Czynniki wpływające na pozycję w Google - almanach marketera

2014-10-16 14:00
24 minut czytania

Słowo od autora

Postanowiłem stworzyć ten obszerny materiał z myślą o osobach, które są odpowiedzialne za prowadzenie działań marketingowych w internecie chociaż nie są na co dzień praktykami SEO.  

Zaprosiłem do współpracy kilkoro znanych mi i cenionych przeze mnie specjalistów. Ich wypowiedzi niejednokrotnie będą polemiką z tym co napisałem. Wierzę, że pozwala to zwiększyć jakość prezentowanego tekstu :)

Za pomoc dziękuję Justynie, Magdzie, Szymonowi, Sławkowi i Krzyśkowi, bez których to opracowanie nie ujrzałoby światła dziennego.

Przedmowa

SEO szybko ewoluuje z dziedziny stricte “technicznej”, opartej w dużej mierze na zautomatyzowanym pozyskiwaniu linków,  w stronę kompleksowych działań wykorzystujących szereg narzędzi marketingu internetowego, takich jak marketing w mediach społecznościowych, content marketing, marketing szeptany, partyzancki i wirusowy. Dlatego też bardzo ważne jest, aby osoby odpowiedzialne za tworzenie i wdrażanie strategii marketingowych w sieci, dobrze rozumiały mechanizmy rządzące tzw. pozycjonowaniem.

Niektórzy, ze względu na fakt, że SEO przestaje być dziedziną tak silnie techniczną, ulegają złudnemu wrażeniu, że proces ten (bo nigdy nie jest to jednorazowe działanie) staje się prostszy i niemal każdy może się nim zająć. Nic bardziej mylnego. Obecnie osoba odpowiedzialna za pozyskiwanie ruchu z wyszukiwarek powinna nie tylko rozumieć algorytmy Google’a (i być z nimi na bieżąco), lecz także znać się na analityce stron internetowych, tworzeniu angażujących treści oraz prowadzeniu działań w mediach społecznościowych. Musi łączyć umiejętności analityczne z humanistycznymi, społecznymi oraz mieć otwarty umysł pozwalający eksperymentować i badać nowe teorie.

Czynniki wpływające na pozycję w Google - almanach marketera” - to tak naprawdę zaledwie wstęp do pozycjonowania i nie uczyni nikogo rasowym SEO-wcem. Jednak jest to bardzo dobre źródło wiedzy dla osób odpowiedzialnych za marketing internetowych (w małych firmach jest to często jeden pracownik), managerów działów marketingu i pracowników odpowiedzialnych za dziedziny pokrewne, których praca wpływa na SEO (np. specjalistów z zakresu PR i komunikacji, copywriterów, webdeveloperów, blogerów). Świadomość, co i w jaki sposób ma wpływ na pozycje strony w wyszukiwarce Google, pozwoli planować działania tak, aby pozytywnie wpływały na ekspozycję witryny w wynikach wyszukiwania i uniknąć stosowania praktyk, które mogłyby stronie zaszkodzić.

Szymon Słowik

Szymon-SłowikSzymon Słowik - blogujący praktyk e-marketingu, szczególnie zainteresowany tematyką SEO. Swoje doświadczenia związane marketingiem internetowym opisuje między innymi na http://takaoto.pro oraz marketingmobilny.pl

 

Wstęp

Google poprzez swojego przedstawiciela (Matt’a Cutts’a) przekazuje co kilka tygodni nowe zasady budowania SERPów (wyników wyszukiwania, a dokładniej stron wyników wyszukiwania) oraz informacje o czynnikach wpływających na pozycję stron www w wyszukiwarce. Na światło dzienne wychodzi jednak jedynie część tajemnicy, której Google zazdrośnie strzeże. Ta cząstka pozwala Google'owi na zachowanie dobrego wizerunku, a z drugiej strony dostarcza właścicielom stron i pozycjonerom wiedzy, która umiejętnie wykorzystana poprawi pozycje strony i przyciągnie odwiedzających. Google rzuca światło na czynniki wpływające na wyniki wyszukiwania, jednak nie ujawnia wprost algorytmu.

To opracowanie ma na celu pomóc w uporządkowaniu wiedzy i  przybliżeniu polskiemu marketerowi, właścicielowi strony lub firmy zasad działania algorytmu Google i podstawowemu poznaniu czynników wpływających na pozycje stron.

Zestawienie to połączę z listą najczęściej popełnianych błędów i dobrymi praktykami w zakresie każdego z elementów. Na to jednak będziesz musiał(-a) poczekać co najmniej do drugiej części tego cyklu :)

Czynniki wpływające na pozycję w wyszukiwarce - analogicznie jak całe pozycjonowanie dzielą się na: wewnętrzne (na pozycjonowanej stronie internetowej) i zewnętrzne (poza nią).

 

 

Czynniki wewnętrzne

 

Czynniki wewnętrzne, związane z domeną

 

Wiek domeny

Matt Cutts twierdzi, że nie ma dużej różnicy pomiędzy domeną półroczną, a roczną.

“The difference between a domain that’s six months old versus one year old is really not that big at all.”

Matt Cutts

https://www.youtube.com/watch?v=-pnpg00FWJY

https://www.youtube.com/watch?v=-pnpg00FWJY

Jednak faktem jest, że wbrew jego słowom wiek domeny ma wpływ na jej wartość dla Google. Na wiek domeny można patrzyć również jako na jej historię. Kupno starej domeny da niewiele, jeżeli była ona linkowana linkami spamowymi (o niskiej wartości). Z drugiej strony zakup (przechwycenie i rezerwacja) domeny należącej wcześniej do firmy konkurencyjnej z tej samej branży i osiągającej wysokie pozycje, dzięki wysokiej jakości linkom tematycznym może pomóc - zarówno jeżeli chcemy postawić pod tą domeną serwis zapleczowy, stronę ofertową, jak i w sytuacji jeżeli wybierzemy tylko przekierowanie (np. 301) do naszego serwisu.

"Gdyby jednak nie patrzeć na historię linków trzeba by się zgodzić z Mattem. Matt wspomniał o pół rocznych i rocznych domenach i z tym można się zgodzić, jednak domeny starsze kilkuletnie mogą mieć większą wartość. Miałem kiedyś przykład domeny pozycjonowanej pod MFA, która nie uzyskała  satysfakcjonującego mnie efektu i zostawiłem ją. Gdy po 2 latach przypomniałem sobie o niej i zacząłem ją linkować “weszła do TOPów jak w masło :)”." 

