcje - redaktorzy możesz skorzystać także ze skrótu znajdującego się w panelu głównym, zaraz po zalogowaniu.

W tej zakładce znajdziesz listę wszystkich redaktorów dodanych do serwisu - wraz z ich loginem oraz danym - imieniem i nazwiskiem jeśli je wypełnili w profilu. Dobrą praktyką jest dodawanie tych danych ze względu na łatwiejszą identyfikację poszczególnych osób, a także na możliwość określenia autorstwa w publikowanych treściach. Wśród danych redaktora są między innymi takie informacje jak linki do jego profili w serwisach społecznościowych, adres strony www, opis, avatar czyli zdjęcie użytkownika. Dzięki tym danym profil autora będzie wyglądał bardziej profesjonalnie.

 

Dodawanie nowego redaktora

Aby stworzyć nowego redaktora w systemie uzupełnij pola obowiązkowe - podaj jego login, hasło, adres email i zatwierdź przyciskiem “dodaj”. Poza polami wymaganymi możesz dodać też kilka informacji opcjonalnych, które jednak warto wypełnić: imię i nazwisko redaktora.

Jest to czynność jednorazowa i możliwa jedynie na początku tworzenia użytkownika serwisu. Po dodaniu użytkownika edycja danych osobowych będzie możliwa jedynie w jego własnym zakresie. Rola administratora ograniczać się będzie do możliwości resetu hasła.

Uprawnienia nowego redaktora

W następnej kolejności nowo stworzonemu redaktorowi możesz przypisać uprawnienia w systemie - możesz stworzyć je indywidualnie bądź przypisać redaktora do grupy, która będzie określała wspólny dla wielu osób poziom uprawnień. Aby stworzyć uprawnienia indywidualne kliknij w użytkownika i z listy pól zaznaczanych wybierz uprawnienia które chcesz mu nadać. Możesz zaznaczać każdą z opcji pojedynczo lub wybrać automatycznie wszystkie z danej grupy. U dołu listy masz także możliwość przypisać redaktorowi uprawnienia do edycji poszczególnych modułów, a także uprawnienia do tworzenia nowych kategorii.

Grupy uprawnień użytkowników

Grupy uprawnień użytkowników pozwalają na stworzenie profili uprawnień dla grup użytkowników np. redaktorzy, admini - jest to spore ułatwienia w przypadku stron, których redakcją zajmuje się wiele osób. Nadawanie uprawnień przebiega w tym przypadku o wiele szybciej i prościej dzięki wcześniej zdefiniowanym profilom. Aby stworzyć nową grupę użytkowników wpisz jej nazwę w oknie pod tabelą ze wszystkimi dotychczasowymi użytkownikami, a następnie podobnie jak w przypadku zaznaczania poszczególnych opcji dla indywidualnego użytkownika zaznać je dla grupy. Gotowe! Twoja grupa jest już aktywna i pojawia się w rozwijanym menu.

Dobrą praktyką w serwisach wyróżniających administratorów jak i redaktorów jest oddzielenie grubą kreską uprawnień użytkowników. Wymagana jest w tym celu prawidłowa konfiguracja uprawnień.

Kasowanie użytkownika i odbieranie mu uprawnień

Aby skasować użytkownika z systemu naciśnij krzyżyk. Takie działanie nie jest jednak zalecane zwłaszcza jeśli dany użytkownik stworzył w serwisie treści, które opatrzone są jego imieniem i nazwiskiem. Lepszym w tym przypadku wyjściem jest odebranie użytkownikowi wszelkich uprawnień - w takim przypadku redaktor może zalogować się do systemu, jednak profil jego przywilejów jest zerowy, w związku z czym nie może on wykonać w systemie żadnego działania. Jeżeli nie chcesz, żeby mógł się nawet zalogować - poza zmianą uprawnień zmień też jego hasło.


Blog Artykuły
Ustawienia dostępności
Wysokość linii
Odległość między literami
Wyłącz animacje
Przewodnik czytania
Czytnik
Wyłącz obrazki
Skup się na zawartości
Większy kursor
Skróty klawiszowe