Jak pozycjonować? 15 skutecznych metod pozyskiwania linków.

Pozycja strony internetowej w wyszukiwarce Google zależy od kilkudziesięciu, a nawet ponad stu (jak twierdzą niektórzy, w tym pracownicy Google) czynników. Dlatego, żeby wypozycjonować stronę internetową na trudne frazy potrzebna jest szeroka i aktualna wiedza na temat pozycjonowania i algorytmów Google. Jak zatem pomóc stronie internetowej mojej firmy, aby uzyskała wyższe pozycje w wyszukiwarce Google?
2009-12-21 13:00
3 minuty czytania

Czynniki, które pozwolą pozyskać wartościowe linki przychodzące do strony internetowej:

 1. Buduj wartościowe treści na stronie internetowej w celu pozyskiwania linków naturalnych ze stron innych internautów i firm.
 2. Rozsądnie wymieniaj się linkami z wartościowymi stronami internetowymi o podobnej tematyce.
 3. Twórz szablony stron - w szczególności dla najbardziej popularnego darmowego skryptu blogowego - Wordpress'a. Wartościowe darmowe szablony dla Wordpressa są stosowane przez setki osób na ich blogach, przez co otrzymujesz setki "darmowych" linków do Twojej strony. Jedyne co musisz zrobić to poświęcić Twój czas na stworzenie atrakcyjnej skórki Wordpress'a.
 4. Twórz quizy (sondy), testy. Internauci lubią brać udział w quizach i testach (zobacz jaką popularnością cieszą się quizy na Facebooku. Stworzenie popularnego quizu na Twojej stronie internetowej zapewni Ci linki ze stron zainteresowanych internautów.
 5. Twórz dodatki do Wordpressa (Pluginy). Jeżeli znasz PHP możesz napisać dodatek do popularnego skryptu blogowego, który zapewni Ci kolejne linki na blogach jego użytkowników.
 6. Twórz narzędzia, z których skorzystają internauci: Kalkulator wartości strony internetowej itp. Narzędzie musi być użyteczne i ciekawe, żeby skorzystała z niego duża liczba internautów.
 7. Zrób olbrzymią listę użytecznych rzeczy. Może to być lista narzędzi służących jakiemuś celowi, lista zjawisk lub zastosowań. Internauci lubią listy. To jeden z powodów dla których ludzie czytają takie blogi / strony jak Smashing Magazine.
 8. Napisz coś kontrowersyjnego, żeby podzielić czytających - tak, żeby część z nich nie zgodziła się z Twoim punktem widzenia. Internauci wdadzą się w polemikę. Polemizując z Tobą część z nich zamieści w swoim artykule linka do Twojej strony. Napisz to z Twojego osobistego punktu widzenia, skomentuj subiektywnie. Nie publikuj opinii ogółu - ją internauci już znają, poza tym jest opublikowana na 100 innych stronach. Nie zginiesz, jeżeli się wyróżnisz.
 9. Zrób coś jako pierwszy / pierwsza. Bądź innowacyjny. W sieci znajduje się mnóstwo kopii materiałów pochodzących od jednego źródła. Spraw, że Twoja strona internetowa będzie tym źródłem.
 10. Bądź źródłem dla definicji. Wikipedia pozyskuje mnóstwo linków właśnie dlatego, że piszący odwołują się do niej jako do encyklopedii internetowej. Możesz napisać np. unikalny poradnik - jak zrobić coś.
 11. Zorganizuj konkurs. Uzależnij miejsce w konkursie od aktywności poleconych przez startującego osób. Spraw, że będą polecali konkurs, żeby zwiększyć swoją szansę na wygraną, tak, aby jednym z elementów polecania było zamieszczenie linku na stronie uczestnika.
 12. Pisz o tym na czym się znasz i czym się interesujesz. To zwiększy Twoją wiarygodność i wartość merytoryczną tekstu.
 13. Wymyśl coś oryginalnego. Najważniejszy w linkbaitingu jest pomysł. Tylko tyle i aż tyle.
 14. Daj ludziom coś za darmo. Wszyscy lubimy dostawać coś za darmo.
 15. Przeprowadź i opublikuj badania lub statystyki. Stwórz punkt odniesienia dla specjalistów w Twojej dziedzinie. Z badaniami można polemizować, powoływać się na nie lub informować i ich opublikowaniu. Każde z powyższych to wartościowe linki przychodzące do Twojej strony.

Kanały, przez które możesz promować stworzoną treść:

 • fora dyskusyjne;
 • blog;
 • komentarze w blogach;
 • serwisy społecznościowe;
 • serwisy z artykułami do przedruku - np.: www.artelis.pl

 

Więcej o linkbaintingu: 

Napisz do nas!

Wybierz plik

 • linkbaiting wymaga dużo czasu i nie zawsze ten wysiłek przynosi oczekiwane skutki - jest wiele pewniejszych metod pozyskania linków
 • nie masz wpływu na to co napiszą o Tobie linkujący webmasterzy - może to być opinia pozytywna jak również negatywna, nie masz wpływu na tekst linka (anchor), ani jego parametry (follow lub no-follow)
 • linki zdobywane w taki sposób są wartościowe dla Google - pomagają pozycjonować stronę, choć często nie zawierają (w anchorze) oczekiwanych przez nas słów kluczowych

 

Przeczytaj więcej na ten temat na zagranicznych blogach:

 1. http://www.cornwallseo.com/search/2007/02/09/the-enormous-linkbait-list/
 2. http://www.webuildpages.com/jim/link-bait-alone-wont-do-it-you-need-link-ninjas/
 3. http://www.ehow.com/how_5091692_five-great-linkbaiting-techniques.html

 


Blog Artykuły
Ustawienia dostępności
Wysokość linii
Odległość między literami
Wyłącz animacje
Przewodnik czytania
Czytnik
Wyłącz obrazki
Skup się na zawartości
Większy kursor
Skróty klawiszowe