Sławomir Gdak

Sławomir GdakSławomir Gdak - seo bloger (www.blog.gdaq.pl), szkoleniowiec, konsultant seo związany z branżą od 2007 roku.
Jego celem jest pomoc małym przedsiębiorcom w generowaniu ruchu z wyszukiwarek intertnetowych, aby ich biznes był stabilniejszy i bardziej dochodowy.

 

Słowo kluczowe (fraza) w nazwie domeny

Waga tego elementu spadła, ale ciągle jest on brany pod uwagę. Słowo kluczowe w nazwie jest nadal pogrubiane w wynikach wyszukiwania (SERP), dzięki czemu domena zawierająca słowo kluczowe wyróżnia się w wynikach wyszukiwania, co w efekcie daje zwiększony współczynnik kliknięć (CTR - Click Through Rate).

"Mimo tworzenia wielu stron z frazą kluczową w nazwie domeny (tzw. exact match) nigdy jeszcze nie zasłużyłem sobie za ten czyn na filtr.  Swoją drogą jakiś czas temu na moim blogu opublikowałem artykuł pt.: “Fraza kluczowa w nazwie domeny dalej działa!” w którym, pokazałem, że mimo upływu czasu ten element cały czas ma wpływ na pozycję strony w serpach."

Sławomir Gdak

Top 3 wyników na frazę “Kraków”

 Top 3 wyników na frazę “Kraków”

Fraza w domenie może mieć jednak również negatywny wpływ na skuteczność kampanii. Domeny z frazą zwykle nie zawierają nazwy marki - w efekcie nie budują marki i są też mniej wiarygodne. Ciężko się bowiem wyróżnić domeną dajmy na to: wypozyczalniakrakow.pl. Po pierwsze konkurenci wykupią domeny krakowwypozyczalnia.pl, wypozyczalnia-krakow.pl itp. i klientowi będzie ciężko nas odróżnić. Po drugie nie wiem jak Ty, ale ja po nazwie wypozyczalniakrakow.pl nie wiem czy jest to wypożyczalnia samochodów, aparatów fotograficznych, sukien ślubnych czy może wszystkich powyższych :)

 

Słowo kluczowe na początku domeny

Czynnik wymieniony w opracowaniu  SEOMoz’s 2011 Search Engine Ranking Factors. Z czasem jednak czynnik ten osłabł, a ważniejsze z punktu widzenia biznesowo - wizerunkowego stało się umieszczenie w domenie samej tylko nazwy marki. Jedno jest pewne: jeżeli chcesz umieścić frazę w nazwie domeny to najlepiej zrobisz umieszczając ją na jej poczatku. 

 

Okres, na który opłacona (zarezerwowana) jest domena

Jeden z patentów firmy Google mówi:

“Valuable (legitimate) domains are often paid for several years in advance, while doorway (illegitimate) domains rarely are used for more than a year. Therefore, the date when a domain expires in the future can be used as a factor in predicting the legitimacy of a domain”.

Anurag Acharya

czyli parafrazując: “Wartościowe domeny są często opłacane na kilka lat naprzód, podczas gdy domeny niewartościowe (tzw. doorway - przekierowujące ruch) rzadko są używane dłużej niż przez rok. W związku z tym data wygasania domeny w przyszłości może być używana jako czynnik w przewidywaniu wartości pochodzenia domeny”.

Porada: Płynie z tego prosty wniosek: warto opłacić najważniejszą domenę firmową na dłuższy okres czasu - tak sugeruje samo Google. Będzie to stosunkowo łatwy i tani eksperyment - sprawdź już dziś i podziel się efektami - czy wykupienie domeny na kilka lat pomoże jej uzyskać wysokie pozycje.

 

Fraza w nazwie subdomeny

Czynnik ten ma wpływ na ranking. Przykład: pozycjonowanie.krakweb.pl będzie w tej kwestii bardziej wartościowe od blog.krakweb.pl. Należy pamiętać jednak, że najbardziej wartościową podstroną (posiadającą największą wartość według Google) jest zwykle strona główna. Osobiście linkowałbym do strony głównej zamiast do subdomeny z frazą. Kwestią dyskusyjną jest to, czy lepszy do pozycjonowania jest adres typu: www.domena.pl/fraza czy www.fraza.domena.pl. 

 

Historia domeny

Domena (strona) której autor często się zmienia (wpis do whois), jak również powtarzające się utraty domeny (braki przedłużenia jej wartości) mówią wyszukiwarce Google o niskiej wartości strony. Z doświadczeń wynika również, że pozycja domeny przechwyconej może się znacząco obniżyć w po zmianie wpisu w WHOIS. Dzięki temu przechwytywane domeny nie są tak łatwym sposobem na przejęcie pozycji i ruchu poprzedniej strony. Fakt ten powoduje często zachowywanie starego wpisu we whois przez nowego właściciela strony.

 Czynniki wpływające na pozycje w wyszukiwarce

 

Exact Match Domain (EMD)

W tłumaczeniu na język polski byłaby to Dokładnie Dopasowana Domena (będąca frazą) - zwykle oznacza to nazwę usługi lub produktu oferowanego przez firmę. Używana jest również nazwa: domena generyczna. Domena generyczna może ciągle pomagać - o ile jest to wartościowa strona. W przypadku strony o niskiej wartości jest ona podatna na tzw. EMD update (aktualizację EMD - wrzesień / październik 2012). Przykłady nazw generycznych: hotel.pl, restauracja.pl, domy.pl, pozycjonowanie.pl, wypozyczalniaaut.pl. Co łatwo sprawdzić strony te nie znajdują się same z siebie na wysokich pozycjach.

Dane o właścicielu domeny (Whois)

Dane te mogą być prywatne lub publiczne. Ukrycie danych o właścicielu domeny mówi wyszukiwarce Google, że masz coś do ukrycia. Lepiej przez Google oceniane są strony, które mają upublicznione dane właściciela.

Wypowiedź Matt'a Cutts'a na konferencji Pubcon 2006:

“Kiedy sprawdziłem ich wpis whois, wszyscy mieli włączone ustawienia ochrony prywatności. To jest stosunkowo rzadkie. Włączenie ochrony prywatności whois nie jest automatycznie złą rzeczą, ale jeżeli połączy się kilka podobnych czynników ze sobą to mowa jest o innym typie webmastera niż gość, który ma jedną stronę, czy coś podobnego.”

Matt Cutts

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że wypowiedzi Matta Cuttsa w wielu przypadkach są bardziej grą PR-ową i krążeniem wokół tematu niż konkretnymi danymi. Według mnie w wypowiedzi tej jest jednak ziarnko prawdy i nie ryzykuję ukrywając dane właściciela domeny.

