Mapa strony XML. Przewodnik. Szybka indeksacja strony, pozycjonowanie, zwiększanie widoczności w Google

Plik sitemap.xml to kluczowy element SEO, który pomaga wyszukiwarkom lepiej zrozumieć strukturę i zawartość strony internetowej.  Mapa strony XML to sprzymierzeniec właściciela serwisu prowadzący wyszukiwarki przez labirynt podstron. 

Zrozumienie konstrukcji map stron XML, ich wpływu na pozycjonowanie i ich połączenia z algorytmem wyszukiwarki Google ma kluczowe znaczenie dla każdego właściciela strony i marketera cyfrowego.

W tym przewodniku zagłębimy się w niuanse map stron XML, od ich generowania po bezproblemową integrację z Google i zapewnienie sprawnego indeksowania stron internetowych. Omówimy, czym jest plik sitemap.xml, dlaczego jest ważny dla SEO oraz jak go utworzyć i przesłać dla swojej strony.

 

Unsplash / Ilya Pavlov

2024-01-08 11:57
9 minut czytania

Spis treści

Z roku na rok coraz większa liczba stron i firm walczy o widoczność w wyszukiwarce Google. Chcąc zaistnieć na wysokich pozycjach i uzyskiwać ruch z Google musimy zadbać w pierwszej kolejności o wszystkie podstawy, bez których stronie ciężko będzie konkurować. Taką podstawą jest mapa strony w formacie XML. 

Co to jest XML?

XML (eXtensible Markup Language) to tekstowy format pliku zaprojektowany do przechowywania i przesyłania danych strukturalnych. To język znaczników, który używa tagów do definiowania elementów i atrybutów do dostarczania dodatkowych informacji na temat tych elementów. XML jest powszechnie używany do reprezentowania i wymiany danych między różnymi systemami, platformami i językami programowania. 

Przykładowym zastosowaniem Pliku XML jest wymiana danych o produktach pomiędzy hurtownią internetową a sklepem internetowym działającym w modelu dropshipping.  pliki XML służą też do synchronizacji stanów magazynowych i cen produktów między dwoma systemami używanymi przez firmę na przykład z systemem ERP i systemem e-commerce. 

Jak wygląda plik XML?

W pliku XML dane są zamknięte w tagach, które są definiowane za pomocą nawiasów ostrym i prostym (< i >). Tagi występują parami, z otwierającym tagiem i zamykającym tagiem, i obejmują dane lub treść. Atrybuty dostarczają dodatkowych informacji o elementach i są zawarte wewnątrz tagu otwierającego.

Oto prosty przykład pliku XML: 

 30

 Warszawa

i reprezentuje wiek i miasto osoby, odpowiednio.

W XML podobnie jak w HTML, innych językach programowania i typach plików używamy dla porządku nazw parametrów w języku angielskim. 

Co to jest plik sitemap.xml?

Plik sitemap.xml to plik XML zawierający listę wszystkich stron w stronie internetowej wraz z metadanymi dostarczającymi dodatkowych informacji o każdej stronie, takimi jak data ostatniej aktualizacji, częstotliwość aktualizacji i względny priorytet (waga) do innych stron serwisu.  

Mapa strony XML to gotowy plan działania dla wyszukiwarek, utworzony w formacie nadającym się do odczytu maszynowego. Zapewnia robotom wyszukiwarek uporządkowany przegląd Twojej strony, umożliwiając im skuteczniejsze jej indeksowanie.

Nazwa pliku mapy serwisu

Przyjęło się, że mapa strony dla wyszukiwarki Google posiada rozszerzenie XML oraz nazwę sitemap.xml.  Z jednej strony możesz nazwać swoją sitemapę dowolną nazwą pliku i następnie zgłosić ją do Google.  Z drugiej jednak stosowanie domyślnej nazwy ułatwia zgłaszanie i indeksację.   

