Elementy i funkcje strony e-commerce B2B

Unsplash / Luke Chesser

2024-06-04 12:36
5 minut czytania

Projektowanie e-commerce dla firm B2B

Projektowanie serwisu e-commerce dla firmy B2B wymaga dobrego zrozumienia branży i grupy docelowej. Projekt powinien być profesjonalny, przejrzysty i łatwy w nawigacji. Powinien także odzwierciedlać tożsamość marki firmy i budzić zaufanie potencjalnych nabywców. 

RWD w B2B

Korzystanie z responsywnego projektu ma kluczowe znaczenie, aby zapewnić dostępność witryny na wszystkich urządzeniach. Kupujący w B2B również używają smartfonów i umożliwienie im prostego kupowania przez smartfona zwiększy im satysfakcję z transakcji a Twojej firmie przychody. Strona B2B e-commerce musi więc być responsywna zarówno przed zalogowaniem jak i po zalogowaniu - w tym filtry, listy, schowek i wszystkie widoki w procesie zakupowym muszą być łatwe do obsługi na smartfonie. A często jest to nie lada wyzwanie. W B2B używa się bowiem zwykle większej liczby parametrów opisujących produkt i daje użytkownikom więcej możliwości po zalogowaniu. 

Porozmawiaj z ekspertem e-commerce o Twoim projekcie e-commerce B2B. Umów się na bezpłatną konsultację. 

 

Zdjęcia produktowe

Elementy wizualne, takie jak wysokiej jakości zdjęcia produktów, filmy i infografiki, poprawią komfort użytkownika i pomóc w skutecznej prezentacji produktów lub usług. Stosowanie spójnej kolorystyki i typografii w całej witrynie może również przyczynić się do rozpoznawalności i wiarygodności marki.

Kluczową rolę tutaj odgrywa doświadczona agencja e-commerce, która doradzi i wdroży nowoczesny projekt i funkcje e-commerce dostosowane do Twoich potrzeb.Filtry wyszukiwania, kategorie produktów, nawigacja

Włączenie przyjaznych dla użytkownika funkcji, takich jak zaawansowane filtry wyszukiwania, przejrzysta kategoryzacja produktów i intuicyjna nawigacja, usprawni proces zakupów dla nabywców B2B i zachęcić do ponownych transakcji.Rozwój e-commerce dla firm B2B

Rozwój serwisu e-commerce dla firm B2B wiąże się z wdrożeniem funkcjonalności, które odpowiadają na specyficzne potrzeby transakcji business-to-business. Integracja z systemami zaplecza, takimi jak zarządzanie zapasami, zarządzanie relacjami z klientami (CRM) i oprogramowanie księgowe, jest niezbędna do automatyzacji procesów i zapewnienia bezproblemowej realizacji zamówień.

Zamówienia hurtowe, zapytania ofertowe i negocjacja cen 

Dostosowanie procesu realizacji transakcji do zamówień masowych, negocjowanych cen i wielu opcji wysyłki ma kluczowe znaczenie w e-commerce B2B. Wdrożenie bezpiecznej bramki płatniczej i zgodność z przepisami o ochronie danych mają ogromne znaczenie dla wzbudzenia zaufania i ochrony wrażliwych informacji.

Korzystanie z narzędzi analitycznych do śledzenia zachowań użytkowników, monitorowania wyników sprzedaży i identyfikowania obszarów wymagających poprawy może pomóc firmom B2B zoptymalizować strategię e-commerce B2B  i zwiększyć przychody. Ciągłe testowanie i optymalizacja wydajności witryny i czasu ładowania są również kluczem do zapewnienia bezproblemowej obsługi użytkownika.

Automatyzacja procesów sprzedażowych

Automatyzacja odgrywa znaczącą rolę w usprawnianiu procesów sprzedaży B2B i zwiększaniu efektywności operacyjnej. Wdrożenie takich funkcji, jak automatyczne kampanie e-mailowe, spersonalizowane rekomendacje produktów i odzyskiwanie porzuconych koszyków, może pomóc w pozyskiwaniu potencjalnych klientów i przekształcaniu ich w klientów.

Integracja z systemami obsługi klienta, takimi jak czat na żywo, chatboty, może usprawnić komunikację z kupującymi i zapewnić terminową pomoc na całej drodze zakupowej. Wykorzystanie algorytmów sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego może również umożliwić analizę predykcyjną w celu prognozowania popytu i optymalizacji zarządzania zapasami.

Automatyzacja generowania raportów sprzedaży, faktur i zamówień zakupu może zaoszczędzić czas i ograniczyć błędy ludzkie, umożliwiając zespołom sprzedaży skupienie się na budowaniu relacji i zamykaniu transakcji. Wykorzystanie narzędzi i technologii automatyzacji pomaga firmom B2B zmaksymalizować możliwości sprzedaży i zwiększyć wzrost przychodów.