 

Kara dla właściciela domeny

Napisz do nas

Wybierz plik

Google ma możliwość przydzielenia kary (filtra) za przewinienia popełnione w związku ze spamowaniem. W takim przypadku poprzednia zasada nie ma zastosowania. Lepiej nie podawać danych właściciela domeny niż podać te dane w momencie, kiedy mamy na sumieniu duże przewinienia na domenach sygnowanych naszymi danymi. Osobiście jestem jednak zwolennikiem technik White Hat SEO i nie ryzykuję pozycjonowania technikami spamowymi.

 

Rozszerzenie domeny - lokalne (.pl, .co.uk, .de itp.)

Domena o rozszerzeniu danego kraju (najwyższego urzędu, domena państwowa) pomaga zaistnieć w wynikach wyszukiwania w danym kraju, ale jednocześnie przeszkadza w osiągnięciu wyników globalnych (globalnie lepsza jest np. domena .com).

Porada: Masz wątpliwości czy wybrać rozszerzenie .pl, czy .com.pl? Odpowiedź jest prosta! Domena .pl jest w Polsce koniecznością. Spośród domen zarejestrowanych w NASK ponad 70% to domeny .pl, .com.pl - to zaledwie 15%. Domena .pl jest łatwiejsza do zapamiętania, bardziej prestiżowa, a w kontekście SEO jest domeną wyższego rzędu. 

1

 pl

1776053

70.46 %

4381039

69.97 %

2.47

+1087

+2241

+1620

+44960

2

 com.pl

378486

15.02 %

974682

15.57 %

2.58

+228

+803

+738

+5881

3

 net.pl

50431

2.00 %

129858

2.07 %

2.57

+16

-60

-369

+5671

4

 org.pl

34181

1.36 %

89790

1.43 %

2.63

-11

-76

-418

+4809

5

 info.pl

33338

1.32 %

88955

1.42 %

2.67

-13

-35

-240

+7529

   

Czynniki wewnętrzne związane ze stroną www

 

Fraza w tytule strony

Tytuł strony internetowej jest drugim najważniejszym elementem optymalizacji strony www. Tytuł to element, który wyświetla się na zakładce w przeglądarce internetowej oraz jako pierwszy element na wpisie strony na stronie wyniku wyszukiwania.

Fraza w tytule domeny

Title

 

Fraza na początku tytułu

Według badań Moz strony, których tytuły rozpoczynają się od frazy osiągają lepsze wyniki od stron, w których ta sama fraza znajduje się na dalszych miejscach w tytule. Google badając stronę i klasyfikując jej tematykę oraz wybierając słowa kluczowe w pierwszej kolejności i ważności użyje słów będących na początku znacznika Title.

Porada: Umieść najważniejsze słowo kluczowe na początku znacznika Title.

"Warto zaznaczyć, iż pojawienie się frazy kluczowej na początku tytułu czy też w opisie strony może mieć pozytywny wpływ na CTR w wynikach wyszukiwania. Oczywiście zawsze podpowiadam, że najważniejszy jest czytelnik, więc pod niego należy tworzyć opis, jednak jeśli można umieścić frazę kluczową w tytule strony to należy to zrobić, jednak nie kosztem czytelnika."

Sławomir Gdak

 

Fraza w opisie (znaczniku Description)

Czynnik ten stracił na znaczeniu, jeśli chodzi o bezpośredni wpływ na ogólną pozycję, jednak ma ciągle wpływ na pozycje - w aspekcie zwiększania CTR (współczynnika klikalności) w wynikach wyszukiwania na stronie wyników. Strony, których wpis w wynikach wyszukiwania daje wysoki CTR mają szanse na wyższe pozycje. Google mając na celu prezentowanie szukającemu odpowiednich (relevant) wyników oceni jako bardziej wartościowy ten wynik, który ma większy współczynnik CTR. Zawarcie frazy w opisie sprawi, że zostanie ona wyróżniona (pogrubiona) na stronie wyników.

 

Fraza zawarta w znaczniku H1

Znacznik H1 (najważniejszy nagłówek na stronie) to drugi po znaczniku Title element określający tytuł strony. Test na ten temat z 2012 roku pokazał, że znacznik H1 ma znacznie większy wpływ na pozycję niż np. znacznik (paragraf). Co ciekawe Google lepiej widzi ostylowane nagłówki (< h1 style=”font-size: 20pt; font-family: arial;” >Tekst nagłówka) ponad nagłówkami “gołymi” (< h1 >Tekst nagłówka).  

Porada: Sprawdź czy na każdej podstronie Twojego serwisu znajduje się znacznik H1 i zawiera on najważniejsze dla tej podstrony słowo kluczowe.

"Większość CMSów w znaczniku H1 umieszcza tytuł strony, więc jeśli tylko zadbamy o niego to tę kwestię będziemy mieli z głowy natomiast warto sprawdzić czy rzeczywiście tak jest. Zwróć też uwagę, że znacznik H1 powinien pojawić się na stronie tylko 1 raz. Niestety czasami źle zoptymalizowane szablony stron zawierają ich kilka, lub kilkanaście co jest błędem."

Sławomir Gdak

 

Duża częstotliwość użycia frazy na podstronie

Najczęściej używane hasło na danej podstronie zostanie ocenione jako hasło najlepiej opisujące treść tej podstrony. Biorąc pod uwagę fakt, że najlepiej optymalizować każdy URL serwisu pod jeden keyword, powinno to być hasło odpowiadające tytułowi strony i nagłówkowi H1. W 2006 roku, kiedy zaczynałem swoją przygodę z SEO popularne były techniki typu keyword stuffing, czyli upychanie słów kluczowych, ale też ukrywanie tekstu z dużym użyciem fraz. W 2014 roku algorytm wyszukiwarki Google jest o wiele "mądrzejszy" i takie techniki już nie przejdą - jest to bardzo ryzykowne - grozi filtrem algorytmicznym lub ręcznym.

Porada: Nie nadużywaj słów kluczowych. Piszesz dla ludzi przede wszytkim!

 

Długość treści

Dłuższe teksty (pod warunkiem, że merytoryczne, spójne i konkretne) lepiej wyczerpują dany temat i są bardziej wartościowe od krótkich tekstów. W erze content marketingu długość tekstu znacząco wzrosła.  

Długości tekstu

Musisz jednak pamiętać, że badanie dotyczy stron w języku angielskim w którym słowa są krótsze w języku polskim ta liczba słów będzie nieco mniejsza.