Mapy serwisów wielodomenowych

W przypadku serwisów wielodomenowych każda z domen posiadać powinna osobny plik XML mapy strony.  ICEberg CMS 5 przykładowo tworzymy następującą strukturę map strony:  główny serwis zarządzany w tej instancji systemu CMS  otrzymuje mapę strony o nazwie sitemap.xml,  natomiast serwisy dodatkowe otrzymują nazwy plików uwzględniające ich domeny, co widać na poniższym przykładzie.

Ile plików XML powinna mieć mapa strony?

Mała i średnia prosta strona (wielkości do kilkuset podstron) powinna najczęściej posiadać jeden plik sitemap.xml.

Duże serwisy internetowe z reguły posiadają jednak więcej niż jeden plik mapy XML.  Wynika to w szczególności z tego, że Google indeksując stronę internetową poprzez czytanie plików sitemap.xml  gorzej radzi sobie w przypadku gdy pliki te mają więcej niż 10 000 adresów. 

Pozycjonerzy oraz autorzy systemów CMS dzielą więc mapy dużych serwisów na wiele plików.  

Inną powszechnie stosowaną praktyką jest  dzielenie sitemapy serwisu na kilka plików ze względu na typ zawartości.  Przykładowo więc stworzyć można jedną sitemapę dla artykułów i jedną dla Galerii jedną dla produktów.  

Pomoże to także w zmniejszeniu wielkości tych plików i ułatwi ich zgłaszanie do wyszukiwarki. 

Często bowiem bywa tak, że jednego rodzaju treści są regularnie dodawane i aktualizowane.  Można wtedy przyjąć różne częstotliwości generowania poszczególnych typów sitemap oraz różne częstotliwości zgłaszania ich do wyszukiwarki Google. 

Mapy serwisów wielodomeowych

W przypadku serwisów wielodomenowych każda z domen posiadać powinna osobny plik XML mapy strony.  ICEberg CMS 5 przykładowo tworzymy następującą strukturę map strony:  główny serwis zarządzany w tej instancji systemu CMS  otrzymuje mapę strony o nazwie sitemap.xml,  natomiast serwisy dodatkowe otrzymują nazwy plików uwzględniające ich domeny, co widać na poniższym przykładzie.Dlaczego plik sitemap.xml jest ważny dla SEO?

Plik sitemap.xml jest ważny dla SEO, ponieważ pomaga wyszukiwarkom lepiej zrozumieć strukturę i zawartość strony. Pomaga to wyszukiwarkom efektywniej indeksować stronę, co ostatecznie prowadzi do wyższych rankingów w wyszukiwarce i większej widoczności na stronach wyników wyszukiwania (SERP).

Generowanie mapy strony XML: podstawa sukcesu SEO

Podstawą i pierwszym krokiem SEO jest umiejętne generowanie mapy strony XML. Tworzenie mapy strony polega na systematycznym wyświetlaniu wszystkich adresów URL w stronie wraz z dodatkowymi metadanymi, dostarczając wyszukiwarkom kluczowych informacji o priorytecie każdej strony, częstotliwości aktualizacji i znaczeniu.

Najlepsze praktyki dotyczące generowania map stron XML

Nadaj priorytet stronom krytycznym

Upewnij się, że najważniejsze strony mają pierwszeństwo w mapie strony (priorytet 0.8-1), co odzwierciedla ich znaczenie dla ogólnego celu Twojej strony.

Uwzględnij zaktualizowaną częstotliwość

Określ częstotliwość aktualizacji stron, pomagając wyszukiwarkom w ustalaniu priorytetu bardziej dynamicznej zawartości.

Skorzystaj z dat ostatniej modyfikacji

Wskaż, kiedy każda strona była ostatnio modyfikowana, pomagając wyszukiwarkom w zrozumieniu aktualności Twoich treści.

Pomoże to oszczędzić tzw.  crawl budget,  czyli zasoby wyszukiwarki Google które poświęca ona na indeksowanie naszego serwisu.  Informując wyszukiwarkę o tym, że jedna podstrona nie była od dawna aktualizowana,  a inne zostały dopiero co zaktualizowane oraz stworzone zwiększasz prawdopodobieństwo, że Google zaindeksuje te strony, które zostały zmodyfikowane oraz nowo dodane do serwisu. 

