Zaawansowany CMS

Zaawansowany CMS (Content Management System) zawiera zaawansowane funkcje i funkcjonalności, które wykraczają poza podstawowe możliwości tradycyjnych systemów CMS. Oto kilka cech zaawansowanego systemu CMS:

 

Unsplash / NASA

2023-11-29 13:22
5 minut czytania

Personalizacja i elastyczność

 • Zaawansowane systemy CMS pozwalają na szerokie dostosowanie do konkretnych potrzeb biznesowych.
 • Zapewniają elastyczność w projektowaniu, układzie i strukturze treści.
 • Pozwalają na dostosowywanie interfejsu oraz treści do użytkownika.  Interfejs dostosowywać można między innymi poprzez zmianę kolorów, kontrastu tła, czy włączenie tak zwanego trybu ciemnego Dark Mode.  Treści dostosowywać może system CMS sam automatycznie na przykład bazując na historii interakcji użytkownika i treściach, które przeglądał.  Użytkownik może również poprzez ustawienie swoich preferencji wybierać jakie treści strona ma prezentuje na przykład produkty z określonych grup i kategorii 
 • Zaawansowane systemy CMS często zawierają funkcje umożliwiające personalizację doświadczeń użytkowników.
 • Może to obejmować rekomendacje treści, zawartość dynamiczną i pulpity nawigacyjne specyficzne dla użytkownika.

 

Skalowalność

 • Zaawansowany CMS płynnie skaluje się w miarę rozwoju witryny lub aplikacji.
 • Może obsłużyć dużą ilość treści, użytkowników i ruchu.

Uzyskiwane to jest przez zastosowanie najnowszych technologii takich jak języki programowania i nowoczesne bazy danych, a także zastosowanie metod serwowania treści z pamięci podręcznej, czyli tak zwane cashowanie treści i ustawień serwisu.

 

Wsparcie wielojęzyczne

 • Dla firm działających na całym świecie wsparcie wielojęzyczne ma kluczowe znaczenie.
 • Zaawansowane systemy CMS często posiadają wbudowane narzędzia do zarządzania treścią w wielu językach.

 Nowoczesny system CMS nie tylko  umożliwia stworzenie strony w wielu językach, ale również automatyzuje proces i jej tworzenia poprzez między innymi integrację z API tłumaczeń.  Dzięki temu tworzenie nowych wersji językowych istniejących już treści jest zautomatyzowane i znacznie skrócona.  w izbach CMS 5 dwoma kliknięciami przetłumaczysz istniejącą na przykład polską wersję językową na kilkadziesiąt  języków.  ICEberg CMS 5 posiada zintegrowane między innymi najlepsze dostępny w API tłumacz, którym jest DEEPL.

 

Zarządzanie przepływem pracy

 • Zaawansowane platformy CMS oferują niezawodne zarządzanie przepływem pracy.
 • Obejmuje to procesy zatwierdzania treści, kontrolę wersji i narzędzia do współpracy.

 

Możliwości integracji

 • Cechą charakterystyczną zaawansowanego CMS-a jest integracja z narzędziami firm trzecich, API i systemami zewnętrznymi. Jest to możliwe dzięki ustrukturyzowanej metodzie tworzenia połączeń z zewnętrznymi systemami.  

W Iceberg CMS 5 tworzone zostało moduł i metody, które sprawiają, że pisanie konektorów do zewnętrznych narzędzi, takich jak na przykład hurtownia internetowa, czy inne zewnętrzne systemy, które udostępniają API,  jest szybkie i wydajne a synchronizacja jest błyskawiczna i nie obciąża systemu.  Dzięki temu serwis internetowy stworzonego parcie o Iceberg CMS może być połączony  dużą liczbą narzędzi zewnętrznych.

 • Można go zintegrować z systemami CRM, narzędziami do automatyzacji marketingu, platformami e-commerce i nie tylko. Uprawnienia i role użytkowników

 • Szczegółowa kontrola nad uprawnieniami i rolami użytkowników jest ważna w przypadku większych organizacji. Mniejszej firmy jednak również doceniał możliwość precyzyjnego przepisania redaktorowi kategorii, nad którymi może pracować oraz akcje, które może wykonywać.  Na przykład młodszy specjalista do spraw marketingu może dodać wpis do bloga, ale nie ma uprawnień do kategorii z produktami ani publikacji wpisu na blogu.  Uprawnienia te posiada manager lub właściciel firmy. 
 • Dzięki tej funkcji użytkownicy mają dostęp wyłącznie do treści i funkcjonalności istotnych dla ich ról. 

 

Moduły e-commerce. Możliwości handlu elektronicznego

 • W przypadku firm sprzedających produkty lub usługi online zaawansowany CMS może mieć wbudowane funkcje e-commerce.
 • Obejmuje to katalogi produktów, koszyki i bezpieczne bramki płatnicze. 
 • Zaawansowany system CMS poza standardowymi opcjami e-commerce może pozwalać na sprzedaż międzynarodową,  obsługę wielu walut, prowadzenia kilku sklepów internetowych w jednym systemie CMS, definiowanie zaawansowanych w sposób kosztów wysyłki,  konstruowanie produktów wirtualnych czy wariantowych.  opcje takie mogą oszczędzać wiele czasu w trakcie zarządzania sklepem internetowym i realizacją zamówień. 