Długość treści

 

Nasycenie (treści) słowami kluczowymi (Keyword Density)

Ważność tego czynnika spada, jednak ciągle jest to element, który jest brany przez Google pod uwagę. Idealna wartość tego parametru to: 1-3%. Nie warto jednak przesadzać z tym elementem. Za duża liczba słów kluczowych może zostać oceniona jako sztuczne upychanie fraz (keyword stuffing). Optymalizacja w 2014 roku jest w coraz większym stopniu dostosowaniem do użytkownika, a w coraz mniejszym do pajączka wyszukiwarki, czy statystyk dostępnych w narzędziu analitycznym. Nie przesadź ze słowami kluczowymi, tak, aby Twój tekst nie wyglądał sztucznie i głupio. Jeżeli przykuje uwagę i pozostanie w pamięci to będzie to ważniejsze niż dodatkowy 1% użycia frazy w tekście.

"3% zagęszczenie frazy kluczowej może wydać Ci się nie duże, jednak gdy zaczniesz umieszczać frazy z takim nasyceniem to zauważysz, że bardzo trudno będzie Ci je umieścić zachowując jego naturalność dlatego przede wszystkim zadbaj o dostarczenie jak największej wartości czytelnikowi."

Sławomir Gdak

 

Keyword density analyzer

Przykładowe narzędzie analizujące gęstość występowania słów kluczowych: http://tools.seobook.com/general/keyword-density/

 

Szybkość ładowania strony

Szybkość ładowania strony jest bardzo ważnym czynnikiem oceny jakości strony przez Google. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że szybkość strony ma wpływ na satysfakcję użytkownika. Według Aberdeen Group, jeżeli strona ładuje się o sekundę dłużej  tracimy 11% odsłon, 7% konwersji, a satysfakcja użytkownika spada o 16%.  Roboty wyszukiwarki (zwane też pajączkami lub botami) mogą oszacować szybkość strony na podstawie kodu strony oraz wielkości pliku. Szybkość ładowania możesz łatwo sprawdzić na stronie Google Page Speed lub w przeglądarce np. Chrome. Google może też używać do oceniania szybkości strony danych  zbieranych przez przeglądarkę Google Chrome.  

Porada: Zadbaj o to, żeby Twoja strona bardzo szybko się ładowała!

"Czas ładowania strony ma kluczowe znaczenie dla użytkownika. W znacznym stopniu wpływa na odbiór serwisu. Jednak na pozycję w Google ten czynnik ma znikomy wpływ.
Jednak ze względu na użytkowników zdecydowanie warto zadbać o szybkości ładowania strony. W większości popularnych CMS’ów wystarczy włączyć podstawowe cachowanie."

Krzysztof Hostyński

Krzysztof HostyńskiKrzysztof Hostyński - Prowadzi firmę adneo.pl świadczącą usługi w zakresie promocji i analityki internetowej. Właściciel serwisu Crossweb.pl, 

 Google Page Speed

Duplikat treści

Taka sama zawartość strony zarówno wewnątrz jednej witryny, jak i w stosunku do innej strony w innej domenie może wpłynąć negatywnie na widoczność w wynikach wyszukiwania. Często nie mamy wpływu na to, która z podstron o takiej samej treści wg Google zostanie oceniona jako oryginał, a która jako duplikat. Zależy to m.in. od momentu indeksacji oraz wartości i autorytetu domeny. Aby nie musieć się o to martwić wychwytuj duplikaty i często aktualizuj swoją stronę internetową. Duplikatem strony może być np.:

  • błędnie zaindeksowana subdomena w połączeniu z konfiguracją serwera, która pokazuje w niej zawartość domeny głównej
  • strona widoczna jednocześnie pod adresem http://www.domena.pl i http://domena.pl (dlatego dobre CMSy rozwiązują ten problem i pozwalają wybrać jedną z tych dwóch możliwości, podobnie robi Google - w Google Webmaster Tools można wybrać która wersja adresu jest domyślna, prezentowana w wynikach wyszukiwania)
  • treść opublikowana w dwóch serwisach jednocześnie
  • podczepiona pod serwis www dodatkowa domena (bez przekierowania)
  • artykuł opublikowany w wielu serwisach w takiej samej treści (poniżej zrzut ekrany z serwisu artelis.pl - serwisu w którym możesz opublikować materiały, które potem będą powielane w innych serwisach -  popularna kilka lat temu technika SEO)

 Artelis

artelis.pl

Rel=Canonical

Znacznik, który został stworzony po to, aby pomagać webmasterom radzić sobie z duplikatami treści. Służy do wskazywania strony “kanonicznej”, czyli inaczej mówiąc pierwotnej, najbardziej wartościowej - witryny, która powinna pokazywać się wyszukiwarce na najwyższym miejscu.  Rel=canonical przydaje się m.in. w następujących przypadkach:

  • linki partnerskie - strona z tzw. ref’em jest taka sama jak strona bez niego - trzeba więc wskazać Google, gdzie jest oryginał, żeby nie zaindeksował np. 100 takich samych stron, jeżeli linka do nas umieści np. 100 różnych partnerów firmy.  http://www.domena.pl/?ref=123 to to samo co http://www.domena.pl/,
  • wersja do wydruku - często zdarza się, że wersja do druku wyskakuje w wynikach wyszukiwania wyżej od oryginału (pełnej wersji strony), jeżeli wersja główna nie jest wskazana w znaczniku rel=canonical,
  • listy w sklepach internetowych i internetowych katalogach produktów, gdzie lista w zależności od parametru po którym jest sortowana może zawierać te same elementy np. http://www.adressklepu.pl/bluzki/?colour=zielone.
"Drobna rada: Jeśli na danej podstronie mamy treść której jesteśmy autorami to warto rel=canonical ustawić na tą podstronie. Czyli aby dana podstrona wskazywała na samą siebie. Drobna rzecz (w pełni zgodna w wytycznymi Google), a bardzo ułatwia walkę o widoczność w Google."

Krzysztof Hostyński

 

Optymalizacja obrazów

Obrazy na stronie www mówią wyszukiwarce wiele o zawartości witryny poprzez nazwę obrazu, tekst alternatywny (znacznik alt), tytuł oraz opis.  Ponadto liczy się wielkość obrazów (ich optymalizacja). Optymalizację obrazów dla SEO rozpoczyna się od ich nazewnictwa - warto zawrzeć w nazwie pliku słowa kluczowe (bez polskich znaków, z pauzami zamiast spacji), następnie powtórzyć  te keywordy w znaczniku alt, title dla linka oraz opisie tekstowym pod obrazkiem.

"Co do wielkości obrazów to chcę zwrócić uwagę na to, że formaty jpg, png czy gif zostały stworzone w odpowiednich celach. Niestety wiele osób nie wie czym one się różnią i stąd na stronach często pojawiają się bardzo dużej wielkości pliki."