Dodawanie mapy strony do Google: posunięcie strategiczne

Po wygenerowaniu doskonałej mapy strony XML kolejnym strategicznym posunięciem jest jej płynna integracja z ekosystemem Google.

Kroki, aby dodać mapę strony do Google

Uzyskaj dostęp do Google Search Console

Przejdź do Google Search Console, niezbędnego narzędzia dla webmasterów chcących poprawić widoczność swojej strony.

Wybierz swoją stronę

Wybierz usługę strony, dla której chcesz dodać mapę strony.

Znajdź sekcję Mapy stron: W menu po lewej stronie znajdź i kliknij sekcję „Mapy stron”.

Prześlij adres URL mapy strony

Wpisz adres URL mapy strony XML i prześlij go. Google będzie teraz wiedział o uporządkowanym układzie Twojej strony.

Indeksowanie stron internetowych uwzględnionych w mapie strony 

Poza dodaniem mapy strony do Google kluczowym aspektem jest zapewnienie skutecznego indeksowania stron strony zawartych w mapie strony.

Ulepszanie indeksowania stron

Jakość treści jest kluczowa

Twórz atrakcyjne i trafne treści, aby przyciągnąć odbiorców, zachęcając wyszukiwarki do priorytetowego traktowania indeksowania.

Optymalizuj metatagi

Dostosuj metatagi, takie jak tytuł i opis, aby zapewnić wyszukiwarkom zwięzłe informacje o Twoich stronach.

Projekt przyjazny dla urządzeń mobilnych

Skorzystaj z responsywnego i przyjaznego dla urządzeń mobilnych projektu, zgodnego z preferencjami Google dotyczącymi indeksowania zoptymalizowanego pod kątem urządzeń mobilnych.

Odkrywanie nowych lub zaktualizowanych stron

Plik sitemap.xml pomaga wyszukiwarkom szybko odkryć nowe podstrony w stronie lub zidentyfikować strony, które zostały niedawno zaktualizowane.

Dostarczanie metadanych stron

Metadane w pliku sitemap.xml mogą zawierać dodatkowe informacje o każdej stronie w stronie, takie jak jej priorytet indeksacji, częstotliwość zmian i data ostatniej modyfikacji, co pomaga wyszukiwarkom lepiej zrozumieć znaczenie każdej strony.

Identyfikowanie uszkodzonych linków

Plik sitemap.xml może pomóc w identyfikacji uszkodzonych linków w stronie, które mogą  negatywnie wpływać na SEO.

Jak utworzyć i przesłać plik sitemap.xml

Tworzenie i przesyłanie pliku sitemap.xml to prosty proces. Oto kroki, które należy wykonać:

Utwórz plik sitemap.xml

Dostępnych jest wiele narzędzi i wtyczek, które mogą pomóc w utworzeniu pliku sitemap.xml. W WordPress narzędziem takim jest  wtyczka Yoast SEO. Istnieją też generatory map stron online.

ICEberg CMS Od zawsze posiada możliwość wygenerowania mapy strony panelu administracyjnym bez instalowania żadnych dodatków. W piątej wersji systemu - ICEberg CMS 5 tworzenie mapy strony można zautomatyzować dzięki kolejkom i CRONowi będącym częścią CMSa, czyli automatyzacji cyklicznych działań.

Dodaj plik sitemap.xml do swojej strony

Po utworzeniu pliku sitemap.xml należy go przesłać do katalogu głównego swojej strony.

Nowoczesny system CMS automatyzuje ten proces.

Prześlij plik sitemap.xml do wyszukiwarek

Możesz przesłać plik sitemap.xml do wyszukiwarek takich jak Google i Bing, korzystając z ich narzędzi dla webmasterów. Dzięki temu wyszukiwarki będą wiedziały o pliku sitemap.xml i będą mogły go użyć do przeszukiwania i indeksowania Twojej strony.

