Nowoczesny CMS - lista 40+ kluczowych parametrów, elementów i funkcji

Nowoczesne systemy zarządzania treścią (CMS) zaprojektowano tak, aby zapewniały elastyczność, łatwość obsługi i zaawansowane funkcje umożliwiające skuteczne zarządzanie treściami cyfrowymi. Oto kluczowe parametry i funkcje, które należy wziąć pod uwagę w nowoczesnych systemach CMS:

 

Pexels / Sean Whang

2023-11-22 10:38
6 minut czytania

Spis treści

Interfejs użytkownika (UI) i doświadczenie użytkownika (UX)

Edytor wizualny 

Intuicyjny edytor wizualny  nowoczesnego systemu CMS, który umożliwia użytkownikom tworzenie, edytowanie i formatowanie treści bez umiejętności kodowania. Edytor WYSIWYG pozwala na  dzielenie treści na akapity wyróżnianie treści załączania obrazków i filmów tworzenie list numerowanych i inne formatowania znane nam z pakietów biurowych  i codziennej pracy z dokumentami.  Ważne jednak żeby pamiętać, że w internecie stosujemy uproszczone formatowanie celu uzyskania zgodności z technologiami stron internetowych, ale również czytelności i użyteczności tworzonych treści.

 

Repozytorium mediów (obrazów, multimediów, załączników)

Uporządkowany folder zbierający media takie jak obrazy filmy i inne załączniki pozwala na szybszą pracę w budowaniu bogatych podstron.

Drag & Drop - Funkcja „przeciągnij i upuść”

Możliwość łatwego rozmieszczania elementów i bloków treści za pomocą funkcji „przeciągnij i upuść”. 

Responsywny CMS

RWD, czyli Responsive Web Design  w nowoczesnym systemie CMS zapewnia, że ​​interfejs CMS jest przyjazny dla użytkownika na różnych urządzeniach. Responsywność w systemie CMS to bowiem nie tylko responsywny szablon, który widzą użytkownicy strony internetowej.  responsywne CMS to również panel administracyjny, który dostosowuje się automatycznie do rozdzielczości urządzenia, którego używa redaktor.  Publikacja I edycja treści jest więc możliwa zarówno na komputerach laptopach smartfonach, jak i tabletach. 

 

Edycja i zarządzanie treścią

Edycja tekstu sformatowanego

Edytor obsługuje różne typy treści, w tym tekst, obrazy, filmy i osadzone multimedia.

Kontrola wersji

Kontrola wersji pozwala na śledzenie zmian w treści i umożliwia odzyskanie poprzednich wersji.  Jest to szczególnie przydatne, gdy pracujemy w zespole redakcyjnym.  w przypadku nieuprawnionej niepożądanej edycji treści możemy wtedy przywrócić poprzednie wersje.  Kontrola wersji przydaje się również w przypadku popełnienia błędu przez redaktora lub utraty efektów pracy z innych powodów na przykład awarii. 

 

Kalendarz publikacji i planowanie treści

Kalendarz publikacji umożliwia planowanie publikacji i cofania publikacji treści.  Standardem jest możliwość zaplanowania automatycznego włączenia się na przykład artykułów w serwisie określonego dnia o określonej godzinie. 

 

 

Zarządzanie SEO i metadanymi

Konfigurowalne struktury adresów URL 

Nowoczesny CMS umożliwia użytkownikom tworzenie adresów URL przyjaznych SEO.  Wiele systemów CMS umożliwia stworzenie swojej struktury adresu przyjaznej dla SEO.  Wiele systemów jednak ma po prostu wdrożone i domyślnie uruchomione przyjazne adresy optymalnej aktualnie w formie preferowanej przez wyszukiwarkę Google. Takie rozwiązanie stosujemy właśnie  w Iceberg CMS 5.

Zarządzanie meta tagami 

Łatwa kontrola nad meta tytułami, opisami i innymi elementami związanymi z SEO.  Tytuły podstron są automatycznie generowane przez system CMS na podstawie nazwy tworzonej treści.  Znacznik Title składa się wtedy najczęściej z tytułu podstrony, po którym następuje tytuł całego serwisu. Nowoczesny system CMS, jakim jest Iceberg 5 CMS umożliwia osobne ustawienie title w stosunku do nazwy treści. 

 

Generowanie mapy strony XML 

Nowoczesny CMS automatycznie generuje mapy strony XML, aby ułatwić indeksowanie wyszukiwarek.  Generowanie map sitemap.XML możliwe jest w sposób cykliczny na przykład codziennie. 

 

Wydajność i szybkość

Mechanizmy buforowania

Implementuje strategie buforowania w celu poprawy wydajności strony.