Sławomir Gdak

Format gif służy do przedstawiania prostych obrazów z niewielką liczbą kolorów jak np. loga, scany tekstów... Format jpg zaś służy do prezentowania zdjęć, a dzięki png można uzyskać efekt przezroczystości w obrazie. Wbrew pozorom zastosowanie odpowiednich formatów plików może zaoszczędzić bardzo dużo czasu przy wczytywaniu się stron.

 

Częstotliwość aktualizacji strony

Od aktualizacji o nazwie Google Caffeine w roku 2010 (więcej: http://googleblog.blogspot.com/2010/06/our-new-search-index-caffeine.html ) Google bierze pod uwagę datę ostatniej aktualizacji strony. W związku z tym Google często pokazuje (szczególnie w przypadku blogów, serwisów z artykułami) datę publikacji lub ostatniej aktualizacji strony dla wybranych stron (zrzut ekranu). Żeby jednak Google mogło tą datę pokazać musi ona być podana (w przyjazny dla wyszukiwarki - tekstowy - sposób) przy treści na stronie internetowej. W pewnych sytuacjach jednak będzie nam zależało na czymś dokładnie odwrotnym tj. żeby ani Google, ani użytkownik nie wiedzieli jaka jest data opublikowania. Taka sytuacja może wystąpić w branżach, które bardzo szybko się dezaktualizują jak np. właśnie branża SEO. Uważam jednak, że jest to nieuczciwe działanie wobec czytelnika - warto być wobec niego 100% transparentnym.

Porada: Aktualizuj swoją stronę regularnie i często. Zadbaj o to, żeby na stronie głównej widoczna była data ostatniej aktualizacji.

"Moim zdaniem jest, albo powinno być zupełnie odwrotnie. Dat nie trzeba umieszczać w artykułach które są ważne dziś, jutro, za pół roku czy 3 lata, natomiast zdecydowanie trzeba np. w branży SEO, gdyż nie dość, że wprowadzamy użytkowników w błąd to możemy zaszkodzić swojemu wizerunkowi gdy użytkownicy będą czytać informacje które były ważne np. rok temu, techniki SEO, które działały rok temu… Przypuśćmy, że mamy stronę z newsami np. tvn24 i ktoś wchodzi na artykuł z Google, który jest sprzed 2 lat. Czyta newsa starego nie wiedząc o tym, przez co wprowadzany w błąd."

Sławomir Gdak

 

Wielkość aktualizacji treści

Znaczenie zmian i edycji jest też czynnikiem związanym ze świeżością treści. Dodawanie i usuwanie całych sekcji jest zmianą bardziej znaczącą od nieznacznej optymalizacji, korekty czy dodania kilku zdań.  

 

Historia zmian strony

Jak często jest aktualizowana Twoja strona? Codziennie, co tydzień czy co roku? Żyjemy w czasach, gdy informacja bardzo szybko przestaje być aktualna. Im częściej aktualizowana jest Twoja strona, tym dla Google większe prawdopodobieństwo, że zawiera aktualne treści. Wyszukiwarka pokazuje w wynikach wyszukiwania wyżej strony częściej aktualizowane.

Wayback machine

wayback machine: web-archive.org

Ekspozycja frazy

Słowa kluczowe występujące w pierwszych 100 słowach strony są uważane przez Google za lepiej opisujące jej zawartość strony niż słowa, które występują dalej na stronie.

 

Kolejność słów we frazie

Dokładne występowanie frazy w treści strony da wyższy wynik niż fraza przedzielona w połowie innym słowem lub ze zmienioną kolejnością słów. Dlatego też ma znaczenie dokładna analiza fraz i spośród kilku podobnych wybranie tej najbardziej popularnej w rzeczywistości.

 

Jakość linków wychodzących

Wielu pozycjonerów uważa, że linkowanie zewnętrzne do innych stron pomaga wysyłać do Google informacje o zaufaniu. Można to porównać do budowania autorytetu w świecie rzeczywistym. Gdy wypowiadamy się publicznie (w telewizji, radiu, dla gazety czy na szkoleniu) i w tej wypowiedzi opieramy swoje tezy na nieznanych, niewiele znaczących lub wręcz źle ocenianych merytorycznie autorach możemy zostać ocenieni w ich perspektywie jako niewiarygodni. Z drugiej strony powołując się na znane źródła, o wysokim poważaniu jesteśmy traktowani jako merytorycznie przygotowani, wiarygodni rozmówcy.

 

Schemat linków wychodzących

Według MOZ silniki wyszukiwania mogą używać zawartości stron internetowych, do których linkujesz jako odniesienia. Np. jeżeli masz stronę internetową dotyczącą samochodów, a linkujesz do strony o psach może to być dla Google sygnał, że Twoja strona wcale nie dotyczy samochodów tylko psów.  Na prywatnych stronach i blogach nie jest to może najistotniejsze, ale właściciele stron firmowych muszą zadbać o to, żeby zminimalizować wszelkie ryzyka, które mogłyby sprawić, że Google obniży ranking serwisu na najważniejsze słowa opisujące ofertę.

Porada: umieszczaj na stronie linki tylko do wartościowych serwisów w tematyce ściśle związanej z tematyką Twojej strony.

 

Gramatyka i pisownia

Prawidłowe pisanie wpływa zarówno na odbiór strony przez ludzi, jak i roboty wyszukiwarki. Ludzie czytając stronę zawierającą dużo błędów będą się zniechęcać, a wręcz wielu z nich opuści serwis. W efekcie tego w statystykach strony (Google Analytics) zobaczymy wzrost współczynnika odrzuceń. Google nie lubi pokazywać w wynikach wyszukiwania stron o niskiej wartości, więc w efekcie powyższej sytuacji pierwsze miejsce zajmie Twoja konkurencja, która z ortografią nie ma problemów :)

"Czasami frazy kluczowe z błędami mogą generować ruch, dlatego jeśli nie chcemy pokazywać tego na stronie firmowej, a jednak chcielibyśmy wykorzystać potencjał fraz kluczowych z błędami warto umieścić artykuły z nimi na swoim zapleczu."

Sławomir Gdak

 

Pomocne treści uzupełniające

Według wewnętrznego dokumentu Google z wytycznymi odnośnie oceny stron - Wytycznych do oceny stron (Google Rater Guidelines Document) treści uzupełniające są wyznacznikiem jakości strony, a w efekcie również pozycji strony w  SERPach (na stronach wyników wyszukiwania wyszukiwarki) Google.

Podobne

antyweb.pl

 

Multimedia

Obrazy, wideo oraz inne pliki multimedialne. Obrazy powinny być odpowiednio opisane - w szczególności  posiadać element “alt” oraz “title”, które mówią wyszukiwarce Google co znajduje się na obrazku. Wideo najlepiej wstawiać z YouTube. Google faworyzuje w wynikach wyszukiwania YouTube, który należy do koncernu. Istnieją jednak też inne silniki wstawiania na stronę filmów wideo (m.in. Vimeo i Wistia, która udostępnia bardzo ciekawe statystyki i dużą kontrolę nad filmem wideo). 