W ICEberg CMS 5 z panelu administracyjnego do narzędzi Google dla webmasterów przejdziesz jednym kliknięciem, w efekcie czego znacznie szybciej zgłosisz mapę strony do indeksowania.

Generowanie mapy strony XML

Generowanie ręczne a automatyczne

Tworzenie mapy strony XML może być procesem ręcznym lub zautomatyzowanym. ICEberg CMS 5 zawiera narzędzia usprawniające proces generowania mapy strony, zapewniające wydajność i dokładność.

Struktura map stron XML

Elementy i atrybuty

Dobrze zorganizowana mapa strony XML nie tylko pomaga wyszukiwarkom, ale także poprawia komfort użytkownika.

Mapa witryny XML składa się z kilku elementów i atrybutów, które dostarczają informacji o strukturze i zawartości witryny internetowej. Poniżej znajdują się kluczowe elementy i atrybuty powszechnie używane w mapie witryny XML:

 • Główny element mapy witryny XML.
 • Zawiera zbiór adresów elementów.

 

 • Reprezentuje adres URL w witrynie internetowej.
 • Zawiera elementy podrzędne zawierające szczegółowe informacje o adresie URL.

 

 • Określa adres URL strony.

https://www.twojadomena.pl/page1

 •  

 • Wskazuje datę ostatniej modyfikacji strony.

2024-01-08T12:00:00+00:00

 • Sugeruje, jak często strona może się zmieniać.
 • Możliwa wartość: always, hourly, daily, weekly, monthly, yearly, never. (zawsze,cogodzinny,codziennie,co tydzień,miesięczny,rocznie,nigdy)

weekly

 •  

 • Określa priorytet adresu URL względem innych adresów URL w witrynie.
 • Wartości mieszczą się w zakresie od 0,0 do 1,0.

0,8

Deklaracja przestrzeni nazw

 • atrybut xmlns deklaruje przestrzeń nazw XML dla mapy witryny.
 • Zwykle jest ustawiony na wartość: „http://www.sitemaps.org/schemas/sitemap/0.9”.

Dodatkowe informacje

 • W razie potrzeby możesz dołączyć dodatkowe informacje w przypadku określonych typów treści (np. obrazów, filmów).
 • Użyj elementów takich jak  ,

Przykład mapy witryny XML

Oto przykład mapy witryny XML z następującymi elementami:

 

 https://www.twojadomena.pl/strona-1

 2024-01-08T12:00:00+00:00

 weekly

 0.8

 

 

 

Pamiętaj, aby dostosować mapę witryny tak, aby zawierała informacje istotne dla struktury i zawartości Twojej witryny.

Monitorowanie i aktualizacja map stron XML

Regularne sprawdzanie błędów

Duże znaczenie w SEO ma regularne monitorowania mapy strony XML pod kątem błędów. Błędy występujące w mapie stronach mogą bowiem prowadzić do zaindeksowania niepożądanych podstron istniejących w serwisie, lecz nieprzeznaczonych do pokazania użytkownikom. 

Błędne adresy URL w mapie strony mogą też spowodować zaindeksowanie stron nieistniejących, co wywołać może lawinowy wzrost komunikatów o błędzie 404 w narzędziu Google Webmaster Tools, ale też zaindeksowanych w Google i odwiedzanych przez użytkowników W efekcie tego zaindeksowanie nieistniejących podstron i pokazywanie użytkownikom wchodzącym do serwisu komunikatów błędu 404 wpływa negatywnie na statystyki strony. Użytkownicy szybko wychodzą z serwisu, wzrasta współczynnik odrzuceń. Skraca się czas wizyty. W efekcie tego Google zaczyna widzieć naszą stronę jako serwis niskiej wartości i obniża jej pozycję w rankingu. Strzelamy sobie w stopę.  Przywrócenie strony do wysokich rankingów po takim  błędzie może trwać wiele tygodni i kosztować nas wiele godzin pracy. 

Warto zatem postawić na sprawdzone rozwiązania i mapę strony zintegrowaną z systemem CMS. 