 

Wersjonowanie treści i historia

 • Zaawansowane platformy CMS przechowują szczegółową historię zmian treści  oraz innych akcji, które redaktorzy robią w systemie.  Pozwala to unikać błędów, a w przypadku ich popełnienia znaleźć osobę odpowiedzialną i szybko przywrócić poprawne wersje  treści.
 • Użytkownicy mogą przywracać poprzednie wersje, śledzić modyfikacje i efektywnie współpracować.

 

Optymalizacja wydajności

 • Zaawansowane systemy CMS zawierają narzędzia umożliwiające optymalizację wydajności serwisu.
 •  Obejmuje to optymalizację obrazów, mechanizmy buforowania i minimalizację kodu.

Czytałem ostatnio, że tylko 1,5% stron internetowych na świecie wykorzystuje nowoczesny format obrazów WebP.  Jest to zadziwiające, bo już ponad 95% użytkowników posiada przeglądarki i urządzenia, które mogą wyświetlać WebP.  a nowoczesny system CMS nie tylko automatycznie stworzył EP i je zaprezentuje, ale również sprawdzi, czy przeglądarka użytkownika jest wystarczająca nowoczesna, żeby wyświetlić. W przypadku, gdyby tak nie było, to CMS zaprezentuje oryginalny obrazek. 

WebP jest formatem, który obsługuje zarówno przezroczystości, jak i animacje. Co najważniejsze jednak WebP pozwala na oszczędzanie od 30 do 80% miejsca i transferu, który generują obrazki w serwisie. Obrazki mogą być również znaczną częścią wagi strony ładowanej w przeglądarce odwiedzającemu użytkownikowi.  Wystarczy kilka  dużych obrazków JPG, żeby wielkość strony wzrosła o np. 5 mb.  Zastosowanie obrazków WebP pozwala ograniczyć te 5 MB do około 1 MB, co w efekcie ma znaczący wpływ na parametry szybkościowe strony i ocenę naszej strony przez boty wyszukiwarki Google.

ICEberg CMS 5 w automatyczny sposób tworzy miniaturki i optymalizuje obrazy.  Po pierwsze automatycznie tworzy miniaturki z dużych obrazów i serwuje użytkownikowi miniatury o odpowiedniej wielkości, dostosowane do urządzenia i miejsca na stronie (np.  inne wielkości obrazków są wgrywane na liście produktów, a inne na podstronie produktu, a jeszcze inne mogą być użyte na stronie głównej).  Po drugie każdy z obrazów automatycznie zamienia na WebP. 

 

Funkcjonalność związana z bezpieczeństwem

 • Solidne środki bezpieczeństwa, w tym regularne aktualizacje zabezpieczeń, szyfrowanie i protokoły uwierzytelniania użytkowników, są niezbędne dla zaawansowanego CMS.
 •  niezbędne w przypadku każdej strony firmowej są wykorzystanie szyfrowania i haszowania zabezpieczenie danych osobowych zgodne z rodo przechowywanie zgód marketingowych i sprzedażowych.
 • Opcjonalne, zwiększające bezpieczeństwo możliwości  zaawansowanego systemu CMS to m.in. autentykacja dwuskładnikowa, czyli 2FA,  czy mocna polityka haseł.

 

Analityka danych i raportowanie

 •  Integracja z narzędziami analitycznymi w celu śledzenia wydajności witryny  to podstawa i obowiązkowy element każdego systemu CMS.
 •  zaawansowany system CMS posiada dodatkowo wbudowane funkcje raportowania umożliwiające ocenę wpływu treści i zaangażowania użytkowników.

 

Narzędzia SEO

 • Zaawansowany system CMS ma wbudowane narzędzia SEO lub bezproblemowo integrują się z platformami SEO innych firm. 

ICEsberg CMS Dzięki integracji ze sztuczną inteligencją wspiera automatyczne tworzenie treści,  opisów, tagów.  System posiada również moduł audytu wewnętrznego, który redaktorowi pracującemu nad SEO i optymalizacją podpowiada treści, które wymagają poprawienia poprzez dodanie tagów zwiększenie objętości dodanie opisów i Inne czynności związane z SEO.

 •  Pomaga to zoptymalizować treść dla wyszukiwarek.

 

Elastyczny projekt

 • Zaawansowany CMS zapewnia, że ​​witryna jest responsywna i zapewnia płynną obsługę na ekranach o różnych rozmiarach. Wykorzystuje nowoczesne frameworki i system szablonów do tego, żeby strona wyglądała idealnie na każdym ekranie. 
 •  poprzez nowoczesne szablon i metody kodowania front endu umożliwia niezrobienie dowolnego indywidualnego projektu i jego wdrożenie w sposób sprawny i precyzyjny.

 

Integracja sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego

 • Zaawansowany system CMS wykorzystuje sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe do rekomendowania treści, analizy zachowań użytkowników i automatycznego tagowania.
 • Integracja z  OpenAI pozwala na szybkie generowanie treści i ich optymalizacja.

 

Podsumowanie 

Zaawansowany system CMS wykracza poza tworzenie treści i zarządzanie nimi; staje się kompleksową platformą, która umożliwia firmom dostarczanie dynamicznych, spersonalizowanych i skalowalnych doświadczeń cyfrowych.

 


Blog Artykuły
Ustawienia dostępności
Wysokość linii
Odległość między literami
Wyłącz animacje
Przewodnik czytania
Czytnik
Wyłącz obrazki
Skup się na zawartości
Większy kursor
Skróty klawiszowe