Multimediazrzut ekranu z przykładowego filmu w silesiasem.pl - wartościowego polskiego serwisu w tematyce SEO / SEM

 

Liczba wewnętrznych linków do strony

Linki wewnątrz serwisu (linki wewnętrzne) pokazują wyszukiwarce Google (a dokładniej jej robotom odwiedzającym i indeksującym serwis internetowy) wartość i ważność jednej podstrony serwisu w stosunku do reszty jego zawartości. Jednym ze sposobów zbudowania struktury linków w serwisie, która właściwie wskazuje wartość poszczególnych podstron są tzw. okruszki chleba (breadcrumbs), czyli ścieżka złożona ze strony głównej, kategorii, podkategorii, w których znajduje się dana podstrona. Przykład: “Nazwa serwisu / Kategoria / Podkategoria / Podstrona” . Linkami w takiej ścieżce są zwykle wszystkie elementy z wyjątkiem nazwy podstrony, na której aktualnie się znajdujemy. Dzięki temu każda podstrona serwisu zawiera linki do: strony głównej oraz wszystkich elementów powyżej w strukturze drzewa strony i w efekcie najwięcej linków otrzymuje strona główna, a każda kategoria otrzymuje ilość linków proporcjonalną do liczby elementów w niej zawartej.

 

Jakość linków wewnętrznych

Linki wewnętrzne ze stron o wysokiej wartości mają większy wpływ na ranking niż te pochodzące ze stron o słabej jakości. Przykładem strony o wysokiej jakości może być podstrona posiadająca dużą liczbę linków zewnętrznych, dużą ilość treści. Natomiast przykładem strony o niskiej jakości będzie strona kategorii bez treści lub strona tagu z listą artykułów (będąca de facto duplikatem treści).

Linkowanie wewnętrzne - ZnanyLekarz.pl

Mistrzem linkowania wewnętrznego jest serwis: znanylekarz.pl Prześledź jego strukturę i zastosuj podobny schemat a Twój ruch na pewno wzrośnie!

 

Liczba linków wychodzących

Zbyt duża ilość linków typu follow może powodować wyciek PageRank, co w efekcie może zmniejszyć widoczność strony. Szczególnie słabo oceniane są pojedyncze podstrony z dużą ilością linków wychodzących i niewielką ilością treści. Można je nazwać farmami linków. Nie wnoszą żadnej wartości dla użytkownika. Nie mają też wpływu na podniesienie pozycji strony linkowanej. Mogą być jednak sporym zagrożeniem.

Porada: Zadbaj o to, żeby w Twoim serwisie nie było podstron z małą ilością treści, a dużą liczbą linków. Postaw na pierwszym miejscu wartość dla użytkownika (odbiorcy).

 

Zepsute linki (broken links)

Obecność na stronie nieaktualnych linków jest dla wyszukiwarki Google oznaką strony nieaktualizowanej przez właściciela.  

Porada: Znajdź wszystkie nieaktualne linki zewnętrzne i wewnętrzne i usuń je lub zaktualizuj. Może Ci do tego posłużyć np. narzędzie Moz: www.moz.com 

 

Walidacja W3C i Błędy HTML/CSS

Błędy w kodzie mogą mieć wpływ na obniżenie rankingu strony. Jednak jest to parametr o niskim wpływie według zasad panujących w roku 2014. Istnieje wiele kategorii błędów HTML / CSS. Błędy, które mają wpływ na szybkość ładowania się strony oraz jej działanie będą pośrednio wpływać na obniżenie pozycji w wynikach wyszukiwania. Nie ma wielu stron bezbłędnych - istotne jest to jak wpływają te błędy na doświadczenia użytkownika ze stroną.

Porada: Zadbaj o to, żeby na stronie nie pojawiały się błędy, które spowalniają stronę i powodują jej złe wyświetlanie. 

Walidacja

 

Page Rank strony

Page Rank nie jest bezpośrednio powiązany z pozycjami w wyszukiwarce. Jednak wysoki PR jest sygnałem wysokiej oceny jakości strony przez Google. Strony o wysokim współczynniku Page Rank mają więc większe szanse na wysokie pozycje.

"W czasach kiedy PR jest aktualizowany raz do roku i nie znamy dokładnej daty warto zaufać innym wskaźnikom, choć niestety już nie od samego Google np. trust flow, citation flow, domain authority..."

Sławomir Gdak

 

Długość adresu URL

Długi adres strony nie jest pożądany. Długość części adresu odpowiedzialnego za identyfikację danej podstrony nie powinna być dłuższa niż 3-5 słów, natomiast długość całego adresu URL powinna się zmieścić w 75 znakach.

 

Fraza w URLu

Fraza w adresie URL może występować w domenie, jak również w krótkim adresie podstrony. O ile nie jest do końca dobrze widziane kupowanie i stosowanie domen z keywordem (domeny generyczne oraz zawierające keyword są trudne do zapamiętania - lepiej widziane są domeny brandowe) to występowanie frazy w URLu po nazwie domeny jest bardzo pożądane.

Przykład: https://krakweb.com/zmniejszanie-zdjec

Porada: Prosty growth-hack :) Zanim opublikujesz nowy artykuł lub podstronę (np. ofertową) sprawdź jej tytuł i zadbaj, aby znalazł się w nim popularny keyword. Do wyboru właściwej fraz możesz użyć narzędzia Google Keyword Planner.

Google AdWords

 

Odnośniki i źródła

Cytowanie źródeł tak jak robią to autorzy materiałów naukowych jest sygnałem jakości. Dokument Google Quality Guidelines mówi, że oceniający są zachęcani do sprawdzania źródeł. Źródła świadczą o jakości treści. Treść posiadająca odwołanie do źródeł jest bliższa opracowaniu naukowemu niż artykułowi prasowemu.

 

Usability serwisu internetowego

Użyteczność strony ma wpływ na sposób jej odbioru przez użytkownika. Jeżeli w ciągu pierwszej sekundy internauta nie zorientuje się czego dotyczy dany serwis www i podstrona na której się znalazł. W kolejnych 2-3 sekundach skanuje on treść strony szukając wartościowych dla siebie informacji. Warto w związku z tym, aby wyróżnione były (dużymi czcionkami) nagłówki, tytuły, opisy zdjęć, autor treści, kategoria / tematyka podstrony.