Integracja z CDN 

Nowoczesny CMS obsługuje integrację z sieciami dostarczania treści w celu szybszego dostarczania treści na całym świecie. Content Delivery Network, czyli sieci dostarczenia treści są szczególnie ważne w serwisach wielojęzycznych i skierowanych na wiele rynków docelowych w wielu państwach.  CDN  to serwery zlokalizowane na poszczególnych rynkach, dzięki którym odległość pomiędzy urządzeniem użytkownika a serwerem serwującym stronę internetową jest mniejsza i w efekcie ładowanie strony internetowej jest po prostu szybsze. 

Optymalizacja obrazów / zdjęć 

Nowoczesny CMS udostępnia narzędzia do optymalizacji obrazów w celu skrócenia czasu ładowania strony.

 

Bezpieczeństwo w nowoczesnym systemie CMS

Integracja SSL/TLS 

Nowoczesny CMS umożliwia realizację bezpiecznych połączeń z certyfikatami SSL/TLS. 

Uprawnienia użytkownika 

Szczegółowa kontrola nad dostępem i uprawnieniami użytkowników w celu zapewnienia bezpieczeństwa.

Regularne aktualizacje 

Nowoczesny CMS otrzymuje regularne aktualizacje łatające luki w zabezpieczeniach i oferujące nowe funkcje systemu.

Skalowalność i wydajność

Skalowalna architektura 

Możliwość obsługi zwiększonej zawartości i ruchu bez utraty wydajności.

Optymalizacja bazy danych 

Efektywna obsługa i pobieranie danych z bazy danych.

 

Możliwości integracji

Integracje z innymi systemami

Nowoczesny CMS obsługuje integrację z popularnymi narzędziami i usługami innych firm.  przykładowymi systemami, z którymi nowoczesny system CMS może być zintegrowany są: system ERP, CRM, Marketplace,  systemy fakturowe,  narzędzia wspierające automatyzację,  narzędzia AI, czyli sztuczna inteligencji, banki fotografii, hurtownie internetowe szczególnie działające w modelu dropshipping.  Dzięki takim integracjom można automatyzować wiele czynności powtarzalnych takich jak na przykład pobieranie stanów magazynowych i cen do sklepu internetowego obsługiwanego przez system CMS,  wystawianie faktur,  przekazywanie zamówień,  automatyzowanie wysyłek,  automatyzowanie tworzenia treści i optymalizacji,  automatyzacji pobierania zdjęć i wiele innych. 

Dostęp API 

Nowoczesny CMS zapewnia programistom dostęp do API w celu tworzenia niestandardowych integracji. 

 

Responsywność mobilna

Responsywny szablon

Nowoczesny CMS zapewnia, że ​​strony internetowe zbudowane przy użyciu CMS są zoptymalizowane pod kątem różnych rozmiarów ekranów.

Edycja mobilna 

Umożliwia tworzenie i edytowanie treści na urządzeniach mobilnych.

 

Społeczność i wsparcie

Fora społeczności 

Aktywna społeczność użytkowników i programistów zapewniająca wsparcie i współpracę. W przypadku narzędzi autorskich wsparcie zapewniają często autorzy oprogramowania i ich zespoły tych firm w tym Programiści zespół wsparcia i Zespół Obsługi Klienta. 

Dokumentacja

Nowoczesny CMS zapewnia dokumentację dla użytkowników i programistów,  dzięki czemu łatwiej i szybciej rozwiązywać można powtarzalne problemy,  wykonywać można najczęściej spotykane akcje i czynności w systemie. 

 

Personalizacja i szablony (motywy)

Dostosowywanie szablonu do potrzeb

Nowoczesny system CMS zapewnia możliwość dostosowywania motywów strony internetowej lub tworzenia niestandardowych motywów. 

Obsługa widżetów i wtyczek 

Nowoczesny system CMS obsługuje dodawanie widżetów i wtyczek w celu zwiększenia funkcjonalności. 

 

Wielojęzyczność

Lokalizacja 

Nowoczesny system CMS umożliwia łatwe tworzenie wielojęzycznych stron internetowych. Możliwe to jest cienki przede wszystkim wielojęzyczności dostępnej przy każdej treści, jak również automatyzacji tłumaczenia treści Dzięki integracji z API systemów tłumaczeń takich jak Google Translate czy DEEPL.

 

Analityka i raportowanie

Wbudowana analityka 

Nowoczesny system CMS zawiera wbudowane narzędzia analityczne lub obsługuje integrację z platformami analitycznymi. Najpopularniejszym z narzędzi analitycznych jest  niezmiennie Google Analytics darmowe narzędzie analityczne  będący własnością firmy Google i umożliwiające zaawansowane śledzenie i raportowanie ruchu źródeł ruchu konwersji przebiegu wizyty użytkowników najpopularniejszych treści i wiele wiele innych.  wybudowana analityka systemu CMS najczęściej związana jest z analizą i raportowaniem transakcji e-commerce - liczby transakcji ich wartości,  średnich oraz eksportu tych danych w odpowiednich formatach.