Mapy stron XML i wersja mobilna

Robot wyszukiwarki Google domyślnie używa mobilnej wersji treści do indeksowania i  tworzenia rankingu w wynikach wyszukiwania. 

Mapa XML wielojęzycznej strony internetowej

Mapa witryny XML dla strony wielojęzycznej to  uniwersalny przewodnik, kierujący roboty wyszukiwarek do treści w różnych językach. 

Tagi językowe

W wielojęzycznym SEO, implementacja tagów językowych w pliku sitemap.xml jest kluczowe. Te znaczniki, np. hreflang, przekazują wyszukiwarkom informacje takie jak język i kierują na regionalne strony, zwiększając dokładność wyników wyszukiwania. Dzięki temu robotowi wyszukiwarki Google łatwiej i szybciej indeksować podstrony w odpowiednich językach. Silnik wyszukiwarki wie dzięki temu, które podstrony prezentować w którym języku i w którym kraju. 

Tworzenie wielojęzycznego pliku Sitemap.xml: najlepsze praktyki

Atrybut Hreflang

Hreflang to podstawa wielojęzycznego SEO. Atrybuty te przekazują wyszukiwarkom język i regionalność każdej strony, poprawiając komfort użytkownika, prezentując najbardziej odpowiednią treść w oparciu o preferencje językowe i lokalizację.

 https://www.yourwebsite.pl/page

 

Priorytetyzacja treści specyficznych dla języka

W dążeniu do doskonałości SEO w przypadku wielojęzycznych witryn internetowych konieczne jest nadanie priorytetu treściom specyficznym dla języka w pliku sitemap.xml. Obejmuje to organizowanie adresów URL w oparciu o odmiany językowe, sygnalizując wyszukiwarkom różnorodne wymiary językowe Twojej witryny.

 https://www.yourwebsite.pl/en/page

 

 https://www.yourwebsite.pl/es/page

 

 

Dynamiczne aktualizacje i konserwacja

Wielojęzyczny plik sitemap.xml nie jest statyczny; ewoluuje wraz z Twoją witryną. Regularnie aktualizuj i pielęgnuj mapę witryny, aby odzwierciedlała zmiany w treści, dodanie nowych języków lub modyfikacje adresów URL specyficznych dla języka. To proaktywne podejście zapewni szybką indeksację i synchronizację wyników wyszukiwania wyszukiwarek  z dynamicznym, wielojęzycznym serwisem internetowym.

 

Mapy stron XML i strony e-commerce

Znaczenie sitemap.xml dla sklepów internetowych

Witryny e-commerce często borykają się z wieloma stronami produktów, kategoriami i dynamiczną treścią. Aby sprostać temu wyzwaniu, niezbędny staje się solidny plik sitemap.xml, który prowadzi wyszukiwarki przez labirynt produktów i kategorii.

Elementy mapy witryny dla handlu elektronicznego

Uwzględnienie stron produktów

Mapa witryny e-commerce musi kompleksowo zawierać wszystkie strony produktów. Adres URL każdego produktu wraz z niezbędnymi metadanymi stanowi dla wyszukiwarek podstawę do zrozumienia głębi i szerokości oferty produktów.

 https://www.domenatwojegosklepu.pl/products/product-name

 

Hierarchia kategorii

Systematyczne organizowanie kategorii w pliku sitemap.xml poprawia strukturę nawigacyjną dla wyszukiwarek. Pomaga w indeksowaniu, zapewniając spójną prezentację Twojej witryny e-commerce w wynikach wyszukiwania.

 https://www.domenatwojegosklepu.pl/kategorie/nazwa-kategorii

 

Dynamiczne treści

Witryny handlu elektronicznego rozwijają się dzięki dynamicznym treściom, takim jak banery promocyjne, oferty sezonowe i polecane produkty. Umieszczenie ich w pliku sitemap.xml ułatwia całościowe zrozumienie dynamiki Twojej witryny.

 https://www.domenatwojegosklepu.pl/promocje/sale

 