 

Użyteczna treść

Google potrafi rozróżniać treść wartościową od użytecznej. Z zasady Google będzie chciało podawać w wynikach wyszukiwania odpowiedzi, które przydadzą się szukającemu. Dlatego, jeżeli pytanie (fraza wpisana w wyszukiwarkę) potrzebuje konkretnej odpowiedzi Google może wskazywać strony z krótszą treścią, ale zwięźle odpowiadającą na dane pytanie.

Więcej na te temat w artykule: http://www.seroundtable.com/google-quality-vs-useful-17412.html.

 

Certyfikat SSL

Google potwierdziło w kwietniu 2011 roku (http://www.seroundtable.com/google-ssl-seo-ranking-13236.html ), że indeksuje certyfikaty SSL. Lepiej widziane w wynikach wyszukiwania są strony zawierające certyfikat SSL. Zgodnie z ostatnimi doniesieniami z sierpnia 2014 roku certyfikat SSL będzie wkrótce istotnym czynnikiem wpływającym na pozycję. Testy pokazują jednak, że na dzień dzisiejszy "https" nie ma jeszcze dużego wpływu na wyniki.

Certyfikat SSL

 

Strona kontaktowa

Strona internetowa poza wartościową treścią musi posiadać też dane kontaktowe do właściciela (firmy / administratora) serwisu. Warto, aby dane na stronie kontaktowej zgadzały się z informacjami w Whois (danymi właściciela domeny) - istnieje (niepotwierdzone jeszcze z mojego doświadczenia) podejrzenie, że zgodność tych danych pomaga w uzyskaniu wyższych pozycji.

 

Mikro formaty (Schema.org)

Mikroformaty to elementy kodu HTML przygotowane zgodnie ze specyfikacją jednego z języków. Pomagają strukturyzować dane prezentowane na stronach internetowych - w taki sposób, że w efekcie są one łatwe do analizy przez np. roboty wyszukiwarki Google (https://support.google.com/webmasters/answer/146897?hl=pl). Serwisy, które używają mikroformatów mogą zajmować wyższe pozycje w wyszukiwarce Google od stron bez tych elementów. Sytuacja ta może jednak wynikać z tego, że tego typu linki posiadają większy współczynnik klikalności (CTR).

Mikroformat

"Do czynników wewnętrznych chciałbym dodać jeszcze jeden bardzo ważny: czas opublikowania danego artykułu. Z doświadczenia wiem, że gdy kilka serwisów niezależnie opisuje to samo wydarzenia to serwis, który opublikuje artykuł jako pierwszy ma dodatkowe “plusy od Google”."

Krzysztof Hostyński

Architektura strony

Przemyślana architektura strony pomaga wyszukiwarce skategoryzować i zaindeksować treść strony www.

Porada: Żeby dobrze zaprojektować architekturę stron użyj narzędzia do tworzenia tzw. makiet funkcjonalnych serwisu. Polecam narzędzie: UXPin, którego sam używam na wielu etapach projektowania User Experience

 

 

Liczba podstron

Liczba zaindeksowanych podstron witryny jest mało istotnym elementem ustalania rankingu. Mówi jednak o tym, jak rozbudowana jest tematyka serwisu i pomaga rozróżniać strony tematyczne od stron afiliacyjnych.

 Liczba zaindeksowanych stron

Mapa witryny

Obecność mapy witryny pomaga szybciej indeksować podstrony serwisu oraz wpływa na widoczność.

 

Dostępność strony

Brak dostępności strony wynikający z prac administracyjnych w serwisie lub problemów z serwerem powoduje obniżenie pozycji oraz spadek widoczności witryny, a nawet zniknięcie z wyników wyszukiwania (wyindeksowanie). Dlatego tak ważnym elementem jest szybki i bezawaryjny hosting.

 Monitor.us

przykładowy raport z programu do monitorowania dostępności strony: monitor.us

Lokalizacja serwera

Kraj, w którym zlokalizowany jest serwer, na którym umieszczona jest strona, wpływa na widoczność w wynikach wyszukiwania w danej lokalizacji. Szczególnie ma to wpływ dla wyszukiwań związanych z lokalizacją. Dlatego planując ekspansję międzynarodową warto dla każdego kraju posiadać nie tylko domenę z rozszerzeniem danego Państwa, ale też serwer zlokalizowany w tym kraju (adres IP).

 

DNS dla Moz.com

Przykładowe narzędzie pokazujące lokalizację serwera na którym stoi dana strona www: http://who.is

 

Polityka prywatności oraz Regulamin serwisu

Te dwie podstrony serwisu budują zaufanie użytkownika do witryny. Umieszczenie tych dwóch elementów w stopce serwisu pomoże zwiększyć autorytet domeny.

 

Unikalne meta dane wewnątrz strony

Powielenie wewnątrz serwisu zawartości meta danych sugeruje wyszukiwarce Google, że dwie lub więcej podstron dotyczy tego samego (jest duplikatem) lub właściciel nie przyłożył się do edycji treści na tyle, żeby wskazać odwiedzającemu/wyszukującemu czym różnią się od siebie różne podstrony.

 

Okruszki chleba (bread crumbs)

Napisz do nas

Wybierz plik

Okruszki chleba są sposobem nawigacji pokazującym ścieżkę dostępu i lokalizację danego dokumentu w strukturze strony. Dzięki temu zaś użytkownik wie, gdzie się znajduje i szybciej może dotrzeć m.in. do kategorii, które znajdują się wyżej w strukturze strony. Obecność breadcrumbs wpływa na pozycję w wynikach wyszukiwania.

  1. http://www.searchenginejournal.com/breadcrumbs/15022/
  2. http://www.ethicalseoconsulting.com/organic-seo/breadcrumb-navigation-links-onpage-optimization-factor/
"Zastosowanie okruchów chleba bardzo poprawia użyteczność stron, sam z tego elementu nawigacyjnego bardzo często korzystam, jednak warto też zwrócić uwagę na wartość. W przypadku gdy mamy indeksowane kategorie na stronie to wykorzystanie okruchów może poprawić ich pozycję w Google, dzięki czemu pozyskamy dodatkowych SEO tego rozwiązania. Ruch do naszej strony zupełnie bezpłatnie."

Sławomir Gdak

 

Optymalizacja dla urządzeń mobilnych

Google oficjalnie (https://developers.google.com/webmasters/smartphone-sites/details) potwierdza, że obecność wersji mobilnej strony lub wersji responsywnej pomaga zaistnieć w mobilnej wersji wyszukiwarki Google.