Narzędzia do raportowania 

Zapewniają wgląd w wydajność strony i zachowania użytkowników.

 

E-commerce

Moduły e-commerce 

Nowoczesny system CMS posiada pakiet e-commerce w tym katalog produktów koszyk zamówienia i inne moduły umożliwiające dokonywanie i obsługę transakcji online. 

Obsługa bramek płatniczych 

Nowoczesny CMS obsługuje różne bramki płatnicze dla transakcji online. 

 

Dostępność

Zgodność z ADA

Nowoczesny system CMS wspiera i przestrzega standardów dostępności, aby zapewnić inkluzywność.

WCAG

Nowoczesny system CMS zapewnia wybudowane funkcje związane z zapewnieniem użytkownika strony internetowej dostępności zgodnie z zasadami Web Content Accesibility Guidelines.  Oznacza to między innymi to, że na stronie internetowej przeglądanej przez użytkownika dostępne będą takie opcje jak możliwość zwiększenia kontrastu wyłączenia animacji włączenia czytania treści przez urządzenie wyłączenie obrazów i wiele innych opcji, które ułatwiają obsługę serwisu osobom z niepełnosprawnościami. 

Kopii zapasowych i odzyskiwania

Regularne kopie zapasowe 

Nowoczesny CMS zapewnia automatyczne lub zaplanowane kopie zapasowe zapobiegające utracie danych. Nowoczesne i bezpieczne Bank up to taki który jest zautomatyzowany oraz zapisuje stworzone automatycznie kopie bezpieczeństwa na innym urządzeniu na przykład dzięki synchronizacji kopii bezpieczeństwa na zewnętrzny serwer poprzez konto FTP.  Kopie bezpieczeństwa  w systemie CMS powinny być wykonywane co najmniej na trzech poziomach - kopia bazy danych, kopia plików konfiguracyjnych i kopia repozytorium, czyli bazy w załączników obrazów i multimediów. 

Opcje odzyskiwania 

Możliwość przywrócenia strony do poprzedniego stanu w przypadku problemów.  dotyczy to zarówno poszczególnych treści co zapewnia wersjonowanie treści jak i przywrócenie całego serwisu co możliwe jest Dzięki funkcjonalnemu modułowi kopii bezpieczeństwa. 

 

Funkcje współpracy

Role użytkowników 

Nowoczesny system CMS pozwala na przypisywania różnych ról użytkownikom o różnych poziomach dostępu.  Umożliwia osobno przyznanie dostępu do wybranych folderów w strukturze serwisu, osobno do akcji takich jak na przykład publikacja włączenie skasowania treści a osobno to modułów.  Dzięki temu możliwe jest tworzenie takich ról jak na przykład redaktor odpowiedzialny tylko za bloga i mogący stworzyć treść, ale bez możliwości jej publikacji,  a także pracownik sklepu internetowego posiadający dostęp tylko do modułu katalogu produktów i zamówień, jak również oczywiście role administracyjne z szerokimi uprawnieniami.

Wspólne edytowanie 

Umożliwia wielu użytkownikom współpracę przy tworzeniu treści.  W zależności od koncepcji niektóre systemy umożliwiają jednoczesną pracę nad jedną treścią, a inne pozwalają na pracę nad daną podstroną tylko jednej osobie i blokowanie treści do edycji, żeby nie nadpisać  sobie nawzajem efektów swojej pracy.

 

Integracja z mediami społecznościowymi

Udostępnianie społecznościowe 

Wbudowane narzędzia i opcje umożliwiają bezproblemowe udostępnianie treści w mediach społecznościowych. Są to najczęściej takie przyciski jak Udostępnij na Facebooku,  Wyślij linka.  Nowoczesny system CMS umożliwia między innymi zdefiniowanie konkretnej oczekiwanej przez redaktora okładki, która będzie opublikowana na Facebooku i nie musi to być ten sam obrazek, który jest przypisany jako okładka danej treści Czy zdjęcie główne. 

Social Media Stream

Integracja z kanałami mediów społecznościowych bezpośrednio na stronie internetowej.

Podsumowanie

Uwzględnienie tych parametrów pomoże firmom i osobom prywatnym wybrać nowoczesny system CMS, który będzie dostosowany do ich konkretnych potrzeb i celów.

Sprawdź nowoczesny system CMS, jakim jest Iceberg CMS 5.  Umów się na bezpłatną konsultację z ekspertem i prezentację systemu.

 


Blog Artykuły
Ustawienia dostępności
Wysokość linii
Odległość między literami
Wyłącz animacje
Przewodnik czytania
Czytnik
Wyłącz obrazki
Skup się na zawartości
Większy kursor
Skróty klawiszowe