Optymalizacja pliku mapy xml witryny e-commerce pod kątem doskonałości SEO

Wdrażanie priorytetów i częstotliwości

W konkurencyjnym krajobrazie handlu elektronicznego kluczowe znaczenie ma strategiczne nadawanie priorytetów stronom produktów i strategiczne aktualizowanie częstotliwości. Pomaga to wyszukiwarkom skupić się na krytycznych stronach, zapewniając terminowe indeksowanie i widoczność.

 https://www.domenatwojegosklepu.pl/produkty/wazny-produkt

 1.0

 daily

Wykorzystanie map witryn zawierających obrazy i wideo

Elementy wizualne są integralną częścią handlu elektronicznego. Wzbogać swój plik sitemap.xml o indeks obrazów i wideo, zapewniając wyszukiwarkom bogaty krajobraz multimedialny do indeksowania i prezentowania w wynikach wyszukiwania.

 https://www.domenatwojegosklepu.pl/images/product-image.jpg

 

Strategicznie organizując strony produktów, kategorie i dynamiczną treść oraz wdrażając zaawansowane techniki SEO, popychasz swoją witrynę e-commerce w kierunku lepszej widoczności i trwałego sukcesu.

Podsumowanie 

Mapy stron XML są niezbędne w SEO. Zwiększają możliwości indeksowania, a ich rola będzie rosnąć. Upewnij się, że Twoja strona jest wyposażona w mapę strony XML, aby skutecznie realizować kampanieSEO.

 

Opanowanie map stron XML jest kluczowym krokiem w kierunku świetnego SEO. Rozumiejąc znaczenie prawidłowego generowania mapy strony, bezproblemowej integracji z Google i wydajnego indeksowania stron strony, torujesz sobie i swojej stronie drogę do lepszej widoczności i wyższych pozycji w rankingach wyszukiwania.

 

Plik sitemap.xml jest kluczowym elementem SEO, który pomaga wyszukiwarkom lepiej zrozumieć strukturę i zawartość strony. Pomaga też w zadaniach takich jak odkrywanie nowych lub zaktualizowanych stron, dostarczanie metadanych stron i identyfikowanie uszkodzonych linków. Tworzenie i przesyłanie pliku sitemap.xml to prosty proces, który może mieć duży wpływ na rankingi i widoczność Twojej strony w wyszukiwarkach. Nowoczesny system CMS automatyzuje tworzenie plików sitemap.xml i ułatwia ich dodawanie do Google. 

Generowanie mapy strony w ICEberg CMS 5

W ICEberg CMS 5 generowanie sitemap.xml jest zautomatyzowane i wbudowane w panel administracyjny. 

Często zadawane pytania

Jaki jest główny cel mapy strony XML?

Mapa strony XML pomaga wyszukiwarkom w efektywnym przeszukiwaniu i indeksowaniu zawartości strony internetowej.

Jak często powinienem aktualizować mapę strony XML?

Regularne aktualizacje są kluczowe, zwłaszcza po wprowadzeniu znaczących zmian w treści Twojej strony.

Czy dostępne są narzędzia do automatycznego generowania mapy strony XML?

Tak, automatyczne generowanie pliku sitemap.xml przez nowoczesny system CMS pomaga zautomatyzować proces, oszczędzając czas i zapewniać dokładność.

Czy mapa strony XML może mieć wpływ na rankingi wyszukiwania mobilnego?

Oczywiście. Indeksowanie zoptymalizowane pod kątem urządzeń mobilnych uwzględnia przyjazność strony internetowej pod kątem urządzeń mobilnych, w tym jej mapę strony XML.

Czy strony e-commerce odnoszą znaczne korzyści z map stron XML?

Tak, strony e-commerce odnoszą korzyści, zapewniając skuteczne uwzględnienie stron produktów w indeksach wyszukiwarek. Mapa XML jest niezbędnym elementem zarówno strony firmowej jak i każdego sklepu internetowego.


Blog Artykuły
Ustawienia dostępności
Wysokość linii
Odległość między literami
Wyłącz animacje
Przewodnik czytania
Czytnik
Wyłącz obrazki
Skup się na zawartości
Większy kursor
Skróty klawiszowe