 

 

Czynniki zewnętrzne

 

Różnorodność linków zewnętrznych

 

Posiadanie nienaturalnie dużego odsetka linków pochodzących z jednego źródła (np. komentarze na blogach) jest sygnałem dla Google, że ich źródłem jest prawdopodobnie SPAM. Naturalna struktura linków jest zwykle zróżnicowana - zawiera zarówno linki z blogów, for, stron www, mediów społecznościowych, serwisów informacyjnych. Warto różnicować źródła linków, aby być bezpiecznym w czasach częstych zmian algorytmów. Posłużyć do takiej dywersyfikacji mogą narzędzia analizy linków konkurencji - takie jak np. ahrefs.com, moz.com czy też colibr.io.

 

Linki z domen .edu i .gov

W tej kwestii wielu pozycjonerów nie zgadza się ze zdaniem Matta Cuttsa (http://www.youtube.com/watch?v=UxTmZulcQZ0&feature=player_embedded). Matt Cutts mówi, że linki z domen .edu i .gov nie wyróżniają się i nie mają większego wpływu na pozycję strony. Doświadczenie jednak mówi, że mimo iż znaczenie tych linków się zmienia to strony edukacyjne i rządowe są jednym z najbardziej wartościowych źródeł linków.

 

Linki afiliacyjne (partnerskie)

Linki partnerskie same w sobie nie szkodzą w uzyskiwaniu wysokich pozycji. Jednak zbyt duża ilość linków afiliacyjnych w stosunku do innych linków może sprawić, że Google oceni stronę jako niskiej jakości. Warto też zadbać o to, żeby strony linkowane posiadały znacznik canonical - inaczej istnieje szansa zaindeksowania wielu podstron zawierających tą samą treść, a różniących się tylko parametrem linku partnerskiego.

Program partnerski

źródło: selkar.pl

Priorytet w mapie strony

Liczba określająca w pliku sitemap.xml priorytet strony mówi wyszukiwarce Google jak ważna jest dana strona w strukturze danego serwisu.

Przykład SiteMap

źródło: Woorank.com

Liczba linków wychodzących

Zbyt duża liczba linków wychodzących osłabia witrynę. 

 

Wiek strony

Wyszukiwarka Google lubi aktualne treści i często odświeżane serwisy. Jednak wiek strony (przy zachowaniu powyższych) działa na jej korzyść. Im starsza strona tym lepsza (o ile jest ciągle aktualizowana).

Ciekawostka: wśród 100 najstarszych zarejestrowanych domen znajdują się m.in.: hp.com (zarejestrowana 3 marca 1986), ibm.com (zarejestrowana 19 marca 1986), adobe.com (zarejestrowana 17 listopada 1986), apple.com (zarejestrowana 19 lutego 1987), cisco.com (zarejestrowana 14 maja 1987) 

Domeny zaparkowane

Aktualizacja algorytmu wyszukiwania z grudnia 2011 roku sprawiła, że domeny zaparkowane (kupione celem zarabiania, pełne reklam, z informacją jedynie o chęci jej sprzedaży) zostały niemal usunięte z wyników wyszukiwania. Ich widoczność drastycznie spadła.

 Zaparkowana domena

przykład zaparkowania domeny

 

Youtube

Napisz do nas

Wybierz plik

Google preferencyjnie traktuje w wynikach wyszukiwania wideo umieszczane w serwisie YouTube.com. Warto jednak pozasamym  tylko umieszczeniem wideo w youtube.com pamiętać o optymalizacji wideo dla SEO - umieszczeniu słowa kluczowego w tytule, dodaniu opisu.

Według serwisu Search Engine Land ruch z wyszukiwarki Google do serwisu YouTube.com zwiększył się znacząco po wprowadzeniu aktualizacji algorytmu o nazwie Google Panda (http://searchengineland.com/google-panda-losers-today-show-winners-youtube-95257 )

 

Użyteczność strony

Dobrze zaprojektowana strona jest łatwa w nawigacji, przyciąga odwiedzających na dłużej. W wyniku powyższych niższy jest współczynnik odrzuceń (Bounce Rate), większa jest liczba podstron odwiedzonych w serwisie oraz czas spędzony na stronie.

Porada: Aby lepiej zaprojektować serwis wykonaj makiety funkcjonalne . Pomoże Ci w tym aplikacja UXpin.com - gorąco polecam. Poniżej przykład jej zastosowania.

 

Biogazownie makieta

Makieta funkcjonalna jednego widoku serwisu gmina.bio-gazownie.edu.pl

 

Biogazownie - realizacja

Widok - podstrona serwisu gmina.bio-gazownie.edu.pl - po wdrożeniu

 

 

Używanie Google Analytics i Google Webmaster Tools

Sama instalacja Google Analytics i Google Webmaster Tools nie ma wpływu na pozycje w wynikach wyszukiwania. Warto ich jednak używać z innych względów. Możesz poprzez informacje prezentowane i zarządzane poprzez GWT sprawić, że pozycje strony wzrosną. W GWT możesz m.in. zgłosić mapę strony, wyłączyć indeksowanie wybranych podstron (np. duplikatów) oraz zobaczyć jak widzi Twoją stronę Google.

Google Webmaster Tools

Jeden z widoków w Google Webmaster Tools - Statystyki indeksowania strony przez Google Bota

więcej na ten temat: http://backlinko.com/17-untapped-backlink-sources

 

Oceny użytkowników / reputacja strony

Ocena strony i/lub firmy i/lub usługi w serwisach takich jak jak np. booking.com czy Yelp mają wpływ na wyniki wyszukiwania. Google pisze (2010), że złe oceny klientów oddziaływują negatywnie na Twój biznes http://googleblog.blogspot.com/2010/12/being-bad-to-your-customers-is-bad-for.html

Opinie - hostele w KrakowiePrzykład użycia w wynikach wyszukiwania silnika opinii. W tym wypadku są to opinie z Google+, jednak Google często posiłkuje się w tym celu serwisami zewnętrznimi takimi jak booking.com

 

 

Czynniki związane z linkami przychodzącymi do strony

 

Wiek linkującej strony

Linki ze stron starszch są silniejsze od linków z nowych stron. Wiek nie jest jednak najważniejszym, a jedynie jednym z pobocznych czynników.

Liczba linkujących domen (root domains linking)

Liczba linkujących domen jest jednym z najważniejszych czynników algorytmu wpływających na ranking (wyniki wyszukiwania Google).

http://moz.com/blog/guide-to-competitive-backlink-analysis

<img style="display: block; margin-left: auto; margin-right: auto;" src="https://krakweb.com/uploads/marketing101/image10.png" alt="Liczba linkuj?


Blog Artykuły
Ustawienia dostępności
Wysokość linii
Odległość między literami
Wyłącz animacje
Przewodnik czytania
Czytnik
Wyłącz obrazki
Skup się na zawartości
Większy kursor
Skróty klawiszowe