Część lub większość tych funkcji może realizować system e-commerce. Część z nich realizuje wdrożony już w Twojej firmie system ERP. W trakcie konsultacji z ekspertem i omówienia Twoich wymagań doradzimy Ci, które z funkcji powinny zostać po stronie systemu e-commerce, a które lepiej pozostawić w ERP. A może Twój ERP nie ma takich możliwości i potrzebujesz więcej modułów i funkcjonalności po stronie CMS e-commerce - silnika Twojego serwisu e-commerce B2B? Wdrożenia platform e-commerce B2B są różnorodne i bardzo mocno dostosowane do potrzeb konkretnego klienta i procesów zakupowych u niego. 

 

Oszczędność czasu dzięki systemom e-commerce B2B 

Czas to pieniądz. Czas jest cennym zasobem dla firm B2B, a wykorzystanie systemów e-commerce do automatyzacji powtarzalnych zadań może uwolnić cenny czas, który pracownicy będą mogli skupić się na inicjatywach strategicznych. Wdrożenie scentralizowanego pulpitu nawigacyjnego zapewniającego wgląd w wyniki sprzedaży, poziomy zapasów i dane klientów w czasie rzeczywistym może pomóc w usprawnieniu procesów decyzyjnych.

Przede wszystkim jednak kluczowe jest odciążenie handlowców z zajmowania się drobnymi. powtarzalnymi zadaniami związanymi z zapytaniami klientów i ofertowaniem. System B2B e-commerce może tu pomóc na kilka sposobów. Po pierwsze może prezentować oferty spersonalizowane dostosowane do klientów i umożliwiać im zamawianie / kupowanie bez udziału handlowca. Jest to możliwe dzięki integracji systemu B2B z CRM / ERP / innymi systemami wdrożonymi w firmie, które to systemy zawierają informacje o produktach (ceny, stany magazynowe, standardowe rabaty) i klientach (rabaty / cenniki indywidualne / terminy płatności / kredyty konsumenckie itp.). Jeśli system ERP nie ma takich możliwości często można wiele z tych funkcji wdrożyć po stronie systemu B2B. Konieczna jest jednak dokładna analiza procesów biznesowych i funkcji systemów wdrożonych oraz przygotowanie planu wdrożenia. 

CRM B2B

Korzystanie z systemu zarządzania relacjami z klientami (CRM) do zarządzania rurociągami sprzedaży (sales pipeline - nie znam dobrego tłumaczenia na ten zwrot na język polski ;) ), śledzenia interakcji z klientami i automatyzacji dalszych zadań może zwiększyć produktywność i wspierać długoterminowe relacje z klientami. Integracja z systemami zarządzania łańcuchem dostaw pomoże natomiast zoptymalizować uzupełnianie zapasów i skrócić czas realizacji.

E-zamówienia

Wdrożenie systemów e-zamówień, które umożliwiają kupującym składanie zamówień, śledzenie przesyłek i zarządzanie fakturami online, może uprościć proces zakupów i usprawnić współpracę między partnerami B2B. Oszczędzając czas na zadaniach administracyjnych i procesach ręcznych, systemy e-commerce mogą pomóc firmom B2B działać wydajniej i skupić się na zwiększaniu rentowności.

Maksymalizacja zysków dzięki rozwiązaniom e-commerce

Witryny i systemy e-commerce B2B, które mają na celu automatyzację procesów sprzedaży i oszczędność czasu, mogą ostatecznie pomóc firmom maksymalizować zyski. Zapewniając bezproblemową obsługę użytkownika, spersonalizowane rekomendacje i sprawną realizację zamówień, firmy B2B mogą zwiększyć satysfakcję i lojalność klientów.

Analiza danych w e-commerce B2B

Wykorzystanie narzędzi do analizy danych i analityki biznesowej do analizy trendów sprzedaży, zachowań klientów i wymagań rynku może umożliwić firmom B2B podejmowanie świadomych decyzji i optymalizację ofert produktów. Wdrożenie dynamicznych strategii cenowych opartych na danych w czasie rzeczywistym może pomóc zmaksymalizować przychody i poprawić marże zysku.

Ciągła optymalizacja witryny e-commerce poprzez testy A/B, opinie użytkowników i monitorowanie wydajności może zwiększyć współczynnik konwersji i poprawić ogólne doświadczenie klienta. Inwestując w projektowanie i rozwój e-commerce B2B, w którym priorytetem jest automatyzacja i wydajność, firmy B2B mogą zapewnić sobie długoterminowy sukces i zrównoważony rozwój.


Blog Artykuły
Ustawienia dostępności
Wysokość linii
Odległość między literami
Wyłącz animacje
Przewodnik czytania
Czytnik
Wyłącz obrazki
Skup się na zawartości
Większy kursor
Skróty klawiszowe